Anne adaylarına karpuz önerisi

Konusu 'Gebelik' forumundadır ve esyn tarafından 12 Haziran 2007 başlatılmıştır.

12 Haziran 2007
    Konu Sahibi : esyn
  1. esyn

esyn Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    13
    Ödül Puanları:
    148
    Yaz günlerinin bol sulu, serinletici yiyeceği karpuzun hamileler için de önemli faydaları olduğunu belirten uzmanlar, "Kalorisi son derece düşük olmasına karşın karpuz hamilelikte cildin güneşten korunmasından, mide yanmalarının önlenmesine kadar pek çok fayda sağlıyor. Karpuz bebeğin beyin ve sinir sisteminin gelişiminde büyük önem taşıyan vitamin ve mineralleri de içeriyor. Anne adayları karpuzu çok tüketmeli" önerisinde bulunuyor.

İHA muhabirinin derlediği bilgilere göre, karpuzun hamileler için sağladığı faydalardan bazıları şöyle sıralanıyor:

"Mide yanmasını hafifletiyor. Vücutta su toplanmasını önlemeye yardımcı oluyor. Yüksek sıvı içeriği ve içerdiği meyve şekerleri bulantıları hafifletiyor ve dehidratasyonu (vücudun susuz kalması) önlüyor. İçerdiği mineraller son üç ayda sık yaşanan krampları önlemeye yardımcı oluyor.

İyi bir lif kaynağı olduğundan bağırsak hareketlerini düzenliyor. Karpuz domatesten daha fazla likopen içeriyor. Bir antioksidan madde olan likopen ise kanserden ve kalp-damar hastalıklarından korunmaya yardımcı oluyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve cildin doğal güneş koruma faktörünü artırıyor. Ayrıca çalışmalar likopenin hamilelikte karşılaşılan ciddi sorunlardan biri olan preeklempsi riskini önemli ölçüde azalttığını ortaya koydu. Karpuzun 100 gramında 4 mg likopen bulunuyor".

Karpuzun A, C, B6 vitaminlerini ve potasyum ve magnezyum minerallerini bol miktarda içerdiğini de ifade eden uzmanlar, "Bu vitamin ve mineraller ise bebeğin görmesi, beyni, sinir sistemi ve bağışıklık sisteminin gelişimi açısından büyük önem taşıyor.

Karpuzun 100 gramında 37 mcg A vitamini, 10 mg C vitamini ve 280 mg potasyum bulunuyor. Potasyum hamilelik sırasında kan ve vücut dokularındaki su dengesini düzenliyor ve sıcakta terle birlikte vücuttan atılan potasyum kaybı nedeniyle ortaya çıkan tansiyon düzensizliğini dengeliyor. Üstelik tüm bu faydaları sadece 50 kalori içeren yaklaşık 300 gramlık bir dilim karpuz ile sağlayabilirsiniz" tavsiyesinde bulunuyor.

İHA

2. 12 Haziran 2007
  3. Cinarefeninannesi

Cinarefeninannesi çınar efe_alya naz Pro Üye

Beğenildi:
    20
    Ödül Puanları:
    146
    Valla Az önce Yarim Karpuzu Yedim Bitirdim Iyiki Yemişim Ozaman

4. 12 Haziran 2007
  5. SARI KIZ

SARI KIZ Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    86
    Benimde karpuzu görünce gözüm dönüyor. Samanlık gibi ne atsan gidiyor yaw

6. 12 Haziran 2007
  7. Cinarefeninannesi

Beğenildi:
    20
    Ödül Puanları:
    146
    Sarikiz Sen Suana Kadar Kaç Kilo Aldin ögrenebilirmiyim

8. 12 Haziran 2007
  9. EU1

EU1 Guest

bende o kadar çok severimki karpuzu en sevdiğim meyvedir kendisi. birde böyle faydalı olduğunu öğrenince dahada bir sevdiğim bu güzel nimeti. eve giderken hemen alayımda yiyeyim bari canım istedi vallahi:)

10. 12 Haziran 2007
  11. EU1

EU1 Guest

ts cim sen kaç kilo aldın şu ana kadar

12. 12 Haziran 2007
  13. bxixgsxixze

bxixgsxixze Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    12
    Ödül Puanları:
    148
    preeklampsiyi önlediğini ilk defa duydum.bol bol yemem lazım benim o zaman.sağol paylaşımın için

14. 12 Haziran 2007
  15. Cinarefeninannesi

Beğenildi:
    20
    Ödül Puanları:
    146
    Sevarcim 2 Ay önce Gittigimde Dr 48 Kilosun Dedi Saglik Ocagina Gittim 48,500 Dedi Gecen Ay Gittigimde Yine 48 Kilosun Dedi Baska Bi Yerde Tartildim 51 çiktim.herkezde Kilo Almişin Göbegin Nasil Belli Diyor.gecen Yine Dr Gittim Yine 48 Dedi Zaten Tartisi Eski Bişey Bebegi çok Guzel Beslemisin Haftasindan Iyi Kilosu Dedi.ama Tartida Bebegimin Kilosu çikmazmi Anlamadim Hiç Bisey Valla.sen Ne Kadar Aldin

16. 12 Haziran 2007
  17. SARI KIZ

SARI KIZ Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    86
    Canım ben 3,5 kilo aldım şimdiye kadar. İştahım var maşallah ama kilo yapmıyor neyseki. Çok fazla meyve, sebze ve su tüketiyorum. Doktorum gayet iyi gidiyorsun dedi. 57 ile başladım ben. Bazen 60 çıkıyorum bazen 60,5 belli olmuyor.

18. 12 Haziran 2007
  19. littlefairy

littlefairy 16.09.07nilmelek doğdu Pro Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    106
    ben bu karpuz olayına pek sevindim. aşırı wc ziyareti yapsamda sayesinde işe yarıyormuş demekkii. oh soğuk soğuk pekde güzle oluyor vallaaa