Anne adaylarını en fazla endişelendiren konu, Bebeğinin sağlığını merak edenlere

Konusu 'Hamilelerden Haberler: Soru ve Sorunlar' forumundadır ve Halikarnas tarafından 1 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

  1 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : Halikarnas
 1. Halikarnas

  Halikarnas DÖNDÜM Pro Üye

  Katılım:
  24 Kasım 2008
  Mesajlar:
  15.417
  Beğenildi:
  30
  Ödül Puanları:
  198
  [​IMG]

  Anne adaylarını en fazla endişelendiren konu, doğal olarak bebeklerinin iyi ve sağlıklı olup olmadığıdır.

  Amerikan Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Sağlığı Bölümü’nden Dr. Alper Mumcu annelerin bu merakını giderecek basit yöntemleri anlattı...

  Karın duvarında rahimin içini gösteren bir pencere olabilseydi bu endişelerin çoğu yersiz olurdu ancak ne yazık ki böyle bir olanak yok. Ancak bebeğin içeride keyfinin yerinde olup olmadığı konusunda fikir verebilecek son derece basit bir yöntem var. Onun hareketlerini takip etmek ve saymak...

  SAYMA ıŞLEMı YAPIN

  Bu yöntem hem çok kolay hem herkes tarafından her yerde yapılabilir hem de bedavadır. Gerçekten de gebeliğin son 3 aylık dönemine girdiğinizde, gün içinde bebeğinizin hareketlerini takip etmek ve saymak, onun karnınızda iyi olduğunu göstermesi açısından önemli ipucu verebilir.

  Bunun için ideal olan genelde en çok aktif olduğunu bildiğiniz günün hemen hemen aynı saatlerinde sayma işlemini yapmaktır. Bu işlemi yemek sonrasında yapmak daha avantajlıdır. 28-30. haftadan önce bebek hareketlerini saymaya çalışmanın pek bir anlamı yoktur.

  KUŞKU DUYARSANIZ

  Bebek hareketi saymada değişik yöntemler vardır. En sık kullanılan yöntem oturur ya da sol yana yatmış pozisyonda iken hareketleri saymaktır. Vücut hareketi, seyirme, tekme gibi tüm hissedilebilen hareketler geçerlidir. Eğer bebeğiniz bu şekilde saatte 4-5 hareket yapıyorsa ya da 2 saat içinde fark edebildiğiniz hareket sayısı 10 civarındaysa sorun yoktur.

  Eğer bebeğinizin hareketleri azalmış gibi görünüyorsa kalkıp 5-10 dakika yürüyün, meyve suyu, tatlı, çikolata gibi bir şeyler atıştırın, 2-3 bardak su için ve yeniden deneyin. Eğer hareketler hâlâ düzelmemiş ise doktorunuza bilgi verin.


  alıntı
   
 2. 24 Şubat 2014
  Konu Sahibi : Halikarnas
 3. moennig

  moennig Aktif Üye Üye

  Katılım:
  15 Nisan 2009
  Mesajlar:
  25
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  76
  anne olmak, sahip degil araci olmak gibi bir sey. yapabilceginizin en iyisini yapin, hayati akisina birakin