Anne, Baba ve kavgaya tank olan cocuklar...

Konusu 'Aile, Evlilik ve Çocuklar' forumundadır ve DUYGUCIKMAZI tarafından 15 Aralık 2008 başlatılmıştır.

15 Aralık 2008
    Konu Sahibi : DUYGUCIKMAZI
  1. DUYGUCIKMAZI

DUYGUCIKMAZI maskeli balo ve shte yüzü Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    148
    arkadaslar...aıle içerisinde mutlaka kavga yada tartışmalar oluyor...cocuklarınızın yanında olup olmamasına dıkkat edıyormusunuz....??????
    bu kavgalar cocukların yanında yapılması ne derece dogru ...??????
    buna tanık olan cocuckların psıkolojı acaba ne olur..?????????.
    cocukların ılerkı evlılık hayatlarınada ornek olmaz mı...???????
    annenın yada babanın tutumu...
    hele bırde şiddet varsa....ne kotu dımı...
    yada bu durum cocuklar arasında ıkılem yaratmazmı annem haklı yada babam haklı dıye..??

2. 15 Aralık 2008
  3. icimdeki_sen

icimdeki_sen 17.10.2014 miladim kizim Pro Üye

Beğenildi:
    77
    Ödül Puanları:
    153
    kavgalar tabiki cocugun psikolojisini cok kötü etkiler...
    ama cogu anne babanin bu umrunda degil...
    gözünün önünde babasindan dayak yiyen annesini gören cocuklar ayni seyi evlendiklerinde eslerine yapiyorlar....
    ve bazen cocuk anne veya babasindan nefret edecek duruma geliyor...

4. 15 Aralık 2008
  5. fxixrtxixnanxixnkxixzxix

fxixrtxixnanxixnkxixzxix Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    8
    Ödül Puanları:
    146
    Aile çocuk için gelecek hayatını şekillendiren en önemli kurumdur.
    Bütün dünyada da çocuklar için ilk gördükleri-gözlerini açtıkları sosyal ortam ailedir.
    Anne karnından itibaren annenin yaşadığı kaygıyı hissedebilen bebeğin ev içindeki gerilimi ve kendi için en önemli varlık olan annenin sıkıntılarını da hissettiğini hatırlatırım
    bu durumun çocukların gelecekteki hayatını da etkiler.Çocuk için gelecekteki kendini güveni verecek olan şey ev içindeki güvendir.
    Çocuk geleceğinden emin olmak ister. Aç açıkta kalmayacağını anne babasının devamlı onunla ilgilenip bakacağına emin olmak kendine güveni arttırır. Fakat devamlı kavga eden anne babanın ayrılma riski çocukta bana kim bakacak diye kaygı yaratabilir. Bu da gitgide kendine olan güveni azaltır. Devamlı kaygı içindeki çocukta çökkünlük görülür. Bu yüzden anne baba kendi arasındaki problemleri çocuk önünde ya da onun üzerinden çözmeye kalkışmamalıdır. Çocuk burada kendinin anne babanın arasını bozduğunu ya da anne babanın kendini sevmediğini düşünebilir. Bu durumlarda çocuğun şu andaki ve gelecekteki ruhsal sağlığı için anne babanın muhakkak aile terapisi alması gerekir. Yoksa kendi ilişkileri bozulduğu gibi çocuğunda ruhsal sağlığını bozulacaktır.

6. 15 Aralık 2008
  7. ASSKIM

ASSKIM sadece KIZIM için:) Üye

Beğenildi:
    9
    Ödül Puanları:
    106
    ben annemin babamın birçok kavgasına tanık oldum...
    anatılamayacak kadar kötü etkiliyor çocugu....
    o yüzdende şimdi kızımın yanında kavga değil tartışmamaya bile özen gösteriyorum...

8. 15 Aralık 2008
  9. PRINCESS-in-LOVE

PRINCESS-in-LOVE 2. kez annelik heyecanı Pro Üye

Beğenildi:
    27
    Ödül Puanları:
    108
    ya ben hatırlıyorum annem-babam kavga ederlerdi, öyle çok sık olmasada olurdu yani
    şiddet felan asla olmazdı ama kavgaları olurdu bizde buna denk geldiğimiz oldu ama hiç etkilendiğimi hatırlamıyorum
    belki o anlık üzülmüşümdür yada korkmuşumdur ama piskolojimin alt üst olduğunu hatirlamiyorum açıkcası
    ileriki hayatımıda hiç etkilemedi
    ya ben çok saftım yada şimdiki çocuklar bi alem hemen piskolojileri bozuluyor

10. 15 Aralık 2008
  11. çiçek64

çiçek64 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    108
    ben 24 yaşımda evlendim ve hayatımda hiç annemle babamın kavgasına, yüksek sesle tartışmasına, kapıların çarpılmasına filan asla tanık olmadım, yani hiçmi kavga etmediler tartışmadılar olmazmı tabiki olmuştur ama asla bizim yanımızda yapılmadı bu iş ve bize hiç sezdirmediler. ve ben şimdi düşünüyorumda çok doğru birşey bence kesinlikle bende kendi çocuklarımı tartışmaya kavgaya tanık etmeyeceğim.

12. 15 Aralık 2008
  13. *Kus-Yuvasi*

*Kus-Yuvasi* SANA MUHTACIM ALLAHIM Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    86
    Ben bir kez olsun annemin ve babamin benim yanimda kavga ettiklerini bilmem ... ama eger tersi olmus olsaydi bilmiyorum nasil etkilerdi beni, kesin fena etkilerdi, cünkü ben cok duygusalimdir :ecrin_bebek:

O nedenle bende kizimizin yaninda kavga etmemeye gayret gösteriyorum, zaten azucuk esimle tartismaya kalksak, kizimiz hemen arayi düzeltir, susun artik felan der, yani kavga bile edemiyoruz söyle agiz tadiyla dermisim ... hihoyyyt

14. 15 Aralık 2008
  15. HeartLess

HeartLess HUZUR MELEĞİMSİN SEN.. Pro Üye

Beğenildi:
    29
    Ödül Puanları:
    198
    anne babaların,çocuklarının yanında tartışmalarına,hele hele şiddet uygulamalarına
    aşırı derece de karşıyım...
    o çocuğun bilinçaltına nasıl yerleşiyor,bunu hiçkimse bilemez...
    ama o çcuk büyüdüğünde,işte o bilinçaltındakiler suüstüne çıkıyor ve neden diye dövünüyoruz...
    o çocukları üzmeye,ağlatmaya,bir taraf seçmesini beklemeye, kimsenin hakkı olmadığını düşünüyorum...
    çocuk bu durumda,ya anneden ya da babadan nefret ediyor,
    bir de bu tartışmalar sürekli oluyorsa,
    işte evden kaçan çocukların neden kaçtığını,
    ya da dışarıdan duydukları sevgi sözlerine kapılıp g,den genç kızları,
    anne babayı cezalandırmak isteyip,kendi canına zarar veren çocukları vs..
    biz büyükler olarak,başımızı ellerimizin arasına alıp düşünmemiz gerekiyor...
    kendi egolarımızı tatmin etmek uğruna,
    çocuklarımıza yaşattığımız bu psikolojinin telafisi var mı bilemiyorum,
    ama umarım hiçbirşey için geç sayılmaz sanıyorum...
    yani hatanın neresinden dönülürse kardır,çünkü çocuklar fotoğraf makinesi gibi,
    ne görürse çeker,ne duysa yazar kafasına...
    belki uzun oldu ama inanın duygularımın bir parçasını yansıtmaya çalıştım size...
    ben bir anne olarak,kızımın yanında tartışmamaya çok özen gösteririm...
    sevgiler...

16. 15 Aralık 2008
  17. ikiz_lerim

ikiz_lerim DOĞUKAN & BATUHAN Pro Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    ne yazıkkı ben cok sahıt oldum,tartısmalarına,babamın anneme vurmasına bıle,o tokadı hıc bır zaman unutmam.annem aglardı bende anneme sarılıp aglardım ve anneme ben buyuyunce bana tokat atmayan bırıyle evlenecem derdım,babam ve annem 25 senedır evlıler babam sımdıye kadar bı tokat attı anneme,ama ben asla unutmadım unutmamda,cok sukur sımdıye kadar da olmadı,4 senelık evlıyım kocam bana bır el kaldırmıs degıl,annemlere her gıttıgımde olanlar bugun olmus gıbı canlanır gozumde,hala kırgınlıgım vardır babama,emın olun kı cocuklarımız sahıt oldugu zaman hıc bırzaman unutmayacaklar gorduklerını veya dyduklarını.ben ne o bagrısmaları unuttum nede o tokadı.:çok üzgünüm:

Son düzenleme: 15 Aralık 2008
  18. 15 Aralık 2008
  19. irem naz

irem naz Canım OĞLUM Üye

Beğenildi:
    13
    Ödül Puanları:
    148
    unutulmuyor unutulmazda:KK43: