anne babalara, okuyun!

Konusu 'Aile, Evlilik ve Çocuklar' forumundadır ve sakardeniz tarafından 2 Mart 2010 başlatılmıştır.

  2 Mart 2010
  Konu Sahibi : sakardeniz
 1. sakardeniz

  sakardeniz işten çıkan ev hanımı Üye

  Katılım:
  6 Ekim 2009
  Mesajlar:
  3.679
  Beğenildi:
  11
  Ödül Puanları:
  148
  Kapı komşum David'in beş ve yedi yaşında iki çocuğu var. Bir gün yedi yaşındaki oğlu Kelly'ye benzinle çalışan çalışan çim biçme makiasıyla nasıl çim biçildiğini öğretiyordu. Makinayı çim üzerinde nasıl döndüreceğini öğretirken eşi Jan, David'I bir soru sormak için içeri çağırdı. David içeri girince, Kelly makinayı çalıştırdı ve çimlerin ortasındaki çiçek tarhına daldı. Çiçek tarhı bir anda mahvolmuştu.

  David döndüğünde gördüğü manzara karşısında çılgına döndü. Bütün komşuların çok beğendiği, emek emek kndi elleriyle yaptığı çiçek tarhı yoktu artık. David tam sesini yükseltmeye başlamıştı ki, Jan dışarıya çıktı ve David'e ''David, çiçek değil, çocuk yetiştirdiğini unutma!'' dedi. Jan bu sözleriyle bana anababa olarak önceliklerimizin ne olduğunu çok güzel anımsattı. Çocukların kendileri ve benlik saygıları, kırabilecekleri ya da hasar verebilecekleri herhangi bir fiziksel nesneden çok daha önemlidir. Bir futbol topunun kırdığı bir cam, dikkat edilmediği için kırılan bir lamba ya da mutfakta elden kayıp, kırılan bir tabak zaten kırılmıştır. Çiçekler zaten ölmüştür. Verilen bu zararı, bir de ben çocuğumu inciterek, yaşam sevincini öldürerek iki katına çıkartmamalıyım.

  ************

  Birkaç hafta önce kendime spor bir ceket aldım ve dükkan sahibi Mark Michaels ile annebabalık üzerine biraz sohbet ettik. Mark bana eşi ve yedi yaşındaki kızlarıyla dışarıya yemeğe çıktıkları bir gece kızının masadaki bardağı devirdiğini anlattı. Masadaki su temizlenip, anne babası üzülmemesini söyledikleri zaman kızı onlara bakmış ve, ''Biliyor musunuz, size diğer anne babalara benzemediğiniz için teşekkür etmek istiyorum. Arkadaşlarımın çoğunun annebabaları böyle bir durumda onlara bağırır ve bir de daha dikkatli olmaları konusunda onlara söylev çekerler. Böyle birşey yapmadığınız için size teşekkür ederim!'' demiş.

  Bir seferinde ben arkadaşlarımla yemekteyken, benzer bir olay oldu. Beş yaşındaki oğulları masaya bir bardak süt döktü. Arkadaşlarım çocuklarına bağırmaya başlayınca, ben de bilerek çarptım ve kendi bardağımı devirdim. 48 yaşında olmama rağmen nasıl halâ aynı şeyi yaptığımı anlatmaya başlayınca, çocuğun gözleri parladı ve anne babası gereken mesajı alıp, çocuklarına bağırmaktan vazgeçtiler. Her gün halâ yeni birşeyler öğrendiğimiz unutmak bazen ne kadar da kolay oluyor.

  ************
  Geçenlerde Stephen Glenn'den ünlü bir araştırmacı bilimadamı hakkında bir öykü dinledim. Bir bilimadamının tıp konusunda yeni ve çok önemli buluşları
  olmuştu. Bir gazete muhabiri röportaj yaparken kendisine, ortalama bir insandan nasıl olup da daha farklı ve yaratıcı bir insan olduğunu sormuş. Kendisini diğerlerinden ayıran özellik neymiş?

  Bilimadamı bu soruyu ''iki yaşındayken annesinin yaşadığı bir deneyim nedeniyle'' diye yanıtlamış. Bilimadamı buzdolabından süt şişesini çıkartmaya çalışırken, şişe elinden kayıp yere düşmüş ve ortalık süt gölüne dönmüş. Annesi mutfağa geldiğinde, ona bağırmak, söylenmek ya da cezalandırmak yerine, ''Robert, ne kadar güzel bir hata yaptın! Daha önce bu kadar büyük bir süt gölü görmemiştim. Evet, olan olmuş. Şimdi birlikte burayı temizlemeden önce biraz yerdeki sütle oynamak ister misin?'' demiş.
  O da eğilip, oynamış yere dökülen sütle. Birkaç dakika sonra annesi, ''Robert, bu tür bir şey yaptığında, bunu senin temizlemen ve herşeyi eski haline getirmen gerektiğini biliyor musun? Bunu nasıl yapmak istersin? Bir sünger mi kullanalım, bir havlu ya da bir bez mi? Hangisini istersin?'' demiş. Robert süngeri seçmiş ve birlikte yere dökülen sütü temizlemişler.
  Daha sonra annesi, ''Biliyor musun, burada yaşadığımız olay, senin iki minik elinle bir süt şişesini taşıyamadığın kötü bir deneyimdi. Şimdi arka bahçeye çıkalım ve şişeyi suyla doldurup, senin dolu bir şişeyi düşürmeden taşımanı sağlayalım'' demiş. Küçük çocuk şişeyi boğazından iki eliyle tutarsa, düşürmeden taşıyabileceğini öğrenmiş. Ne güzel bir ders!

  Bu ünlü bilimadamı daha sonra, o anda bir hata yaptığı zaman bundan korkmaması gerektiğini öğrenmiş. Yapılan hataların yeni birşeyler öğrenmek için çok güzel fırsatlar olduğunu anlamış. İşte bilimsel araştırmalardaki deneyler de bu temele dayanır zaten. Bir deney başarısız olsa bile, o deneyden çok değerli bilgiler elde edilir.
  Bütün annebabalar çocuklarına, annesinin Robert'a davrandığı gibin davransalar çok daha iyi olmaz mı?
  ************
  Son öykümüz de aynı tutumu yetişkinler bağlamında anlatıyor. Bu öyküyü birkaç yıl önce bir radyo programında Paul Harvey'den dinlemiştim. Genç bir kadın işten evine dönerken arabasının çamurluğuyla, bir başka arabanın tamponuna vurmuş. Kadıncağız ağlamaya başlamış, çünkü arabası yeniymiş. Bu durumu kocasına nasıl açıklayacakmış? Diğer arabanın sürücüsü anlayışlı davranmış, ama yine de birbirlerine plakalarını ve ruhsat numaralarını vermeleri gerektiğini açıklamış. Genç kadın, belgelerinin bulunduğu zarfı açtığında, zarftan yere bir kağıt düşmüş. Kağıtta eşinin el yazısıyla şu sözler yazılıymış: ''Sevgilim, bir kaza yaptığında, arabayı değil, seni sevdiğimi unutma!''

  ************

  şimdi bir kez daha çocuklarımızın, maddesel şeylerden çok daha önemli olduklarını anımsayalım. Bunu aklımızdan çıkarmadığımız zaman, çocuklarımız benlik saygısı kazanır ve yüreklerinde sevgi tomurcukları belirir. Dünyadaki en güzel çiçek tarhlarından daha güzel bir insan olurlar.

  Jack Canfield
  2. Porsiyon Tavuk Suyuna Çorba
  'Yüreğinizi Isıtacak 78 Öykü Daha' kitabından
   
 2. 2 Mart 2010
  Konu Sahibi : sakardeniz
 3. sakardeniz

  sakardeniz işten çıkan ev hanımı Üye

  Katılım:
  6 Ekim 2009
  Mesajlar:
  3.679
  Beğenildi:
  11
  Ödül Puanları:
  148
  ben okurken çok etkilendim. sizlerin de faydalanması gerektiğini düşünerek paylaşmak istedim.
   
 4. 2 Mart 2010
  Konu Sahibi : sakardeniz
 5. banueralp

  banueralp Aktif Üye Pro Üye

  Katılım:
  24 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  541
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  86
  çok güzel arkadaşım teşekkürler. güzel bir paylaşım
   
 6. 3 Mart 2010
  Konu Sahibi : sakardeniz
 7. sampuan

  sampuan umutsuz vaka... Üye

  Katılım:
  7 Ekim 2008
  Mesajlar:
  1.493
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  148
  çok çok çok güzel bir paylaşım ALLAH razı olsun
   
 8. 3 Mart 2010
  Konu Sahibi : sakardeniz
 9. LEYLA3842

  LEYLA3842 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  6 Kasım 2009
  Mesajlar:
  285
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  çok güzel paylaşın cnm..ben de bu yazıyı okumuştum..okuduktan sonra kızım bişey falan dökünce kızmamaya başladım..geçen bardak kırdı korktu hemen kucağıma aldım sevgiyle aman kuzum sana bişe olmasın da kırılsın dedim bana sarıldı güvenle..
   
 10. 3 Mart 2010
  Konu Sahibi : sakardeniz
 11. sakardeniz

  sakardeniz işten çıkan ev hanımı Üye

  Katılım:
  6 Ekim 2009
  Mesajlar:
  3.679
  Beğenildi:
  11
  Ödül Puanları:
  148
  rica ederim ne demek.
  henüz yuva kurmamadım (inşallah yaza) ama çocuk yetiştirmenin çok önemli olduğunu düşünüyorum.
  bu yüzden bu yazı oldukça etkiledi beni.
   
 12. 3 Mart 2010
  Konu Sahibi : sakardeniz
 13. RaziyErkan

  RaziyErkan Mutluyum,MutluyuZ <3 Pro Üye

  Katılım:
  9 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  1.539
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  146
  cok güzelsi gercekten paylastigin icin tskler..
  Henüz bir yuvam yok ama öfkeyle kalkip zararla oturmamam gerektigini anladim
   
 14. 3 Mart 2010
  Konu Sahibi : sakardeniz
 15. feen

  feen Sporcu Üye

  Katılım:
  7 Ekim 2008
  Mesajlar:
  957
  Beğenildi:
  8
  Ödül Puanları:
  108
  gercekten cok guzel bır paylasımdı kendı adıma tesekkurederım sevgili sakar deniz..
  kıtabı ıse en yakın zamanda temın edecegım..
  ılerde ınsallah anne oldugumda ogrenecegım cok seyler var :asigim:
   
 16. 4 Mart 2010
  Konu Sahibi : sakardeniz
 17. ABERK

  ABERK Canım zuzum Üye

  Katılım:
  28 Kasım 2009
  Mesajlar:
  905
  Beğenildi:
  57
  Ödül Puanları:
  108
  Çookk güzel bir paylaşım çok teşekkürler.Bana çok faydası olacağını düşünüyorum.Çok sağol...
   
 18. 4 Mart 2010
  Konu Sahibi : sakardeniz
 19. LoVe_GuL

  LoVe_GuL Aktif Üye Üye

  Katılım:
  11 Ekim 2009
  Mesajlar:
  523
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  canim cok guzel bi paylasimdi....
  Inan duygulandim okurken cok hosuma gitti...
  eger bi cocugum olursa, tekrar bu konuyu okuyacam cunku ders alinacak bi
  konukaydirigubbakcemile2
  eline koluna saglik canim
  tskller.....opuyorumnanaktan