Anne Boleyn

Konusu 'Dünya Tarihi' forumundadır ve kalemkitap2 tarafından 3 Şubat 2008 başlatılmıştır.

  3 Şubat 2008
  Konu Sahibi : kalemkitap2
 1. kalemkitap2

  kalemkitap2 Kapsama Alanı Dışında ! ÜZGÜN Üye

  Katılım:
  22 Aralık 2006
  Mesajlar:
  2.004
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  146

  Anne Boleyn (1501/1507 – 19 Mayıs 1536) İngiltere kraliçesi. VIII. Henry'nin ikinci karısı ve I. Elizabeth'in annesidir.

  VIII. Henry'nin uğruna Anglikan kilisesini kurduğu kadındır. Katolik kilisesi VIII. Henry'nin ilk karısı Aragon'lu Katherine'den boşanabilmesine izin vermiyordu. Henry Anglikan kilisesini kurdu, kendisini kilisenin başı ilan etti, Anne ile evlendi ve ilk evliliğini geçersiz ilan etti.
  İngiliz tarihinin en etkili kadınlarının başında geliyordu ve Kraliçe Elizabeth'in de annesiydi. Ancak bu kadar etkili olabilmesinin ardında acımasızca önüne çıkan herkesi, akrabalarını dahi bir kalemde silebilmesi vardı. Ezip geçtiği kişilerden biri de, kız kardeşi Mary'di. Mary, henüz 13 yaşındayken VIII'inci Henry'nin ilgisini çekmiş, ailesinin baskısı sonucunda kendisiyle yatmak isteyen kralın isteğine boyun eğmiş ve bir süre sonra Henry'den hamile de kalmıştı. George ve Anne isimli çocuklar, Mary'le Henry evli olmadıkları için 'piç' kabul edilmiş ve hiçbir zaman resmi olarak sarayda kendilerine yer bulamamışlardı. Mary henüz hamileyken, bir süre önce saraya ilk girişini yapmış olan kız kardeşi Anne, kralı baştan çıkarmıştı. Şimdi Henry, zamanını iki kız kardeş arasında bölüştürüyor, sabahları Anne'le flört ederken geceleri Mary'le yatıyordu. Tarihçiler, çekimleri biten Boleyn Kızı (The Other Boleyn Girl) filminde Scarlett Johansson'un canlandırdığı Mary'nin Natalie Portman'ın oynadığı Anne'den çok daha güzel olduğu konusunda birleşiyorlar. Ama onda eksik olan bir şey vardı ve bu, iktidara ulaşmak için hayati bir öneme sahipti.

  AĞABEYİYLE YATMIŞTI
  Anne, kız kardeşinden çok daha hırslı ve acımasızdı. Henry'i Mary'nin elinden almakla kalmamış, Mary'nin kocası öldüğünde kardeşini hiç teselli etmemişti. Mary daha sonra bir hizmetçiye âşık olup onunla evlendiğinde, Anne 'alt tabakaya' mensup biriyle birlikte olduğu için kız kardeşini saraydan attırdı. Bu esnada Anne, daha sonra İngiltere'nin en tanınmış iki kraliçesinden biri olacak olan (diğeri Viktorya) Elizabeth isimli bir kız çocuğu doğurur. Ama tek bir çocukla yetinmeyip iktidarını sağlamlaştırmak için Anne yine çocuk doğurmaya çalışır. Henry'nin iktidarsız olduğu söylentileri sarayda yayılırken, Anne, söylentilere göre, ağabeyi George'la yatmaya başlar ve ensest ilişkinin sonunda dünyaya getirdiği çocuk korkunç biçimde deforme haldedir. Ensest ilişkinin ortaya çıkması neticesinde, 1536 yılının 19 Mayıs günü Anne ve George idam edilir. Anne'in son sözleri şunlardır: "Yüce Tanrım, bana acı, ruhumu sana teslim ediyorum..." Bu idamla birlikte, aslında son gülen de, iktidar hırsının etkisi altında ağabeyiyle yatacak kadar ileri giden Anne değil, ondan çok daha cesur bir biçimde davranarak bir hizmetçiyle evlenen Mary olmuş oldu.
   
 2. 3 Şubat 2008
  Konu Sahibi : kalemkitap2
 3. babylon

  babylon Aktif Üye Üye

  Katılım:
  22 Eylül 2007
  Mesajlar:
  25
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  76
  Bir süre önce vizyonda olan Kraliçe Elizabeth filmi beni çok etkilemişti.Anne Boleyn'in hikayesi de öyle. Paylaşımın için çok teşekkürler....
   
 4. 4 Şubat 2008
  Konu Sahibi : kalemkitap2
 5. EU1

  EU1 Guest

  Emeğine sağlık canım. Çok güzel bir paylaşım.
  E-2 ve Cnbc e kanallarında The tudors ta Anne Boleyn in adı geçmekteydi.
  Merak etmiştim kendisini,bu konu merakımı giderdi.
  teşekkürler,
   
 6. 4 Şubat 2008
  Konu Sahibi : kalemkitap2
 7. AttaQue

  AttaQue Yeni Üye Üye

  Katılım:
  30 Nisan 2007
  Mesajlar:
  2.754
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  0
  Tüm imparatorlukların çöküşünün altında mutlaka bir kadının imzası vardır..
  Anne da onlardan biriydi.
   
 8. 12 Ağustos 2008
  Konu Sahibi : kalemkitap2
 9. pinkgun

  pinkgun İzmir'im Üye

  Katılım:
  6 Mart 2008
  Mesajlar:
  1.370
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  zaman hiç bir şeyi değiştirmiyor demek ki kaydirigubbakcemile3
   
 10. 13 Ağustos 2008
  Konu Sahibi : kalemkitap2
 11. CUVCUV

  CUVCUV Popüler Üye Üye

  Katılım:
  2 Mart 2007
  Mesajlar:
  1.246
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  106
  Aslında burda imparatorluk çökmedi, Anne ve Hanry nin kızı olan Elizabeth 40 yıl boyunca evlenmeden İngiltereyi yönetti ve İngiltere altın çağını yaşadı.Bugün İngilterenin büyüklüğü o zamamndan gelmektedir eğer Hanry kiliseye karşı çıkmayarak bağımsız davranmasaydı bu kadar güçlü olamaz sıradan bir avrupa ülkesi olurlardı.
  Şu da var herşey Hanry nin erkek evlat sevdası yüzünden olmuştur tüm bu kadın arayışları ve çeşitli kadınlardan çocuk edinmeleri erkek evladı olsun diyeydi fakat sonunda büyük bir kraliçe hükmünü sürdürmüş oldu.
   
  SWANS bunu beğendi.
 12. 20 Ekim 2009
  Konu Sahibi : kalemkitap2
 13. smeagol

  smeagol Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  21 Şubat 2007
  Mesajlar:
  3.745
  Beğenildi:
  1.455
  Ödül Puanları:
  238
  Hayat ne gariptir ki; bir zamanlar cadı diye alaşağı edilerek boynu kılıçla vurulmuş hırslı bir kraliçenin kızı bugün ıngilterenin bu yerlere gelmesine sebep olmuştur...Tarih garipliklerle dolu gerçekten...
   
  SWANS bunu beğendi.
 14. 19 Ocak 2010
  Konu Sahibi : kalemkitap2
 15. tinkywinky

  tinkywinky Popüler Üye Üye

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  191
  Beğenildi:
  5
  Ödül Puanları:
  108
  Olan Catherine'ye oldu..Henry'nin ilk karısı.Cathherine'nin kızı da Kanlı Mary olarak tarihsayfalarındaki yerini aldı...
   
 16. 24 Ocak 2010
  Konu Sahibi : kalemkitap2
 17. rumgay23

  rumgay23 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  27 Ekim 2008
  Mesajlar:
  42
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  boleyn kızı kitabını okudum filmini seyrettim...kitap çok daha güzeldi...Şimdi de the tudors dizisini seyrediyorum...8.henry ve tudor hanedanını anlatıyor...Tavsiye ederim..
   
 18. 29 Ocak 2010
  Konu Sahibi : kalemkitap2
 19. cerenora

  cerenora Balı kaymağı fazla kaçmış Üye

  Katılım:
  14 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  2.496
  Beğenildi:
  17
  Ödül Puanları:
  148
  Bu Henry olacak arkadaş toplamda 7 kere falan evlenmişti yanlış hatırlamıyorsam. sonraları Edward isimli bir oğlu oldu ama çok genç yaşta öldü yerine de kanlı Mary geçti. o da çocuk doğuramayınca yerine Anne'in kızı Elizabeth geçti. ayrıca Anne'in kardeşi Mary'nin Boleyn mirasına konup mutlu mesut bir hayat yaşadığı söyleniyor. Ayrıca Elizabeth'in aşığı Robert Duıdley daha sonraki yıllarda yine Mary'nin torunu ile evlenmiştir.
  bu filmler kitaplar beni bu hanedanı incelemeye itti. seri gerçekten çok güzeldi filmlerinden çok çok daha güzel... özellikle ecdadıma tekrar hayran olmamı sağladı.. soyumuza barbar diyenlere tekrar selam olsun...