anne sevkatinin bebekteki onemi

Konusu 'Doğum Yapanlar' forumundadır ve nnurayy tarafından 1 Kasım 2008 başlatılmıştır.

  1 Kasım 2008
  Konu Sahibi : nnurayy
 1. nnurayy

  nnurayy annesinin bal-kaymagi Üye

  Katılım:
  22 Şubat 2008
  Mesajlar:
  2.588
  Beğenildi:
  5
  Ödül Puanları:
  106
  Anne şevkati çok önemlidir

  Bebeğin annesiyle kurduğu temas, biyolojik ve psikolojik destek sağlar. Yakın ilgi, çocukta sevgi ve güven duygusunu perçinler.
  Doğumun gerçekleşmesiyle hem anne hem bebek için önemli 2 dönem başlamış olur: Anne için loğusalık dönemi ve bebek için süt çocukluğu dönemi. Bebeğin doğumdan birinci yaşın sonuna kadarki dönemde annesiyle kurduğu iletişim onun biyolojik gereksinimlerini karşılamanın yanında sosyal ve psikolojik olarak da daha sonra kuracağı ilişki ve iletişimin ilk örneklerini, ilk çekirdeklerini oluşturur. Bu nedenle annenin bu dönemde bebeğin ihtiyaçlarını geciktirmeden karşılaması, ona yakın ve ilgili davranması bebekte sevgi ve güven duygularının ilk tohumlarını filizlendirir.

  BAĞLILIK DUYGUSU
  Annenin herhangi bir nedenle (fiziksel ya da psikiyatrik bir hastalık, ekonomik, toplumsal, ailesel nedenler) bu sevgi ve güven duygusunu oluşturacak şekilde davranamaması çocukta daha sonraki yıllarda da devam edecek bir sevgi arayışına ve güvensizlik duygusuna yol açabilir. Bebek bu dönemde tümüyle anneye bağımlı durumdadır. Yani tüm ihtiyaçları ancak anne tarafından (ya da anne yerine geçen kişi tarafından) karşılanabilir durumdadır. Bebeğin bağımlılığına karşılık anne de bebeğine bağlıdır. Bu bağlılık ve bağımlılık anne ve bebek arasında ruhsal olarak bir kilitlenme oluşturur. Bu karşılıklılığın bir tarafında annenin vericiği, bakıcılığı, koruyuculuğu, diğer yanında bunlar olmazsa hayatını sürdüremeyecek durumdaki bebeğin bağımlılığı yatar. Anne ve bebek arasında erken fiziksel ve görsel iletişim bu bağlılığı kolaylaştırır. Sevgi davranışları, okşamak, öpmek, kucaklamak ve gözünü dikerek bakmak şeklindeki davranışlar anne ile bebek arasındaki etkileşimi devam ettirmeyi kolaylaştırır. Bu nedenle de doğumdan sonra makul olan en kısa sürede anne ve bebeğin fiziksel teması sağlanması yararlıdır.

  Emzirme bir yönüyle bebek için biyolojik ve fizyolojik olarak ideal beslenme şeklini oluştururken diğer yandan psikolojik olarak da son derece gerekli ve yararlı olan anne-bebek arasındaki yakın fiziksel teması sağlar. İlk aylarda sadece fizyolojik ve biyolojik olan bağımlılığın 3-6 ay arasında psikolojik boyutu öne çıkmaya başlar. Her ihtiyaç duyduğunda yanında beliren, karnını doyuran, onu terden, soğuktan, sıcaktan, ağrıdan koruyan birinin varlığı bebekte kendisinin güvende olduğu duygusunu oluşturur ve anneye bağlanma kuvvetlenir. 6. aya gelindiğinde bu bağlanma duygusu öylesine yerleşmiştir ki ortaya zaman zaman belirgin olarak algılanan anneden ayrılma korkusu çıkar. Bu bağlanma duygusu yerleştikten sonra annenin yitimi çocukta ağır ruhsal çökkünlük belirtilerine (bebeklik depresyonu) ve daha uzun sürerse kişilik gelişiminde önemli örselenmelere neden olabilir.


  Hazırlayan: Dr. Gökhan Ordu
   
  Son düzenleme: 1 Kasım 2008
 2. 1 Kasım 2008
  Konu Sahibi : nnurayy
 3. alize_13

  alize_13 Yeni Üye Üye

  Katılım:
  6 Ocak 2008
  Mesajlar:
  634
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  0
  paylaşım için teşekkürler canım
   
 4. 1 Kasım 2008
  Konu Sahibi : nnurayy
 5. nnurayy

  nnurayy annesinin bal-kaymagi Üye

  Katılım:
  22 Şubat 2008
  Mesajlar:
  2.588
  Beğenildi:
  5
  Ödül Puanları:
  106
  Allah hiicbir anayi kuzusundan ayirmasin anne bir cocugun hayatinda babadan once geldigini dusunuyorum
   
 6. 2 Kasım 2008
  Konu Sahibi : nnurayy
 7. yaxgxxixzxixm

  yaxgxxixzxixm Aktif Üye Üye

  Katılım:
  6 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  160
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  ellerine sağlık canım paylaşım için