anne sütü mucizesi

Konusu 'Doğum Yapanlar' forumundadır ve nazlxixcan156 tarafından 27 Şubat 2008 başlatılmıştır.

27 Şubat 2008
    Konu Sahibi : nazlxixcan156
  1. nazlxixcan156

nazlxixcan156 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    bir çok kez anlatıldığını ve çoğu kez dinlediğiniz bir konu yinede tüm annelere söylemek ve Hatırlatmak istiyorum anne sütü mucizedir.
    anne sütü alan bebekler hastalıklara karşı korunur,dengeli kilo alırlar,mama gibi hazırlama gerektirmez vesaire vesaire
    şunu önemle söylemek istiyorum:Bebeğinize sütünüzün yetmediğini düşünüp hemen ek gıda vermeyin anne sütünün yetersizliğini ancak kilo kaybı gösterir bebğinizi emzirdiğiniz halde ağlıyorsa bu sadece doymadığından değildir.bebekler kendilerini ağlayarak ifade ettiğinden başka bir sıkıntısıda olabilir en basiti kucaklanmak istiyordur.bebeğinize sütünüzün yetmediğini düşünüyorsanız haftada bir kilo takibi yapınız.kilo alımında durma ve gerileme varsa bir doktora yada bir sağlık kurumuna başvurarak ek gıdaya başlayınız.bu arada ilk 6 ay içinde anne sütü alan bebeklerin 500 ile 1000 gram alması normaldir.sadece anne sütü alan bebek 1000 gramdan fazla kilo alıyorsa buda normaldir.
    Bir şey daha eklemek istiyorum:anne sütü alan bebeklerde kabızlık şikayeti pek görülmez ama olduğunda asla sütünüzü kesmeyiniz ve doktor tavsiyesi olmadan hiç bir şey kullanmayınız.anne sütü bebeğe tam anlamıyla yararlı olduğu için bebeğin vücudu bunu sonuna kadar kullanır bu yüzden kısa süreli kabızlık bebekte sıkıntı yaratmıyorsa normaldir.ancak 3 günü geçerse bir uzmana başvurmalısınız.bu konuyla ilgili sıkıntısı olanlar sorsun yardımcı olayım ben sağlıkçıyım sevgiler.....:KK46:

2. 27 Şubat 2008
  3. esinti34

esinti34 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    merhaba.. benim 2 aylık bir oğlum var geceleri 60 cc mama veriyordum bazen içiyordu bazen içmiyordu aşısı için dr. gittiğimizde 800 gr almıştı dr. mamayı bırak dedi anne sütü alsın sadece dedi. oğlumlum kabızlık problemi yok ama kakasını 4-5 günde bir yapıyo bu normalmidir. yaptığında çok yapıyo maşallah.
    birde anne sütünü daha da arttırmak için ne önerirsin. şimdiden teşekkür ederim...

4. 28 Şubat 2008
  5. nazlxixcan156

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    öncelikle anne sütünü artımak için beslenmene çok dikkat etmelisin:bol bol sıvı almalısın(su,süt.ayran.meyva suyu...)hergün mutlaka taze sebze ve meyve yemelisin.ayrıca kendinde kabızlık yapmayacak lifli gıdaları bol bol tüket çünkü sütünden bebeğe geçecektir.birde eczanelerden bulabileceğin anne sütünü artıran,ve senin günde 3 kez içebileceğin bir bitki çayı var:Humana still tea.deneyenlerin çoğu memnun.bebeğinin kilo alması bence çok iyi durumda.geceleri mama yerine emzirmeyi dene ve mutlaka emzirdikten sonra gazını çıkar uyusa bile omzunda bir süre pışpışla onu.bu şekilde doyuyor ve rahat uyuyorsa mamaya gerek yoktur.unutmaki her bebek tosuncuk olmak zorunda değil.anne sütü alan bir bebeğin ayda 500 ile 1000 gram alması normaldir.eğer mama vermek zorunda kalırsan kabızlık yapmaması için mamanın içine 1 çay kaşığı saf zeytinyağı koyabilirsin.bebeğinin gözlerinden öpüyorum.bu arada ben ebeyim bebek beslenmesi ve anne sütü hakkında extra çeşitli eğitimlere katıldım daha yardımcı olabileceğim bir şeyler varsa her zaman sor zaman buldukça burdan yardımcı olmaya çalışırım..sevgiler

6. 28 Şubat 2008
  7. nazlxixcan156

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    esinticiğim kabızlığın sebebi mamadır bu arada.mama firmaları her ne kadar bebekler için için en iyisini yapmaya çalışsada anne sütü gibisini yapamıyorlar.mamada kabızlık gibi sindirim sistemine etkili sıkıntılar yaşanabiliyor.ayrıca probiyotik falan içerdiği bağışıklığı güçlendirdiği de söylenen mamalar var ne kadar yapsalarda anne sütü gibi olmaz.umarım bebeğine bolca anne sütü verbilirsin sevgiler....:KK46:

8. 11 Mart 2008
  9. esinti34

esinti34 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    verdiğin cevaplar için çoook teşekkür ederim ama ben yine sana soru soracağım...
    emzirirken hangi bitki çaylarını içebiliriz.? çayı emzirdiğim için fazla içmiyorum kahveyi ise hamile kaldığımdan beri tüketmiyorum humananın çayını içiyorum fakat hem çok pahalı hem bir hafta içerisinde bitiyor. insan dinlenirken sıcak birşeyler içmek istiyor senin tavsiyen nedir.

10. 11 Mart 2008
  11. gurbetkusu

gurbetkusu Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    57
    Ödül Puanları:
    108
    bende oglumu emziriyorum.ama bazen ellerini agzina goturup yaladigi icin ac kaldigini dusuyorum.dun sadece bir defa mama verdim zorla tabi.iki cesit mama denedim oglum ikisini de begenmedi ayrica biberon ve emzik de almiyor.(emzik alsa ellerini yalamaz)esim de seviniyor tabi bu duruma.gogsumu cok seviyor.uzun uzun emdikten sonra kafasini gogsume dayayip uyuyor.aslinda sutum yeterli ama oglum istahli ya da ben oyle dusunuyorum.benim de size bir sorum olacak herkes az yadigim icin sutumun az oldugunu bu yuzden bebegin ac kaldiigini soyluyorlar ozellikle annem ve kaynanam.sut yapacak yiyecekler nelerdir ben de bunu merakettim bana yardimci olursaniz sevirim.iki gundur burda yaziyorum ama cevap veren kimse olmuyor.suyu cok iciyorum bu yeterli olmaz mi?

12. 11 Mart 2008
  13. ozzdennn

ozzdennn Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    13
    Ödül Puanları:
    108
    bol yeşillik tüketin bence. ben marulun ve maydanozun çok faydasını gördüm. bi de internette havuç da iyi gelir diyor. bu sefer onu da deneyeceğim. tabii bu arada proteinleri, vitaminleri de unutmamak gerek. bulgur da iyi süt yapıyor ama çok yiyince de kilo yapıyor..
    hangi bitki çayı içeyim diye soran arkadaş bence rezeneyi dene. hem çocuk da rahatlar. hem de sıcak bir şeyler içimiş olursun.

14. 11 Mart 2008
  15. gurbetkusu

gurbetkusu Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    57
    Ödül Puanları:
    108
    ozzdennn cok tsk ederim cevabin icina.s.

16. 11 Mart 2008
  17. EU2

EU2 Guest

Çok güzel bir konuya değinmişsin.Teşekkürler..

18. 11 Mart 2008
  19. esinti34

esinti34 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    ozzdennn teşekkür ederim canım cevabın için ben zaten rezene içiyorum...