Anne sütüne alternatif tek gıda nedir?

Konusu 'Bebeklerimiz için Ek Besin Öneri ve Tarifleriniz' forumundadır ve Elif tarafından 23 Mart 2009 başlatılmıştır.

23 Mart 2009
    Konu Sahibi : Elif
  1. Elif

Elif Onur Üyesi Pro Üye

Beğenildi:
    5.192
    Ödül Puanları:
    438
    Bebeklik çağında beynin çok hızlı geliştiği, bu nedenle enerjiye çok fazla ihtiyaç duyduğu, anne sütü olmadığında ise bebeklere hekim kontrolünde pekmez verilebileceği bildirildi.
    Gıda Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Ramazan Çelebi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, içeriğinde organik asitler, mineral maddeler ve vitaminler bulunan pekmezin, sağlıklı yaşam için önemli bir besin kaynağı olduğunu ifade etti.
    Çelebi, 100 gram pekmezde bulunan kalori miktarının 575 gram süte, 150 gram ekmeğe, 195 gram ete eşdeğer olduğunu, pekmezdeki şekerin yüzde 80'i glikoz ve fruktoz halinde bulunduğundan, bebeklerin beslenmesinde pekmezin çok önemli bir role sahip olduğunu vurguladı.
    Bebeklik çağında beynin çok hızlı geliştiğini, bu nedenle enerjiye çok fazla ihtiyaç duyduğunu, bebeğe yeterli glikoz verilmediği takdirde ise beyin gelişmesinde duraklama veya yetersizlik görülebildiğini dile getiren Çelebi, ''Anne sütü olmadığında, bebeklere hekim kontrolünde pekmez verilebilir'' diye konuştu.
    Kana karışması çok kolay ve beynin tek enerji kaynağı olan glikozun, pekmezde yeterince bulunduğuna işaret eden Çelebi, ''Bu yüzden çocukların sağlıklı gelişmesinde pekmez büyük önem taşımaktadır'' dedi.
    Çelebi, pekmez yendiği zaman vücudun yaklaşık 30 dakika gibi kısa bir sürede enerji kazandığını, enerjiye acil ihtiyacı olan sporcu veya ağır işçilere pekmez verilmesi durumunda kısa sürede bu insanların enerji ihtiyacının karşılandığını vurguladı.
    -PEKMEZ, İYİ BİR DİYET GIDASI-
    Protein açısından fakir olan üzüm ve pekmezin bu özelliği sayesinde iyi bir diyet gıdası olduğuna dikkati çeken Çelebi, pekmezin çinko ve fosfor bakımından da zengin olduğunu, bu nedenle vücudu çinko ve pekmeze ihtiyaç duyan hamile ve emziren kadınlar için de büyük yarar sağladığını vurguladı.
    Pekmezin içindeki potasyumun ise kalp atışlarının düzenlenmesine yardımcı olduğunu anlatan Çelebi, pekmezin, vücutta oluşan toksik maddelerin atılması ve alkali-asit dengesinin sağlanması için de kullanılabileceğini ifade etti.
    Bugün

2. 24 Mart 2009
  3. elif445

elif445 anne Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    106
    canım bu bilgi için teşekkürler...

4. 27 Mart 2009
  5. Ladyf

Ladyf Aktif Üye Pro Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Bu kadar faydalı olduğunu bilmiyordum teşekkürler yazı için

6. 31 Mart 2009
  7. edam_y

edam_y üç kişiliğiz artık:) Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    106
    evet bende veriyoummm.ayrıca oğluşuma denemediğim gaz giderci ilaç kalmamıştı.pekmez sayesinde cok rahatladık.inanılmaz sindirimi rahatlatıcı bi gıda.cok memmunumm.doktorumda tavsiye etmişti.demir acısından cok faydalı diye......

8. 2 Nisan 2009
  9. aysun444

aysun444 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    18
    Ödül Puanları:
    106
    Anne sütü olmadığında acaba yeni doğmuş minik bebeklerede verilebilir mi?

10. 4 Nisan 2009
  11. xeno

xeno Carpe Diem Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    146
    Benim doktorumda 7 aydan önce asla üzüm pekmezini vermemişti bazı bebeklerde havaleye neden oluyormuş.. Neden bu doktorlar böyle?? birinin evet dediğine diğeri hayır diyor???senağlama

12. 4 Nisan 2009
  13. EylulunAnnesi

EylulunAnnesi Minik Prensesim Büyüyor Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    146
    anne sütüne alternaif bişey varmıki?

14. 6 Nisan 2009
  15. minikkuzum

minikkuzum 4 erkeğim ve ben:)) Üye

Beğenildi:
    13
    Ödül Puanları:
    148
    çok tesekkürler canım çok iyi bi bilgi.

16. 6 Nisan 2009
  17. edam_y

edam_y üç kişiliğiz artık:) Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    106
    bu konuda haklısın canım.her doktor farklı ama ben pekmez den şimdilik cok fayda görüyorum.karın ağrısını gidermede birebir.malum şekerli su yasak olduğu için pekmez veriyoruz inanılmaz etkileyici oluyooo.bu zamana kadarda herhangi bi havale olayı da yaşamadık yani ben pekmezin faydalı olduğuna inanıyorum canımm...a.s.

18. 16 Nisan 2009
  19. sewdayolu

sewdayolu Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    benim bebişimde 2 aylık ben doğduğundan beri az miktarda emziğine sürerek veriyorum hiç bi sıkıntımız yok ne gaz ne ağrı üstelik ablamın ikizlerini de 2 yaşına kadar pekmezli emzikle büyüttük gece bile sürekli pekmezli emzikle uyuyorlardı doktorları geçen gün ciğerlerinin çok iyi olduğunu sölemiş ve bu çocukları neyle beslediniz diye sormuş eminim pekmezin çok faydası olmuştur ikizlert şuan 3 yaşında ve hiç havale falan geçirmediler tavsiye ederim
    cokacimcoook