Anne Sütünün Faydası

Konusu 'Bebek Bakımı ve Beslenmesi' forumundadır ve Elif tarafından 2 Ağustos 2006 başlatılmıştır.

2 Ağustos 2006
    Konu Sahibi : Elif
  1. Elif

Elif Onur Üyesi Pro Üye

Beğenildi:
    5.138
    Ödül Puanları:
    438
    Anne sütünün faydalarına bir yenisi daha eklendi. Anne sütüyle beslenen bebek ağrıyı daha az hissediyor.

Yeni doğan bebekler üzerinde yapılan araştırmalar eski metotları yeniden gün ışığına çıkarıyor. Kan alınırken iğnenin verdiği acının hafifletilmesi üzerine yapılan araştırmalarda, anne sütüyle beslenen bebeklerin, kundaklanan, sakinleştirici veya plasebo verilen bebeklere oranla daha az acı çektiği gözlendi.

Anne sütünün yeni doğan bebekler için en etkili doğal ağrı kesici olduğu araştırmalarla saptandı.

Araştırma kapsamında yeni doğan bebeklerden kan alırken iğnenin ne kadar acı verdiği ölçülmeye çalışıldı ve anne sütü ile beslenen bebeklerin biberonla beslenen bebeklere kıyasla daha az acı hissettiği saptandı.

Bin bebek üzerinde yapılan araştırmada, uzmanlar ağrı derecesini bebeklerin kalp atışlarındaki ve nefes alışlarındaki değişikliklerle, kan alındıktan sonraki ağlama süresine bakarak tespit etti.

Uzmanlara göre anne sütü içerdiği kimyasallar nedeniyle doğal ağrı kesici endorfin hormonu salgılanmasını tetikleyip ağrıyı hafifletiyor.

Bir başka teori ise anne sütüyle beslenen bebeklerin anneleriyle yakın temasta olmalarının verdiği huzurun ağrı hissini hafiflettiği.

2. 2 Ağustos 2006
  3. Krdi

Krdi Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    12
    Ödül Puanları:
    148
    Anne sütü bin derde deva. Faydalarını saya saya bitiremeyiz. Gerçekten Allahın bir lütfu. Peki anne sütü nasıl arttırılır bilen var mı?

4. 2 Ağustos 2006
  5. kakule

kakule Guru Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    306
    Bir başka teori ise anne sütüyle beslenen bebeklerin anneleriyle yakın temasta olmalarının verdiği huzurun ağrı hissini hafiflettiği.
    kesinlikle doğru. birde; anne sütünün antibiotik özelliği taşıdığını biliyormuydunuz?

6. 2 Ağustos 2006
  7. gulayy

gulayy Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    bir anne olarak bunu bilmiyordum teşekkürler
    benim kızım demek aşı olurken o yüzden hiç ağlamıyor:smilewinkgrin:

bu arada Krdianne sütünü arttırmak için hergün bir şişe malt içeceği içmeni tavsiye ederim
    ama sadece günde 1 şişe
    ben denedim ve kızıma ilk 6 ay sadece anne sütü verdim
    şu an 13 aylık ve 1kaşık bile hazır mama yememiştir
    veeeeeeeee hala emiyor

8. 2 Ağustos 2006
  9. 1_sen

1_sen Guest

hergun en az 2 lt sut+komposto icebilirsin...:yes: anne sutunun %90 su oldugundan bol su tuketmen cok faydali olacaktir..bende gece gunduz demeden non-stop 13 ay emzirdim..ne kadar emzirirsen vucut o kadar cok sut uretir:smilewinkgrin:

not;sakin sogan hemen..halk arasinda sogan cok sut yapar derler..yapmasina yapiyorda ama bebege cok gaz yaptiriyor..

10. 12 Ekim 2006
  11. tufan

tufan Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    :smile: Bende Bunu Bilmiyordum Teşekkürler.benimde Oğlum Aşi Olurken Hiç Ağlamiyordu Demekki Bu Yüzdenmiş Bende Bebeğimi Eskisi Kadar Olmasada Hala Emziriyorum Şuan 13 Aylik Hiç Hazir Mama Vermedim Ek Gidaya Başladiğinda Bile Herşeyini Kendim Yaptim.

12. 12 Ekim 2006
  13. canavar

canavar Yılmak yok. Yola devam... Pro Üye

Beğenildi:
    109
    Ödül Puanları:
    353
    bu malt içeçeği nasıl bişiy benilk defa duyuyorum.
    Nerden bulacaz onu

14. 12 Ekim 2006
  15. Alsebe

Alsebe Rutbesiz :-) Pro Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    148
    Bende oglusumu hala emziriyorum su anda 9 aylik.Artik 2 disi cikip isirdigi için gunduz fazla emzirmiyorum sadece geceleri emiyor.ek gidalarada gectigimiz için gunduz aramiyorda pek memeyi.Ama biraz daha emzirmeyi dusunuyorum ve su malta içecegini merak ettim.??

16. 12 Ekim 2006
  17. denizyosunu

denizyosunu Guru Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    306
    arkadaşlar,anne sütünün bebeğe faydaları ve emzirmenin anneye yararlarını herşeyin başı sağlık bölümünde yazmıştım geçtiğimiz günlerde ilgilenenler için bebeğiniz ve kendi sağlığınız için başlığının altında görebilirsiniz.

18. 13 Ekim 2006
  19. mina_mina

mina_mina Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    86
    ben kizimi 1 ay emzirdim daha sonra hem zoruma gitti hemde sutum yeterli gelmez oldu. su anda yari mama, yari anne sutu veriyorum. biliyorum anne sutu onun icin cok yararli ama ne yapayim?kuzucuguma hazir mama verdikten sonra kabizda oldu. hala da cekiyor. acaba kabizligi icin ne yapabilirim bileniniz varmi?