Anneler babalar dikkat!

Konusu 'Aile, Evlilik ve Çocuklar' forumundadır ve SHADOWGIRL tarafından 8 Ağustos 2007 başlatılmıştır.

  8 Ağustos 2007
  Konu Sahibi : SHADOWGIRL
 1. SHADOWGIRL

  SHADOWGIRL Popüler Üye Üye

  Katılım:
  6 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  957
  Beğenildi:
  22
  Ödül Puanları:
  108
  Bebeklerin diş kaşıdıkları plastik oyuncaklarda kullanılan iki kimyasal, hormon bozukluğuna ve kanser hücrelerinin büyümesine neden oluyor

  ABD’de Kongre üyelerinin bebek oyuncaklarındaki toksik (zehirli) maddeleri yasaklama girişimleri acı gerçeği gündeme getirdi. Yumuşak plastikten yapılan ördek, diş kaşıma oyuncağı gibi oyuncakların yapıştırılmasında DINP adı verilen bir kimyasal kullanılıyor. Kırılmayan biberonlarda ise BPA adlı toksik bir madde var. Bu ikisi hormon bozukluklarına, kanser hücrelerinin (özellikle meme ve prostat) büyümesine neden oluyor. İşte bu nedenle ABD Kongresi üyeleri, yıllardır çocuk oyuncaklarında DINP ve BPA maddelerinin kullanımını yasaklamaya çalışıyor.

  AB yasakladı, ABD sırada

  Kaliforniya eyaletinde 1 Ocak’ta yürürlüğe girmesi planlanan yasak ise şirketlerin açtığı davalar nedeniyle askıya alındı. Gelişmeler karşısında Kongre üyeleri en azından ürün etiketlerinde bu maddelerin ve zararlarının açıkça belirtilmesini istiyor. Etiket düzenlemeleri değişene kadar ise recycle işaretlerinin incelenmesi isteniyor. Avrupa Birliği ise daha yıllar önce DEHP, DBP ve BBP maddelerini çocuk ürünlerinden, DINP, DIDP ve DNOP maddelerini ise çocukların ağzına alabileceği tüm ürünlerden yasakladı.