Anneler lutfen okuyun

Konusu 'Temmuz Anneleri' forumundadır ve kanay tarafından 29 Ağustos 2008 başlatılmıştır.

29 Ağustos 2008
    Konu Sahibi : kanay
  1. kanay

kanay Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    LÜTFEN, KARANLIKTA UYUYUN!

Melatonin denilen hormon beyinde ve sadece 23:00 ile 05:00 saatleri arasında salgılanan bir hormon. Hormonun temel görevi vücudun biyolojik saatini koruyup, ritmini ayarlamak.

Jetlag denilen hadisenin sebebi de bu hormon. Hormon, diğer antioksidan etkilerini güçlendiriyor, kanserli hücrelere karşı koruma sağlıyor, üreme sistemiyle bağlantısından tutun da yorgunluk, isteksizlik gibi durumlara neden olabiliyor. Şu anda bu hormon yaşlanmayı geciktirici etkisinden dolayı da üzerinde önemle durulan bir hormon.

Konunun can alıcı noktalarından biri de hormonun çocuklar üzerindeki etkisi. Avrupa’da lösemili ve kanserli çocuk sayılarının artmasından dolayı yapılan araştırmalar sonucunda ailelerden istenen bir husus da, çocukların kesinlikle karanlık ortamlarda yatırılmaları. Çünkü, melatoninin güçlü salgılanmasının kansere karşı koruyucu etkisi olduğu biliniyor. Ancak, bu hormon ışığa duyarlı! Deneylerde uyuyan kişinin hormon salgısı izlenirken, ışık açıkken uyunduğunda melatonin hormonun azaldığı, karanlıkta uyunduğunda ise melatonin hormonun yoğun olarak salgılandığı tesbit edilmiş. Bilimsel bir gerçek: “Lütfen karanlıkta yatın ve çocuklarınız uyurken ışığı kapatın!

bu yazı umarım sıze faydalı olur ben okuduktan sonra bebısımın dolayısıyla bızım odamızın gece lambasını dahı kapatarak uyuyorum

2. 29 Ağustos 2008
  3. pelosh

pelosh Guest

[merhaba burda kastedilen güçlü ışık. ufacık bir gece lambasının ne zararı olabilir ki..
    senin bebiş büyüsün gör bak korkacaktır.şimdi minicik tabii..
    benim kızım karanlığı hiç sevmez.gece lambasız uyumaz. aynı bana benzemiş.asla zindan karanlığında uyuyamam

QUOTE=kanay;3724713]LÜTFEN, KARANLIKTA UYUYUN!
    Melatonin denilen hormon beyinde ve sadece 23:00 ile 05:00 saatleri arasında salgılanan bir hormon. Hormonun temel görevi vücudun biyolojik saatini koruyup, ritmini ayarlamak.
    Jetlag denilen hadisenin sebebi de bu hormon. Hormon, diğer antioksidan etkilerini güçlendiriyor, kanserli hücrelere karşı koruma sağlıyor, üreme sistemiyle bağlantısından tutun da yorgunluk, isteksizlik gibi durumlara neden olabiliyor. Şu anda bu hormon yaşlanmayı geciktirici etkisinden dolayı da üzerinde önemle durulan bir hormon.

Konunun can alıcı noktalarından biri de hormonun çocuklar üzerindeki etkisi. Avrupa’da lösemili ve kanserli çocuk sayılarının artmasından dolayı yapılan araştırmalar sonucunda ailelerden istenen bir husus da, çocukların kesinlikle karanlık ortamlarda yatırılmaları. Çünkü, melatoninin güçlü salgılanmasının kansere karşı koruyucu etkisi olduğu biliniyor. Ancak, bu hormon ışığa duyarlı! Deneylerde uyuyan kişinin hormon salgısı izlenirken, ışık açıkken uyunduğunda melatonin hormonun azaldığı, karanlıkta uyunduğunda ise melatonin hormonun yoğun olarak salgılandığı tesbit edilmiş. Bilimsel bir gerçek: “Lütfen karanlıkta yatın ve çocuklarınız uyurken ışığı kapatın!

bu yazı umarım sıze faydalı olur ben okuduktan sonra bebısımın dolayısıyla bızım odamızın gece lambasını dahı kapatarak uyuyorum[/QUOTE]

4. 30 Ağustos 2008
  5. EU1

EU1 Guest

valla denilen dogru galiba isik yanikken uyudugum uykuyla karanlikta uyudugum uyku farkli,karanlikta uyuyunca uykumu aliyorum,bu yaziyi daha oncede okumustum,ama gece lambasini kapatamayiz ki,bebisler devamli uyaniyorrr,

6. 31 Ağustos 2008
  7. Meral

Meral Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    146
    Ben zifiri karanlıkta uyumayı severim. Azıcık ışık olsa uyuyamazdım. Ama şimdi bebişten dolayı gece lambasında uyumaya alışmaya çalışıyorum. Sık sık yüzünü görmek istediğim için gece lambasını kapatmayı düşünmüyorum.

8. 2 Eylül 2008
  9. s.i.n.e.m

s.i.n.e.m yakışıklı oğlum büyüyor Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106
    henüz bebişim yok ama bende karanlıkta uyumayı severim bakalım paylaşımın için tşk ...

10. 2 Eylül 2008
  11. AnlamadanDinlemeden

AnlamadanDinlemeden HayaT BeNimLe GüSeL :)) Üye

Beğenildi:
    16
    Ödül Puanları:
    196
    Hiç sevmem karanlıkta uyumayı ve korkarım :pp
    Elimde olsa hep tv nin karşısında uyurum.Malesef yatak odasındaki tv bozuldu :KK43:(
    Bazen açarım gece ışığı,eşimde hiç sevmez şansıma.Tabiki karanlık uykusu insanı dinlendiriyor o da bir gerçek.

12. 2 Eylül 2008
  13. bxixgsxixze

bxixgsxixze Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    12
    Ödül Puanları:
    148
    evet aynenkaydirigubbakcemile5