Annelik, Doğum ve süt hakları

Konusu 'Hukuk Köşesi' forumundadır ve cocostar tarafından 20 Ağustos 2008 başlatılmıştır.

    20 Ağustos 2008
    Konu Sahibi : cocostar
  1. cocostar

    cocostar azimli,sabırlı,kararlı Üye

    Katılım:
    10 Mart 2008
    Mesajlar:
    3.057
    Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    106
    arkadaşlar çok bilgim yok ama annelik, doğum ve süt yardımı diye birşey duydum. sanırım devlet doğan bebekler için belli maddi ödemeler yapıyormuş. bilgisi olan var mı?
     
  2. 11 Kasım 2008
    Konu Sahibi : cocostar
  3. BezBebek

    BezBebek Aktif Üye Üye

    Katılım:
    6 Kasım 2008
    Mesajlar:
    163
    Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    bunu bende merak ettim varmi böyle birşey
     
  4. 11 Kasım 2008
    Konu Sahibi : cocostar
  5. ikarus45

    ikarus45 Aktif Üye Üye

    Katılım:
    6 Eylül 2007
    Mesajlar:
    13
    Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    hamilelikte 6. aydan sonra ayda 12 litre süt (yanlış hatırlamıyorsam) yardımı yapılıyor.
    gerekli ayrıntılı bilgiyi bağlı bulunduğunuz sağlık ocağınızdan alabilirsiniz..........
     
  6. 12 Kasım 2008
    Konu Sahibi : cocostar
  7. kebelek63

    kebelek63 Yeni Üye Üye

    Katılım:
    21 Kasım 2007
    Mesajlar:
    20
    Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    bir defaya mahsus 50.00 ytl ödeme yapılıyor(emzirme yardımı)
    vizite kağıdı ve doğum raporu ile ssk başvurabilirsiniz...
    Güle güle büyütün bebeğinizi:)
     
  8. 12 Kasım 2008
    Konu Sahibi : cocostar
  9. kebelek63

    kebelek63 Yeni Üye Üye

    Katılım:
    21 Kasım 2007
    Mesajlar:
    20
    Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    bu bilgileri de eklemek istedim...

    506 sayılı yasanın 43. maddesinde; sigortalı kadının veya sigortalı erkeğin sigortalı olmayan karısının analığı halinde, aşağıda yazılı yardımlar sağlanır, denilerek;

    -Gebelik muayenesinin yaptırılması ve gerekli sağlık yardımlarının sağlanması,

    -Doğumda gerekli sağlık yardımlarının sağlanması,

    -Emzirme yardım parası verilmesi,

    -Sigortalı kadının doğumdan önce ve sonra işinden kaldığı günler için ödenek verilmesi,

    -Analık hali sebebiyle gerekirse yurt içinde başka bir yere gönderilmesi düzenlenmiştir.

    Aynı yasanın 45. maddesinde de, doğum yardımın hangi kalemleri kapsadığı ayrıntılı olarak düzenlemiştir.

    45. maddeye göre; doğum yardımı, sigortalı kadının veya sigortalı erkeğin sigortalı olmayan karısının doğurması halinde, doğum sırasında ve doğumdan sonra gerekli sağlık yardımlarıyla ilaçların ve sağlık malzemesinin sağlanmasıdır.

    Bu yardım, gebenin evvelce seçtiği ebe, o yoksa Kurumca tayin ve tesbit edilen ebelerden biri tarafından evde veya sağlık tesislerinde yapılır. Gerekirse doğum sırasında yetkili bir uzman hekim bulundurulabileceği gibi, hekim veya ebenin lüzum göstereceği hallerde, doğum, sigortalı kadın veya sigortalı erkeğin sigortalı olmayan karısı bir sağlık müessesesine yatırılmak suretiyle yaptırılır.

    Kuruma ait sağlık tesisleriyle 123 madde gereğince sözleşme yapılmış olan tesislerde doğum yapan sigortalı kadınla sigortalı erkeğin sigortalı olmayan karısının, doğan çocukları için sağlık tesisinde kaldıkları müddetçe yapılmasına lüzum görülen sağlık yardımlarına ait masraflar ilgililerden istenmez

    506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanununda düzenlenmiş olan bir diğer konu ise maktu gebelik ve doğum yardımlarıdır.

    Sosyal sigortalar kanunun 46. maddesinde; 44 ve 45 inci maddelerde gösterilen sağlık yardımlarının Kurumca veya kurumun sözleşme yaptığı başka sağlık tesislerinde yapılamadığı hallerde, gebelik ve doğum sağlık yardımı yerine, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca onanacak ve önceden bildirilecek tarifeye göre maktu para yardımı yapılır. Birden fazla çocuk doğarsa, maktu doğum yardımı çocuk sayısına göre artırılacağı düzenlenmişti.

    Ancak; gebelik yardım parası alabilmek için, gebelik halinin hekim veya diplomalı ebeden alınacak bir belge ile ve doğumdan önce Kuruma bildirilmesi, doğum yardım parası alabilmek için, doğumun üç ay içinde Kuruma bildirilmesi ve hekim veya diplomalı ebeden alınacak doğum kağıdı yahut onanmış nüfus kayıt örneği ile belgelenmesi gerekmektedir.

    Yasanın 47. maddesinde emzirme yardımı düzenlenmiştir. Sigortalı kadına veya sigortalı olmayan karısının doğum yapması dolayısıyla sigortalı erkeğe, çocuğun ölü doğmaması şartıyla, Çalışma Bakanlığınca onanacak tarifeye göre her çocuk için bir emzirme yardımı yapılmaktadır..

    Ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanununda düzenlenmiş olan bu yardımları alabilmek için yasanın 48. maddesi gereği;

    -Sigortalı kadın için, doğumdan önceki bir yıl içinde en az 90 gün analık sigortası primi ödenmiş olması,

    -Sigortalı erkek için, doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün analık sigortası primi ödenmiş olması ve sigortalının doğum yapan kadınla doğumdan önce evlenmiş bulunması gerekmektedir.

    Sosyal Sigortalar Kanununda düzenlenmiş olan geçici iş görememezlik ödeneği;

    Sosyal Sigortalar Kanunun 49. maddesinde; kendisi için doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün analık sigortası primi ödenmiş bulunan sigortalı kadının analığı halinde, doğumdan önceki ve sonraki sekizer haftalık sürede, çoğul gebelik halinde ise, doğumdan önceki sekiz haftaya iki haftalık süre ilave edilerek çalışmadığı her gün için geçici iş göremezlik ödeneği verileceği düzenlenmiştir.

    Kadın sigortalının isteği ve doktorun onayı ile doğuma üç hafta kalıncaya kadar çalışılması halinde, çalışılan süreler kadın sigortalının doğum sonrası sürelerine eklenir bu ödeneğin hiçbir şekilde kesilemez.

    İlgili kanunlarda kadının hamilelik doğum ve doğum sonrası haklarına ilişkin düzenlemeler bu şekildedir.