annelik kursunda bir baba..........

Konusu 'Alıntı Yazılar' forumundadır ve hxuxrrem 2000 tarafından 10 Şubat 2008 başlatılmıştır.

  10 Şubat 2008
  Konu Sahibi : hxuxrrem 2000
 1. hxuxrrem 2000

  hxuxrrem 2000 SEN BU SEVGİYİ HAKETMEDİN Pro Üye

  Katılım:
  14 Aralık 2007
  Mesajlar:
  5.422
  Beğenildi:
  10
  Ödül Puanları:
  146
  Annelik kursunda bir baba


  Fahri Civelek sadece kadınların ilgi gösterdiği İSMEK’in Yardımcı Annelik Kursu’na katılan tek erkek. Eşinden boşanan iki çocuk sahibi Civelek ‘Çocuklar hakkında şu ana kadar hiçbir şey bilmiyormuşum. Bugüne kadar altını bile değiştirmediğim çocuklarıma daha iyi bir baba olmanın püf noktalarını çok iyi öğrendim’ diyor


  Fahri Civelek 38 yaşında. Bir şirkette güvenlik görevlisi olarak çalışıyor. Gündüz saatlerinde belinde silahıyla şirketi koruyor, akşamları da çocuklarına hem annelik hem de babalık yapıyor. Öyle eften püften bir babalık da değil onun yaptığı çünkü ‘eğitimli’ bir baba o... Geçen yıl İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi (İSMEK) açtığı Yardımcı Annelik Kursu’na katılan ve kursun tek erkek öğrencisi olan Civelek, iki kızına daha iyi bir baba olmak için elinden geleni yapmaya çalıştığını söylüyor.

  Yer Giresun’du. Fahri Civelek çevresinde bulunan birçok insan gibi fındık işiyle uğraşıyordu. Evin tek geçim kaynağıydı fındık. Evlilik zamanının geldiğine karar veren aile büyükleri ona güzel bir kız bulduklarını söylediler bir gün. Nevin hanımla görücü usulüyle tanıştı ve kısa bir süre sonra evlendiler. Bir yıl sonra Civelek çiftinin ikiz çocukları dünyaya geldi. Ancak evlilikleri beşinci yılına girdiğinde çatırdamaya başladı, anlaşamadılar ve boşanma dilekçesiyle mahkemeye başvurarak evliliklerine noktayı koydular. İki yıl önce İstanbul’a taşınan çiftin bu kez velayet sorunu vardı. Çocuklar için velayet davası sürerken Fahri Civelek birçok erkeğin yapmayı akıl hatta cesaret edemeyeceği bir işe girişti ve annelik kursuna adını yazdırdı.

  DOKUZ KADIN BİR ERKEK

  Bu kursa yazılırken aslında iki amacı vardı. Mahkeme sonucu çocuklarının velayeti anneye verilse bile haftanın iki günü kızları yanında olacaktı. Kursta ‘iyi bir anne olmanın püf noktalarını’ öğrenecek ve iyi bir baba olma yolunda hızla ilerleyecekti. İkincisi de bir meslek edinmiş olacaktı. Çünkü İSMEK’in Yardımcı Annelik kursunu başarıyla tamamlayıp cebine sertifikasını alan, anaokulları ve kreşlerde çocuk bakımı gibi işlerde çalışabiliyordu. Civelek, ‘Ben İmam Hatip Lisesi mezunuydum. Ancak o işi yapamadım. İstanbul’a geldiğimizde ‘su tesisatçılığı yaparım’ diyordum. Ama boşanma gibi bir durumla karşılaşmıştım. Hem çocuklarım hem de geleceğim için bir şeyler yapmak istedim, buraya geldim’ diyor.

  İSMEK’in kursuna başladığı ilk gün elbette sınıf arkadaşları önce ona garip garip baktı. Çünkü sınıfta bulunan dokuz kişi de kadındı ama kursun tek erkek öğrencisi olan Civelek kısa sürede sınıfa uyum sağladı. Kadın kursiyerler eşlerini de kursa gelmeleri konusunda ikna edebilmek için eşlerine Fahri Civelek’i örnek göstermeye başladı. Aylar geçtikçe Fahri Civelek çocuklar hakkında bilmediği ne çok şeyin olduğunu fark etti. Çünkü ekmek parası kazanma bahanesi veya nedeniyle çocukların altını bile değiştirmemişti. Onların gelişimi hakkında en ufak bilgisi yoktu. Şimdi her babanın bu tür programlara katılmasını öğütlüyor ve ‘İnanın ben evde çocuklarımla daha kolay ve sağlıklı iletişim kurar hale geldim’ diyor.

  KEŞKE DAHA ÖNCE GELSEYDİM

  Babalık ve annelik görevinin çok ağır olduğunu söyleyen Civelek şunları söylüyor: ‘Çocukla ilgilenmek deyince babaların ilk aklına gelen çocuğu parka, gezmeye götürmek, oyuncak almak ya da ayakkabı, giysi gibi ihtiyaçlarını karşılamak geliyor. İlişkinin psikolojik yanı ihmal ediliyor. Oysa çocuk-ebeveyn ilişkisinin en önemli kısmı, çocuğun ruhsal gelişimine katkıda bulunmakmış. Zihinleri temiz boş bir sayfa gibi olan çocuklara örnek olmak gerekir. Mesela onlara sigaranın zararları anlatılıp yanlarında sigara içilmemesi, okuma alışkanlığı kazanmaları için onlara her fırsat bulunduğunda kitap alınması, sohbet ederken sorularını sıkılmadan, kızmadan, sabırla cevaplanması gerektiğini öğrendim. Keşke bu kursa daha önce katılsaydım. Çünkü 0-6 yaş arası bir çocuğun gelişimi için inanılmaz önemli olduğunu biliyorum artık.’
   
 2. 4 Temmuz 2008
  Konu Sahibi : hxuxrrem 2000


 3. yazı için teşekkürler...
   
 4. 29 Aralık 2008
  Konu Sahibi : hxuxrrem 2000
 5. Adivar

  Adivar Popüler Üye Üye

  Katılım:
  27 Haziran 2007
  Mesajlar:
  6.280
  Beğenildi:
  43
  Ödül Puanları:
  148
  Konu sahibi ve bölüm sorumlusunun dikkatine:
  Konu Gebelik bölümünden ilgili bölüme taşınmıştır.
  Sevgiler.a.s.