annemin 35 yıllık evliliği

Konusu 'Hukuk Köşesi' forumundadır ve cceerkezim tarafından 10 Nisan 2010 başlatılmıştır.

10 Nisan 2010
    Konu Sahibi : cceerkezim
  1. cceerkezim

cceerkezim Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    arkadaşlar aranızda avukat varsa lütfen bana yardımcı olsun
    benim annem 35 yıllık evli, babamla yaklaşık 3 yıldır ayrı yaşıyorlar annemin ne sigortası var nede maddi bir geliri ve boşanmasını istemiyorum annemde boşanmak istemiyor çünkü şuan da en azından bir sağlık karnesi var ve sağlığı kontrol altında ama ne yapabilirim bilmiyorum en azından boşanmadan nafaka alabilirmiyiz acaba diye düşünüyorum biri bana yardımcı olsun lütfen ilk mahkeme 30 Nisan 2010 da:nazar:

2. 10 Nisan 2010
  3. pinpino

pinpino hangi gecemi yakayım... Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    medeni kanuna göre eşler maddi güçleri oranında evlilik bir liğine katılmakla sorumludurlar.bu ödevini yerine getirmeyen eş için aile mahkemesinden nafaka vermesi için bir karar aldırılabilir.ya da şuan bir boşanma davanız varsa bu davanın ilk celsesinde tedbir nafafakası bağlanmasını isteyebilirsiniz.bu tedbir nafakasının dava boşanmayla sonuçlanırsa yoksulluk nafakasına dönüştürülecek şekilde bağlanmasını talep edebilirsiniz.eğer babanızın bu nafakayı ödemeyeceğini düşünüyorsanız ilk celsede hakim tedbir nafakasına hükmeder hükmetmez bu ara kararı hemen icra takibine koymanızı tavsiye ederim.bu babanızın nafakayı öemesi için itici bir güç olacaktır.

4. 10 Nisan 2010
  5. cceerkezim

cceerkezim Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    ayrı olduğu için peki bu geçmiş olan 3 yılın nafakasını alabilirmi ilk duruşmaya 30 nisanda çıkılacak babam dilekçeye 3 yıldır eşimden ayrı yaşıyorum diye yazmış

6. 10 Nisan 2010
  7. pinpino

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    nafaka ileriye dönük hak doğurur,geriye dönük nafaka talebinde bulunamazsınız

8. 10 Nisan 2010
  9. cceerkezim

cceerkezim Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ederim a.s

10. 11 Nisan 2010
  11. pinpino

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    rica ederim.ayrıca anneniz bursa barosu adli yardım servisine başvurup durumunu anlatırsa kendisine ücretsiz bir avukat temin edilir.bence böyle bir davada bir avukattan hukuki yardım alması daha doğru olacaktır.