Anti D iğnesi -Kan uyuşmazlığı

Konusu 'Hamilelerden Haberler: Soru ve Sorunlar' forumundadır ve brisling tarafından 23 Mart 2009 başlatılmıştır.

  23 Mart 2009
  Konu Sahibi : brisling
 1. brisling

  brisling Aktif Üye Üye

  Katılım:
  10 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  322
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  --------------------------------------------------------------------------------

  KAN UYUŞMAZLIĞI:CüvCüv:

  Arkadaşlar ben A Rh- kan grubundayım ve eşimle kan uyuşmazlığım var.Gebeliğimin 28.haftası bitti ve dün Anti D iğnesi oldum fakat Ankara da olmamıza rağmen iğneyi eczanelerden bulmamız 2 gün sürdü.Bazı kan tahlilleri sonucu kan uyuşmazlığınız da varsa mor reçeteye yazılıyor iğne,kalçadan vuruluyor.Soğuk tutulması gereken bir iğne olduğu için mümkün olduğunca çabuk yapılması gerekiyor,yoksa buzdolabında tutuluyor .Şimdi 2.iğneyi doğumdan sonraki 72.saat içinde vurulucam.aşağıda bir siteden yaptığım alıntı var kan uyuşmazlığı ile ilgili bilgi veriyor yazıda.
  Kan uyuşmazlığı adından da anlaşılacağı üzere anne ve babanın kan grupları arasında uygunsuzluk olmasıdır. İnsan kan grupları A, B, AB, ve O olarak 4 türdür. Bunun yanı sıra D faktörü adı verilen Rh faktörü de pozitif ya da negatif olabilir. Anne karnındaki bebeğin uyuşmazlıktan etkilenebilmesi için bebeğin kan grubu ile anneninkinin uyumsuz olması, bebeğin kanının anne kanı ile temas etmesi, ve annenin bağışıklık sisteminin bu duruma cevap olarak antikor üretmesi gerekir. En sık rastlanılan uygunsuzluk Rh uygunsuzluğudur. Bu durumda baba Rh(+) iken anne Rh(-)dir. Eğer bebek de Rh (+) olursa bebeğin kanındaki bu Rh faktörü anne kanına geçer ve annenin bağışıklık sitemi Rh faktörünü ortadan kaldırmak için antikor adı verilen maddeler üretir. Bu nedenle ilk bebek durumdan etkilenmez. Rh uygunsuzluğundan sadece Baba pozitif anne negatif iken söz edilebilir. Baba negatif anne pozitif ise uyuşmazlık önemli değildir.

  Etki Mekanizması
  Rh uygunsuzluğu varlığında (anne (-) baba (+)) eğer bebek de pozitif ise doğum esnasında anne kanı ile bebeğin kanı temas eder ve anne kanına Rh faktörü geçer. Anne buna anti Rh üreterek cevap verir. Bir sonraki bebek eğer Rh (+) olur ise anne kanındaki bu anti Rh lar bebeğe geçer ve bebeğin kanında çökelmelere neden olur. Bazı durumlarda anne ve bebek kanı doğumdan önce de temas edebilir. Bu durumlar

  Amniyosentez
  Düşük
  Gebelik sırasında fazla miktarda kanamalardır
  Bazen Rh(-) bir kadına hata ile Rh(+) kan verilebilir. Bu durumda ortada gebelik yokken bile kadının kanında anti-Rh antikorlar bulunabilir ve ilk bebek uygunsuzluktan etkilenebilir.

  Belirtiler
  Kan uyuşmazığında eğer bebek etkilenmiş işe anneden geçen anti-Rh lar bebeğin kan hücrelerinin parçalanmasına ve çökelmesine neden olur. Bu durumda bebekte kansızlık yani anemi görülür. Buna bağlı olarak ultrasonda bebekte hidrops adı verilen durum tespit edilir. Bebekteki anemi sonucu kalp yetmezliği ve vücut boşluklarında biriken sıvı hidrops tablosunun nedenidir. Hastalığın şiddetine ve yok edilen kan hücrelerinin miktarına bağlı olarak bebekte anne karnında ölüm de dahil olmak üzere her türlü distres belirtisi görülür.

  Teşhis
  Kan uyuşmazlığının teşhisi için hem anne hem de baba adayının kan grubunun bilinmesi önemlidir. Eğer anne Rh (+) ise babanın kan grubu önemini yitirir. Gebelik takibi esnasında annenin kanında normalde olmaması gereken anti-Rh aranır. Bu teste indirek coombs adı verilir. Doğum sonrası bebekte anneden geçen antikorların aranmasına ise direk coombs testi adı verilir. Bebeğin kan uyuşmazlığından etkilenip etkilenmediğini anlamak için ayrıca kordosentez de yapılabilir.

  Tedavi
  Kan uyuşmazlığında amaç annenin Rh pozitiflere karşı antikor oluşturmasını engellemektir. Bu nedenle kan grubu Rh(-) eşi Rh (+) olan gebelere 28. haftada anti-D iğnesi yapılmalıdır. Bu ilaçlara halk arasında uyuşmazlık iğnesi adı verilir. Doğumdan sonra bebeğin kan grubu pozitif ise ilk 72 saat içinde yeniden anti-D yapılmalıdır.
   
 2. 11 Ocak 2014
  Konu Sahibi : brisling
 3. Legande

  Legande Aktif Üye Üye

  Katılım:
  9 Ocak 2014
  Mesajlar:
  244
  Beğenildi:
  23
  Ödül Puanları:
  48
  Kan uyuşmazlığı olanlar, (mesela benim kan grubun A rh- eşimin A rh+) ilk hamilelikte Anti-D iğnesini 28. haftada yaptırmalı, eğer bebek annenin kan grubundan ise doğumdan sonra bebeğe iğne yapılmazken bebek babanın kan grubundan olursa bebeğiniz içinde iğne yapılması gerekiyor. Allah korusun hamileliğiniz düşük ile bile sonuçlansa Anti-D iğnesini muhakkak yaptırmalısınız.