Antibakteriyel ürünler güvenli mi?

Konusu 'Genel Sağlık Bilgileri' forumundadır ve suri tarafından 7 Aralık 2009 başlatılmıştır.

  7 Aralık 2009
  Konu Sahibi : suri
 1. suri

  suri peri Üye

  Katılım:
  23 Aralık 2007
  Mesajlar:
  397
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  106
  [​IMG]
  Antibakteriyel ürünler güvenli mi?


  Domuz gribi ile birlikte hayatımızın bir parçası haline gelen antibakteriyel ürünleri kullanırken, sağlık açısından tehdit oluşturabilecek noktalara dikkat etmemiz gerekiyor.

  Antibakteriyel ürün tüketimindeki artışla birlikte Sağlık Bakanlığı da bir açıklama yaptı. Bakanlık, bu tür ürünlerin gereksiz ve sık kullanımları halinde cildin bakterilere karşı direnç kaybedebileceği noktasına dikkat çekiyor.

  1) Nerelerde, ne zaman, ne sıklıkta, ne miktarda kullanılmalı?

  Bu ürünler ellerin hijyenine ve temas edilen bakterilerden arındırılmasına destek amaçlı kullanıldığı için, risk taşıyan genel kullanıma yönelik yüzey ve malzemelere temas ettiğinde kullanılması önerilir. Bunun sıklığı da tüketicinin böyle ortamlara maruz kalma sıklığına paralel olacaktır. Antibakteriyel hijyen ürünleri su ve sabunun bulunmadığı, ancak ellerde hijyenin sağlanması gerektiği durumlarda kullanılır, su ve sabunun yerine geçen değil, bu temizliği destekleyen ürünlerdir.

  2) Bu ürünleri ele sürdükten sonra yiyecek maddeleri ve ağızla temas konusunda dikkat edilmesi gereken konular var mı?

  Antibakteriyel hijyen ürünler ele sürüldükten hemen sonra cilt tarafından emildiği için yiyecek maddeleri ve ağızla temasında herhangi bir olumsuz etkiye neden olmaz.

  3) İçinde ne var? Susuz sabunsuz nasıl temizliyor?

  Bu tip ürünlerde ellerin hijyenini sağlayan temel madde etil alkoldür. Piyasadaki bazı ürünlerde diğer bileşenler ise ellerin cilt dengesini korumayı destekleyen nemlendiriciler, ürüne özelliğini veren maddelerdir

  4) Çok sık sürülmesinin yaratacağı olumsuz etkiler var mı? Bağışıklık sistemini zayıflatıp daha çok mikroplara açık hale gelmesine neden olur mu?

  Bu tür ürünler kullanılmaya devam ettikçe ellerde bakterilere karşı direnci düşürmesi söz konusudur. Örneğin bu ürünleri ilk kez sürdüğünüzde, tek bir damla jel elinizdeki mikrop ve bakterileri öldürebilirken, kullanıma devam ettikçe ellerdeki bakteriler bu ürüne karşı güçleneceği için daha büyük miktarlarda kullanılması gerekebilecektir. Bu açıdan antibakteriyel ürünlerin yerli yersiz, gereksiz sıklıkta kullanılması, ürünün etkisinin azalmasına yol açabilecektir.

  5) Son kullanma tarihi var mı?

  Ürünlerin, kapağı açılmadığı sürece raf ömürleri uzundur. Kapağı açıldıktan sonra kullanım ömrü 12 aya düşer. Bu süreden sonra kullanılması olumsuz bir etki yaratmayacaktır, ancak bu ürünler genellikle alkol içerdiği için, uzun süre beklemesi durumunda alkol uçacağından ürünün etkisi kaybolacaktır.

  6) Kör ediyor mu?

  Antibakteriyel ürünler, içerdiği etil alkol ve diğer bileşenler nedeniyle gözle doğrudan temasta eğer yıkama işlemi geç olursa, geçici görme kayıplarına neden olabilir. Ancak merdiven altı üretimde etil alkol yerine metil alkol kullanılma tehlikesi ise ciddi bir körlük riski taşır. Bu nedenle metil alkolle yasalara aykırı üretilen ürünlerin kesinlikle kullanılmaması gerekir.

  7) Elleri kurutur mu?

  Bu tip ürünlerin içeriğinde hijyeni sağlayan alkol, sonuçta elleri kurutan bir maddedir, ancak bu yan etkiyi önlemek üzere geliştirilen ürünler de var. Bu ürünler, içeriklerinde bulunan cilt dengesini ve nemini sağlayan bileşenlerle, kullanım sonrasında ellere yumuşaklık da kazandırıyor. Ancak pazarda bulunan geliştirme aşamasında ve üretiminde kullanılan hammaddelerinde bu konuya özen gösterilmemiş, kalitesiz üretilmiş ürünlerin ellen kurutacağı doğrudur.

  8) Çocuklar için tehlikeli mi? Astım hastalan, hamileler kullanabilir mi?

  Astım hastalarında ya da hamilelerde kullanılabilir. Ancak yanlış kullanılmasını önlemek için çocukların bu ürünleri kesinlikle bir yetişkin gözetiminde kullanması gerekmektedir.

  9) Elde açık yaralar ya da sedef hastalığı, egzamalar bunlardan olumsuz etkileniyor mu?

  Elde açık yara olması durumunda, ürünün içeriğindeki alkol, damarları genişleterek kanamanın durmasına engel olabileceği için, kullanılması önerilmez. Herhangi bir şekilde cilt altına geçişinin olabileceği egzama gibi durumlarda ise mutlaka doktor tavsiyesine göre kullanılması gerekir.

  10) Sahte, merdiven altı üretilmiş ürünlerle kaliteli üretilmiş ürünleri ayırt etmenin bir yolu var mı? Nelere dikkat etmeli?

  Tüketicilerin bu ayrımı kendi başlarına yapması mümkün değildir. Bu ancak laboratuvarda yapılan çalışmalar sonucunda ortaya çıkacaktır. Ancak tüketicilerin, bu tür hijyen amaçlı ürünleri, tedarik zinciri ve denetim nedeniyle merdiven altı ürünlerin giremediği eczanelerden almaları gerekir.

  Kaynak: Herkese Sağlık
   
 2. 7 Aralık 2009
  Konu Sahibi : suri
 3. ema1

  ema1 Hayat, sen plan yaparken başına gelenlerdlr Pro Üye

  Katılım:
  10 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  19.451
  Beğenildi:
  7.389
  Ödül Puanları:
  238
  bence itibarlı firma ismi önemli merdiven altı ürünlerde mevcut
   
 4. 7 Aralık 2009
  Konu Sahibi : suri
 5. aysun4141

  aysun4141 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  22 Ekim 2008
  Mesajlar:
  2.063
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  bende tv de su domuz grıbı muhabbetınden sonra bır ogrencının okulda kapagını acarken gozunegeldıgını ve kor oldugunu duymustum ama herhalde merdıven altı urunlerde oluyodur
   
 6. 7 Aralık 2009
  Konu Sahibi : suri
 7. suri

  suri peri Üye

  Katılım:
  23 Aralık 2007
  Mesajlar:
  397
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  106
  haklısınız güvenli bir firma ürünü olması ve sağlık bakanlığı onayı olan ürünleri tercih etmek gerekiyor..çünkü daha kötü sonuçların olması kaçınılmaz olacağı kesindifr...