Antidepresanların Zararları

Konusu 'Psikoloji - Ruh Sağlığı ve Hastalıkları' forumundadır ve EU3 tarafından 8 Ekim 2009 başlatılmıştır.

  8 Ekim 2009
  Konu Sahibi : EU3
 1. EU3

  EU3 Guest

  Faydası mı çok zararı mı?
  Antidepresanların zararları...
  Depresyon içi alınan antideprasanların riskleri ve yan etkileri cinsel problemlerden ilaç bağımlılığına gençler arasında intihar eğiliminde artışa kadar geniş bir yelpazeye yayılıyor.

  "Satılık Hastalıklar" adlı kitapta yer alan iddialara göre; binlerce ilaç şirketi temsilcisi depresyonun yaygın ve psikiyatrik bir hastalık olduğu fikrinin yerleşmesine yardımcı oldu. Bu hastalık beyinde salgılanan kimyasal dengesizlikten kaynaklanıyordu ve en iyi iyileştirme yöntemi olarak seçici serotonin geri alım engelleyici (SSRI) sınıfına giren ilaçlar kullanılmalıydı. Zihin hastalıkları uzmanları depresyonun beyinde serotonin eksikliğinden kaynaklanması görüşünün birçok bilimsel iddiadan sadece bir tanesi olduğunu söylüyor. Araştırmalara göre temsilcilerini ziyaret ettiği doktorlar ilaçsız tedaviye oranla ilaç tedavisini tercih etmeye aynı etkiye sahip fakat ucuz olan ilaçlar yerine daha pahalı olanlarını yazmaya eğilim gösteriyor. Antideprasanların riskleri ve yan etkileri cinsel problemlerden ilaç bağımlılığına reaksiyondan gençler arasında intihar eğilimi riskinde artışa kadar geniş bir yelpazeye yayılıyor.

  İlaçlar intiharı tetikliyor Doktor ve araştırmacılar bazı insanlar için ilaçların intiharı engellediğine inanırken eldeki kanıtlar bu ilaçları alan çocuk ve ergenlerin intihar düşüncesini ve davranışlarını artırmaya meyilli olduklarını gösteriyor. Önemli olan şu ki; bilimsel kanıtlar intihar vakalarında artışa dikkat çekmiyor bunun yerine intihar düşüncesi ve davranışına dikkat çekiyor. Wales Üniversitesi Psikiyatristi Dr. Davit Healy psikiyatrik ilaç konusunda uzman. Healy depresyona serotonin eksikliğinin neden olduğu varsayımının sonraki araştırmalarla doğrulanmadığını söylüyor. Biyolojik sebepleri dikkate alıyor ama antidepresan ilaçların satışını destekleme için serotonin teorisinin aşırı derecede abartıldığını belirtiyor. Abartıldı çünkü şirketler harika pazarlama fırsatları doğurduğunu fark ettiler. Çok hafif sıkıntıları olan insanlar dahi asıl tahminlerde hastalar arasında sayılmış bu da sonuçların şişmesine neden olmuştu. Psikiyatrist Dr. William Narrov bir doktor olarak en önemli motivasyonunun yardıma ihtiyacı olan insanların bu yardımı alması olduğunu söylüyor. Hafif rahatsızlığı olanlar dahi zihin hastası sayılırsa gerçekten rahatsız olanları tedavi etmek için toplum desteğini kaybetme riski gibi ciddi bir tehlike olduğunu vurguluyor.

  Antidepresanların yan etkileri
  Saldırgan bir şekilde tanıtım yapılan bu antidepresanların ciddi yan etkileri var. Bir tanesinin yan etkileri o kadar ciddi bulundu ki satıştan kaldırıldı. Bu ilacın bazı hastalarda sarılık ve karaciğer iflasına yol açtığı kanıtlandı. Şirket ise ilacın güvenlik nedeni ile değil de ticari nedenlerle piyasadan çekildiğini bildirdi. Antidepresanlarının orgazm olmada güçlüğe kadar varan birçok cinsel soruna neden olduğu da çok iyi biliniyor. Her şeyden daha endişelendirici olan bu ilaçların çocuk ve ergenlerde intihar eğilimini arttırmaları. Bu gerçek de ancak sağlık otoritelerinin tüketici eylemlerinden gelen baskıyla- şirketlere açılan tüm davaları görmeyi talep ettiklerinde ortaya çıkabildi.

  Depresyon hafif bir rahatsızlık

  Dr. Iona Heath de hayatın olağan gelgitlerini yaşamakta olan birçok insana aşırı hızlı bir şekilde hastalık etiketi yapıştırılmasından ve ilaç yazılmasından endişe duyuyor. Özellikle insanların kendilerini mutsuz üzgün hissedip hissetmediklerini soran basit testler yapılmasından şikayetçi.Çoğu depresyonun hafif olduğuna ve birkaç aylık bir süreç içinde geçeceğine işaret ediyor. Buna rağmen bazı tahminlere göre milyonlarca insana antidepresanlar birkaç sene veya daha uzun süre kullandırılıyor. Dr. Heath hekimlerin şikayetlerinin sadece beyinlerindeki serotonin seviyesine indirgenmesinden hoşlanmayan hastalarını dinlemeye vakit ayırmaları gerektiğini söylüyor.

  Alıntıdır akannehir akannehir akannehir