Antioksidanlarla kilo almak

Konusu 'Kilo Almak İsteyenler !' forumundadır ve dertlikxixz tarafından 13 Eylül 2009 başlatılmıştır.

  13 Eylül 2009
  Konu Sahibi : dertlikxixz
 1. dertlikxixz

  dertlikxixz hoşgeldin :) Üye

  Katılım:
  29 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  748
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  Antioksidanlar a verilen önem genel sağlığa olumlu katkıları nedeniyle giderek artıyor. Son dönemin en popüler takviyelerinden olan antioksidanlar, genel yaşam süresini uzatan, kanser, kalp hastalıkları gibi hastalıklara yakalanma riskini azaltan ve yaşlanmanın etkilerini geciktiren etkileriyle biliniyor.

  Hava ve su kirliliği , hazır yiyecekler , yaşam tarzı , stres gibi etkenler sürekli olarak sağlık üzerine tehdit oluşturuyorlar. Bu etkenler sonucunda normal metabolizma faaliyetlerinin yanı sıra serbest radikaller oluşur. Serbest radikaller , hücre içinde yapıları bozan, DNA zararına ve hücredeki biyokimyasal bileşiklerde bozulmalara yol açan maddelerdir. Bilim adamları bu bozulmaların kanser, kalp hastalıkları, akciğer hastalıkları ve katarakta yol açan en önemli faktörler olduğunu düşünüyorlar.

  Özellikle sigara tiryakileri tehlike altında . Sigara dumanı ndaki serbest radikaller , vücudun antioksidan savunma sistemini çok yıpratırlar. Çeşitli çalışmalarda sigara tiryakilerinde antioksidan etkili vitamin ve mineral seviyelerinde önemli azalmalar olduğu bulundu. Bunun yanında sigara içmese de içilen bir ortamda bulunan “ pasif içicilerde ” de benzer azalmalar olduğu ortaya çıktı.

  Serbest radikallere karşı etkin koruma sağlayabilecek takviyeler antioksidanlardır.

  Antioksidan etkileri en yüksek olan maddeler; Vitamin A , C , E , selenyum , pycnogenol gibi maddelerdir. UCLA School of Public Health''den Dr. James Enstrom'' e göre düzenli Vitamin C alımı yaşam süresini uzatıyor . Enstrom''ün çalışmasının sonuçlarına göre günde en az 300 mg vitamin C alımı yaşam süresini 6 yıl uzatabiliyor .

  Vitamin E ile ilgili çalışmaların sonuçları daha da etkileyici. Harvard Üniversitesinde yürütülen bir çalışma 87.245 kadın üzerinde vitamin E etkisini araştırdı ve 2 yıllık bir süreçte düzenli vitamin E alımının kalp krizi riskini %46 düşürdüğü bulundu. Erkekler üzerinde (51.529 kişi) yapılan benzer bir başka çalışmada ise kalp krizi riskinin %37 azaldığı bulundu. Her iki çalışmada da günlük vitamin E alımı en az 100 IU olduğunda pozitif sonuçlar elde edildiği belirtildi.

  Antioksidanlar ın özellikle ileri yaşlarda sağlığa çok daha yararlı olduğu biliniyor.

  ıtalya''da 70-99 yaş arası sağlıklı bireylerde yapılan ölçümlerde plazma vitamin C ve E düzeyleri aynı yaşlardaki sağlıksız bireylerden daha yüksek bulundu.

  Antioksidanlar ın ilerleyen yaşlarda vücudun savunma mekanizmasını güçlendirdiği, yaşlanmaya bağlı sağlık sorunlarından koruma sağladığı ve bunun yanında cildi ve saçları da beslediği yapılan araştırmalarla ortaya çıkıyor.
  Alıntıdır
   
  Son düzenleme: 13 Eylül 2009
 2. 31 Mayıs 2015
  Konu Sahibi : dertlikxixz
 3. wisemine

  wisemine Aktif Üye Üye

  Katılım:
  4 Şubat 2015
  Mesajlar:
  684
  Beğenildi:
  362
  Ödül Puanları:
  43
  en iyisi vitamin haplarıma devam edim