Apartmanda Köpek Beslediğiniz için Şikayet Edilirseniz Ne Yapabilirsiniz?

Konusu 'Evcil Hayvanlar' forumundadır ve seaBahAR tarafından 16 Mayıs 2009 başlatılmıştır.

  16 Mayıs 2009
  Konu Sahibi : seaBahAR
 1. seaBahAR

  seaBahAR de profundis Editor

  Katılım:
  13 Nisan 2007
  Mesajlar:
  10.950
  Beğenildi:
  8.195
  Ödül Puanları:
  238

  Apartmanda köpek beslenmesi ile ilgili malesef istenmeyen durumlar ortaya çıkıyor. Yönetim kararı değil de apartman yönetmeliğinde "evcil hayvan beslenememesi" ibaresi var mıydı?

  ------------------------------
  ÖRNEK MAHKEME
  Mersin'de ikamet eden Veteriner Hekim Tandan Emek, 2001 senesinde köpeğinin havlaması yüzünden mahkemeye verildiği halde davayı kazanmıştır. Bu veteriner hekimle yapılan kişisel görüşme sonucu, evdeki hayvandan şikayetçi birisi tarafından mahkemeye verilme durumunda uygulanabilecek savunma metotları ile ilgili bilgiler aşağıdadır:

  Adana 2. idare mahkemesi
  Dosya no: 2001/761 E.

  Kurgu: Şikayetçi apartman sakini köpeğinin çok havladığını bahane ederek köpek sahibini Çevre İl Müdürlüğü'ne şikayet eder. Köpek sahibine köpeği uzaklaştırması için uyarı gelir. Köpek uzaklaştırılmazsa para cezası gelir. Ancak eğer ses ölçümü yapılmamışsa bu cezanın hiçbir geçerliliği yoktur, sakın ÖDEMEYİN.

  **Öncelikle apartman yönetim planı iyi okunmalı. "Apartman yönetim planı" apartmanın inşası bittikten sonra yapılan ilk toplantıda yapılır. Yani apartman kaç yıl önce inşa edildiyse, o ilk toplantıda "evcil hayvan beslenemez" diye bir karar yönetim planına konulmuş ve kat sahipleri tarafından imzalanmışsa yapılabilecek fazla bir şey yoktur. Sonradan konulan kararların (şikayet öncesi-sonrası) hükmü yoktur.

  **Ancak bu karar şikayetçi olunduktan sonra kondu ise şikayetin hiçbir geçerliliği yoktur, dava ilk celsede usul aykırılığı sebebiyle ret olunur. Bu durumda şikayetçi olanın yeniden dava açması gerekir (eğer yeniden para ödemeyi göze alıyorsa).


  Aşağıda sıralananlar, apartman yönetim planında böyle yazılı bir madde olmaması halinde yapılacaklardır. Buradaki en önemli nokta, şikayet sahibinin şikayetinin tamamen SUBJEKTİF olduğunun ispatına çalışmaktır:

  (1) Temel itaat eğitimi aldığına dair rapor alınır (veterinerler verebilir belki). Köpeğin temel komutlara uyduğunu ve başına buyruk hareket etmediğini ispat etme amaçlı.

  (2) Köpekten rahatsız olmayan apartman sakinlerinin beyanları alınır. Örnek:
  Şu apartmanın şu no'lu dairesinde oturan Falanca Dedik'in köpeğinin bu apartmanda oturması bizi hiçbir şekilde rahatsız etmemektedir. Şikayetçi değiliz.
  Toplu imza Muhtardan imza sahiplerinin o apartmanda oturduklarına dair onay.

  (3) Mahkemede Savunma: Eğer o apartmanda köpekle beraber eskiden beri oturuluyor ve şikayet son zamanlarda yapılıyorsa, o zaman niye simdi şikayet ediyor? Şikayet sahibinin köpeği bir şekilde taciz ederek havlamasına sebep olduğu söylenebilir. Mesela o dairenin önünden geçerken kapıya vurma, veya üst kattan ayağını yere vurarak gürültü yapma yoluyla köpeğin havlamasını sağlama. Bunların elle tutulur bir kanıtla belgelenmesi gerekmiyor, "ben şahidim" demek bile savunma sayılıyor.

  (4) Cevre İl Müdürlüğü'nden gürültü seviyesinin tespiti. Yani kendi evindeki köpeğin çıkardığı sesin kamuyu rahatsız edip etmediğinin tespiti. Ses tespiti "desibel" olarak yapılıyor. Burada birkaç önemli nokta var:

  a) Ses tespiti mikrofonu köpeğin ağzına dayayarak yapılmaz. Şikayetçi olan kişinin evinden, yani başka bir daireden yapılır. Ayrıca tek bir kere köpeğin yüksek sesle "hav" demesi, ölçüm için yeterli değildir. Bu isin usulü, MÜHÜRLÜ bir teyp kullanılarak şikayetçi kişinin evinden en az bir gün boyunca sürekli ölçüm yapılmasıdır. Çünkü gürültü kirliliği, "SÜREKLİ ve belli bir düzeyin üzerinde olduğunun tespiti" demektir. Bu konuda ısrar etme hakkına sahipsiniz.

  b) Genel çevrenin ses düzeyini de muhakkak ölçtürüyorsunuz.Eğer genel çevrenin ses düzeyi köpeğinkine çok yakınsa köpeği savunma hakkınız doğuyor. Örneğin genel çevrenin sesi 70 desibel çıktı, köpeğinki 75 çıktıysa şu şekilde bir savunma yapılabilir: 'Arada çok az fark var, veya hiç yok, nasıl oluyor da köpeğin sesi bu genel ses düzeyi içinde rahatsız edici boyutlara ulaşabiliyor?' İşin aslı, hemen hemen hiçbir köpek gün boyunca yüksek sesle havlamaz, dolayısıyla hayvanın sesi çoğunlukla cevre ses düzeyinin altında kalır. Rahatsız edici ses sınırı, kanunlara göre 120 desibelden baslar, bu da yaklaşık 3-4 otomatik yer kazma aletinin ayni anda çıkardığı sese denk gelir ki hiçbir köpek bu sesi çıkaramaz. Yani kanunlar gereği, gürültü sebebiyle hiçbir köpek evden atılamaz.


  c) Diğer bir savunma yöntemi: Eğer apartmanda başka havlayan köpek varsa haliyle köpekler haberleşmek için havlayacaklardır. Bundan doğal birşey yoktur, bu köpeğin içgüdüsel bir davranışıdır. Bu durumda neden benim köpeğim şikayet konusu oluyor da diğeri olmuyor? (Bu savunma tamamen şikayet sahibinin taraflı davrandığının ispatına yönelik kullanılabilir).

  d) Köpeğin sesi ciddi boyutlardaysa, ama ses tespiti yapılmamışsa eğer, şikayet sahibinin elinde hiçbir delil yok demektir. O zaman savunmada "Neden ses tespiti yapılmadan şikayet ediyor? Gürültülü olduğu nereden belli?" denilebilir.

  (5) Köpek sahibinin kusuru olmadığının ispati da gerekli. Yani köpek sahibi olarak ben köpeğimi balkona mı kilitliyorum? Ya da aç mı bırakıyorum? Köpeğimin havlaması için herhangi bir neden yaratmadığımı ispat edersem eğer, bu durumda tek ihtimal (köpek temel itaat eğitimi de aldığına göre) bir başkasının köpeğin havlamasına sebep olduğudur. Mesela kapıya vurup taciz ederek (3), veya apartmanda başka köpek varsa (4c). Bu beyanı da veteriner hekim ya da yakın bir komşu rahatlıkla verebilir.


  Tandan beyin ısrarla üzerinde durduğu üç nokta:

  **Şikayet sahibinin SUBJEKTİF olduğunun ispatına yönelik her turlu savunma ise yarar.
  **Yasal belge olmadan (mahkeme emri) hiç kimsenin eve gelip hayvanin sesini ölçemez. Bunun için de şikayet sahibinin dava açmış olması gerekir.
  **Eğer bilimsel bir ses ölçümü yapılmamışsa verilen para cezasının hiçbir anlamı yoktur, tamamen geçersizdir.

  Şimdi bir de veteriner hekimin (Tandan bey) başından geçen olayı tam olarak anlatalım:

  Köpeği çok havladığı için şikayet edilmiş. Ses ölçümcüler gelmiş, hayvanın sesini ağzına mikrofonu dayayarak ölçmüşler (ki bu tamamen yasa dışı, mahkeme emri olmadan kimse evinize girme hakkına sahip değildir, bunu kesinlikle unutmayın!). Hayvan da havlamış tabii garip alete. Tandan Bey hiç sesini çıkarmamış. Ama tutanağa hayvanın sesinin ölçüldüğü mesafeyi (10-20 cm gibi) işletmiş!.. Ayrıca çevre ses düzeyini de oracıkta ölçtürerek tutanağa işletmiş. Daha sonra mahkemede gerektiği gibi ölçüm yapılmadığını kolayca ispat edebilmiş.

  Tekrar ölçmeye geldiklerinde ise şikayet sahibinin evine mühürlü teyp koydurup gün boyunca hayvanın sesini ölçtürmüş. Ayrıca yukarıdaki maddelerin de çoğunu yapmış. Ve sonuçta hayvanın gürültü kirliliği yaratmadığı ortaya çıkmış. Davayı kazanmış. Şimdi havlayan, ama yeterince yüksek havlamayan, uslu köpeğini istediği gibi apartmanda besleyebilecek.. Apartmandaki herkes köpeği sevdiğinden ve "şikayetçi değilim" dilekçesi verdiğinden asla yönetim planında "köpek beslenemez" diye bir maddeyi imzalamayacaklar.


  -alıntı-
   
 2. 16 Mayıs 2009
  Konu Sahibi : seaBahAR
 3. er_ca

  er_ca 6-11-2012 Üye

  Katılım:
  28 Kasım 2008
  Mesajlar:
  6.225
  Beğenildi:
  21
  Ödül Puanları:
  148
  ben şimdi bir apartmanın 4. katına yerleşicem 10.nolu dairde oturucaz herayı dayanımda götürücem. acaba çok sorun olur mu şimdien araştırmaya başladım.
  hera 5 yaşında bir rott. oturacağımı bine yaklaşık 20 yllık bina yönetim kararı nedir bilmiyorum.

  yönetmeliği nasıl görebilirim acaba?nasıl istesem

  direk yöneticiye sorsam insanlarda genel bir önyargı var köpek beslenmez diye...
   
 4. 17 Mayıs 2009
  Konu Sahibi : seaBahAR
 5. seaBahAR

  seaBahAR de profundis Editor

  Katılım:
  13 Nisan 2007
  Mesajlar:
  10.950
  Beğenildi:
  8.195
  Ödül Puanları:
  238
  Ercacım.. Ben de şu an oturduğum evi kısa bir süre önce satın aldım.
  Satın almadan önce bina görevlisinden, apartman yöneticisinin telefonunu istedim.
  Ve ona, apartman yönetim defterini görmek istediğimi, böyle bir kararın alınıp alınmadığını öğrenmem gerektiğini ona göre de evi alma kararını vereceğimi ilettim..

  Adam, adammış ki... bana, böyle bir soru sorduğum için ve gerçek bir hayvansever olduğum için teşekkür etti. Onun da varmış 2 köpeği, kangal cinsi.. Ama çiftliğindeymiş..

  Neyse.. Sonuç olarak yönetim defterinde böyle bir karar olmadığını öğrendikten sonra aldım evi..

  Eğer olsaydı, bütün iyi koşullarına rağmen bir an bile düşünmez ve satın almaktan vaz geçerdim.. o da ayrı konu..

  Önyargılarından sana ne.. Zaten eğer öyle bir hava varsa, seninle de uğraşacak demektir.. Benim de ilk dostum bir Rotweiller olduğu için, önyargılara müsait bir görüntüsü var, gayet iyi biliyorum..

  En güzeli defteri görmek.. Risk almaya gerek yok, diye düşünüyorum...
   
 6. 17 Mayıs 2009
  Konu Sahibi : seaBahAR
 7. nevbahar

  nevbahar Herkes Olmuş Sahtekar Pro Üye

  Katılım:
  25 Nisan 2007
  Mesajlar:
  3.936
  Beğenildi:
  9
  Ödül Puanları:
  148
  Ellerine sağlık ballı püskütüm çok yararlı bir yazı paylaşmışsın.

  Ben olsam şikayetçi olcak olana kafa göz dalarım:roflol:

  İyi dalarım bilirsin şakkıdı :roflol:

  Hayır veletlerin koşturmasını çığlık çığlık oyunlarını dinlemek zorundayızda, mahkeme kararı ile çocuğunu şikayet ettim at evden diyomuyuz bir:dilcikar:
   
 8. 17 Mayıs 2009
  Konu Sahibi : seaBahAR
 9. nevbahar

  nevbahar Herkes Olmuş Sahtekar Pro Üye

  Katılım:
  25 Nisan 2007
  Mesajlar:
  3.936
  Beğenildi:
  9
  Ödül Puanları:
  148

  Sanki insan beslenir o dört duvarlardaşakkıdı

  Sen al elin iki yüzlü, mantıksızlık abidesi insan parçacıklarını ev denen sistemlere köpekleri alma yok ya:kızgın:

  Çok kızıyorum çok şu çarkı bir kez de ben döndürsem ahh:nazar:
   
 10. 17 Mayıs 2009
  Konu Sahibi : seaBahAR
 11. seaBahAR

  seaBahAR de profundis Editor

  Katılım:
  13 Nisan 2007
  Mesajlar:
  10.950
  Beğenildi:
  8.195
  Ödül Puanları:
  238
  Hah işte durum budur.. Bizim apartmanda ben diyeyim 8 sen de 9 çocuk var.. Onların çıkarttığı gürültünün desibelini kim ölçecek acaba? kötükedihüso

  Çarkın döndürülme işi sana geçerse.. rahatlama ihtimalim yüksek.. Bi'de şu cehalet işini çözsen tamamdır.. Sinirlenecek konu kalmaz.. Yaygın mesut uzanır gideriz.. kaydirigubbakcemile
   
 12. 17 Mayıs 2009
  Konu Sahibi : seaBahAR
 13. nevbahar

  nevbahar Herkes Olmuş Sahtekar Pro Üye

  Katılım:
  25 Nisan 2007
  Mesajlar:
  3.936
  Beğenildi:
  9
  Ödül Puanları:
  148
  İşte o çok zorkaydirigubbakcemile

  Sağır Sultan Memed bile duymazdan gelemez incancıkların cehaletini-tatlicadiarzu-

  Şimdi ben ne diyecektim de ne dedim yavCADIARZU
   
 14. 17 Mayıs 2009
  Konu Sahibi : seaBahAR
 15. er_ca

  er_ca 6-11-2012 Üye

  Katılım:
  28 Kasım 2008
  Mesajlar:
  6.225
  Beğenildi:
  21
  Ödül Puanları:
  148
  bir tane de minyatür pincher var kayınvalidemde malum rott gibi yaa renkleri.. köpek için geldiklerinde pincheri gösterip bu var bu havladı deyip sahte okey olarak da onu mu kullansam:))

  yönetici ile aynı katta oturuyoruz. arka camlarımız da bitişik.yöneticiye uygun bir dille apartman kararlarını gözden geçirmek istiyorum deyip alayım.
  zaten kiracıyız. henüz kontrat imzalamadık. bu ay sonu imzalıycaz. onu da imzalayınca yönetmelikde de yasak yoksa bir sorun olmaz.:)

  evet aynı şeyi bende düşünüyorum sabah okula giderken takırtıları top oynarken bağrışmaları bebeklerin ağlamaları maç coşkusuyla açılan tv sesleri... herşey normall ama bir köpeğin varlığını bile bilsek o evde istemeyiz imza toplarız kapıları aşındırırz şikayet ederken.
  uyuşturucu bağımlısı yada alkolik hatta tecavüzden yatıp çıkmış yada hızsız olan biri bizi ürkütmez şikayetçi olmayız kapı arkasından sadece laf söyleriz böylelerine..
  çok adaletsizlik var hayvanlara çok haksızlık ediliyor.:nazar:
   
 16. 17 Mayıs 2009
  Konu Sahibi : seaBahAR
 17. seaBahAR

  seaBahAR de profundis Editor

  Katılım:
  13 Nisan 2007
  Mesajlar:
  10.950
  Beğenildi:
  8.195
  Ödül Puanları:
  238
  Pincher fikri süpermiş.. :roflol:
   
 18. 28 Mayıs 2009
  Konu Sahibi : seaBahAR
 19. er_ca

  er_ca 6-11-2012 Üye

  Katılım:
  28 Kasım 2008
  Mesajlar:
  6.225
  Beğenildi:
  21
  Ödül Puanları:
  148
  apartmana köpeğimi götürmeden hatta köpekle ilgili soru sormadan ispiyonlanmışım. yönetici yan komşuya demiş bu taşınıcakların köpekleri hayvanları varmış hayvanseverlermiş. söyleyin apartmanda yasak getirmesinler demiş. bende yönetmelikde yazıyor mu bakmam gerek sonra konuşuruz dedim. eşime dedim. o da sorun değil götürürz. mahkeme kararıyla atılıncaya kadar otururuz. sonra taşınırız dedi:)
  oh bee dedim. kızımı bir yere veremeyiz zaten. 5 yaşında ve çok eğitimli akıllı uslu bir rottçuk o..:)
  zaten yaramaz kızım golden olan annemde kalıcak:)