Apollon ve Daphne (Defne)

Konusu 'Destanlar Efsaneler Mitoloji' forumundadır ve Kuzey tarafından 16 Kasım 2008 başlatılmıştır.

  16 Kasım 2008
  Konu Sahibi : Kuzey
 1. Kuzey

  Kuzey Popüler Üye Üye

  Katılım:
  30 Ocak 2007
  Mesajlar:
  2.039
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  106
  [​IMG]

  Apollon ve Daphne (Defne)  Yapraklarından, meyvelerinden, kabuk ve taze dallarından yararlanılan defne bitkisinin adı; Anadolu, Akdeniz dillerinden dünya dillerine geçen bir sözcüktür. Adı, mitolojiden dünya dillerine armağan defne, Anadolu dağlarını süslemek, sofralarımıza lezzet katmak, bedenimize sağlık katmakla kalmayıp Türkçe’de gündelik yaşamın dışında çocuklarımızın adı olarak da yaşıyor.

  Kimi yörelerde “tahnel, tehnel, teynel, tenel” de denilen bu bitkinin çoğunlukla yapraklarından baharat, meyvelerinden yağ elde edilmektedir. Anadolu dağlarının yaz kış yeşil süsü olan defne, kozmetik sanayinin de gözbebeğidir. Türkiye’nin özellikle Akdeniz, Ege, Marmara ve Karadeniz kıyı kesimlerinde yetişen defne Türkiye’nin ihraç edilen önemli orman ürünlerinden biridir. Yunanistan üzerinden Fransa ve İtalya’ya hammadde olarak gönderilen defne ilginçtir oradaki tesislerde işlenerek parfüm sanayinde kullanılır ve yeniden Türkiye’ye döner.

  Defne eski zamanların en gözde süs takılarından biridir. Yapılan arkeolojik kazılarda ele geçen ve müzelerde sergilenen süs ve takı eşyalarında defne yaprakları işlenmiştir. Kralların, şairlerin başında taç olarak defne vardır.

  Anayurdu Anadolu ve Akdeniz Bölgesi olan defne, mitolojik öykülerin en gözdelerindendir. İşte onun öyküsü:

  [​IMG]

  Bir gün Güneş ve Güzel Sanatlar Tanrısı Apollon, ırmak kenarında dolaşırken genç ve güzel bir kız gördü. Uzun saçları omuzları üzerinde dalgalanan bu benzersiz güzelin adı Daphne’ydi.

  Apollon’un kız kardeşi Artemis gibi evlenmemeye ant içen Daphne; dağ başlarında ormanlarda dolaşmayı, yabani hayvanları kovalamayı seviyordu.

  Babası ona evlenmesini, kendisine bir torun vermesini söyleyip duruyordu. Daphne de, “Ey benim dünyaya gelmeme neden olan sevgili babacığım, bağımsız olarak yaşamama izin ver” diye karşılık vererek evlenme konusunu kapatıyordu.

  Daphne’yi uzun zamandan bu yana sevmekte olan Apollon fırsat kolluyordu. Önüne çıkacak her tür engeli aşmaya kararlıydı. Bu yüzden Daphne’ye âşık olan bir başka gencin ölümüne neden olmuştu.

  Daphne’ye âşık kralın oğlu Leukippos ona yakın olabilmek için genç bir kız kılığına girdi. Daphne ile yakın arkadaş oldu. Daphne’nin Leukippos’a âşık olabileceğinden endişe duyan Apollon onu ortadan kaldırmayı düşündü. Leukippos genç kız kılığında yarı tanrı kızların Nympha’ların düzenlediği şenliğe gitti. Apollon bunu fırsat bilerek şenlikteki herkesin bir kaynakta yıkanmalarını önerdi. Herkesin gerçekten kadın olduğunun anlaşılması için soyunarak suya girmelerini söyledi. Leukippos soyunmak istemedi. Arkadaşları onu zorladılar. Leukippos’un kız kılığına girmiş erkek olduğu ortaya çıkınca Nympha’lar onu öldürmeye kalkıştı. Tanrılar genç delikanlıyı görünmez yapıp kurtardılar.

  Apollon, Daphne’nin peşine düştü. Daphne, Apollon’u görür görmez sırtını ona çevirdi. Bir rüzgar gibi oradan uzaklaşmak istedi. Kaçmaya başlayınca Apollon onu kovalamaya başladı. Hem koşuyor hem de Daphne’ye durması için yalvarıyordu:

  “Daphne, yalvarırım dur! Benden zarar gelmez sana! Senin düşmanın değilim! Beni senin peşinde koşturtan senin güzelliğin, sana olan sevgimdir. Yavaşla biraz, hiç olmazsa peşinde koşanın kim olduğuna bir bak! Ben ışık tanrısıyım. Benim babam tanrıların büyüğü Zeus… Bana “Üzüntülerle dolu geleceklerini okuyan ve her şeyi bilen, her şeye yaşam veren Apollon” derler!

  Tanrılarla birlikte olan kadınların başına gelenleri duyarak büyüyen Daphne daha da hızlandı. Rüzgar saçlarını bir ağacın dallarını sallarcasına savuruyordu. Apollon hiç vazgeçecek gibi değildi. Neredeyse yetişmek üzereydi. Daphne kurtulamayacağını anlayınca durdu ayağıyla toprağı kazıyarak yakarmaya başladı:

  “Ey toprak ana, beni ört, beni sakla, beni kurtar, beni koru! Bana acı veren bu güzelliğimi alarak değiştir benim görünüşümü!”

  Daphne; bedeninin ağırlaştığını, organlarının uyuşmaya başladığını, odunlaştığını duyumsadı. Gri bir kabuk göğüslerini kapladı. Kokulu saçları yapraklara dönüştü. Kolları dallar gibi uzadı. Nazik ve küçük ayakları kökleşti, toprağın derinliklerine saklandı. Başı büyük bir ağacın tepesi gibi oldu. Daphne, bir defne ağacına dönüştü.

  Peşinde koştuğu güzeller güzeli bir kıza sarılacağını sanarak atılan Apollon bir defne ağacına çarpmış oldu. Ağacın derinliklerinden Daphne’nin yüreğinin atışları geliyordu. Apollon ağaca sarıldı ve Daphne’ye seslendi:

  “Güzel Daphne! Eşim olmadın; ama ağacım olacaksın hiç değilse… Bundan sonra sen, Apollon’un kutsal ağacı olacaksın. Her mevsim yapraklarını bir süs gibi taşıyacaksın! O solmayan ve dökülmeyen yaprakların, başımın çelengi olacak. Taç gibi taşıyacağım seni başımda… Ok kılıfımı süsleyeceksin sen! Zafer kazanmışların tacı sen olacaksın. Değerli kahramanlar, savaşlarda zafer kazananlar, ünlü şairler, büyük işler başaranlar hep senin yapraklarınla mağrur alınlarını süsleyecekler. Lirimi sen süsleyeceksin! Şiirlerde, şarkılarda adlarımız ve sevdamız sonsuza dek yaşayacak!”

  Apollon başına taç yaptı defnenin dalı ve yapraklarını… Lirini çalıp güzel sanatlar perileri dokuz kızdan oluşan Musa’lar Korosu’nu yönetirken bu çelenkler süsledi onların başını… Bu sözler, şarkılar bir sevda rüzgarı oldu. Bu fısıltıyı duyan defne ağacı dallarını salladı, başını örten yapraklarını esintiye bırakarak saygıyla eğildi.

  O günden bu yana defne her sevda rüzgarı esintisini duyunca eğilir. Defnenin ve öyküsünün geçtiği yer bugünkü Antakya’nın kendisi denli ünlü beldesi Harbiye’dir. Öyle ki defne ağaçlarıyla örtülü Harbiye’den akan şelaleler Daphne’nin gözyaşları sayılır.

  Büyük Latin Ozan Ovidius’un dizelerinde anlattığı bu sevda öyküsü çok sayıda sanatçıya da esin kaynağı oldu. Defne artık evrensel kültürün bir parçasıydı. Bernini, “Apollon ve Daphne” adlı mermer heykel grubunu yaptı. İlk Alman operası “Daphne”ydi. Schütz’un bestelediği bu opera kayıp olmasına karşın Strauss’un operası sahnelenmeyi sürdürüyor. Çok sayıda ünlü tabloya konu olan defne, Türk şiirinde, Melih Cevdet Anday’ın dizelerinde yerini buldu. O dizelerle noktalayalım Defne’yi:

  Defne ile Tanrı

  Eskiden çok eskiden yeryüzünde
  Güzelliği dillere destan
  Bir su perisi vardı adı Defne
  Upuzun saçları altın sarısıydı
  Dolaşırdı kuytu ormanlarda bütün gün
  Defne ırmak tanrısının kızıydı
  Babası Pene derdi ki, kızım
  Sen bana bir damat borçlusun
  Sen bana bir torun borçlusun
  Defne dedi ki babacığım
  Beni zorlama ne olursun
  Bırak beni kız kalayım ne olursun

  Sıram boynu büyük yavuklu
  Bekleyedursun bir ayında
  Defne başıboş gönlü özgür
  İnatçı, hırçın ve gururlu
  Koşup dururdu ormanda
  “ benim geyiğim sen, kuzum sen
  Benim biricik güvercinim sen
  Kuzu kurttan korkar, geyik aslandan
  Güvercin kartaldan kaçar
  Ben sana acı vermek istemem
  Ayaklarını kanatmasın çalılar
  Yavaşla biraz düşeceksin
  Geçtiğin keçi yolları dar
  Dur hele kaçma benden
  Sevgimdir seni kovalayan…”

  Daha sözünü bitirmeden avcı
  Korkak adımlarla uzaklaştı Defne
  Kaçarken daha bir güzelleşti de
  Ardında tir tir titreyen avcı
  Tavşan kovalayan hırslı bir tazı
  Gibi düştü Defne’nin peşine.
  “ Ben de yılmadan kovalayacağım
  Büyülediğin kimmiş öğren
  Ben ne bir dağlı ne bir çobanım
  Oklardan sakınılmaz tanrıyım
  Koca Zeus’tur babam
  Geçmişi, bugünü, geleceği
  Benimle bildi herkes, benimle bilir
  Saz tellerine ben verdim seslerini
  İlaçlar yaptım yabanıl otlardan
  Ama bana çare değil şimdi hiçbiri
  Kimden kaçıyorsun öyle sen
  Asıl sensin benim avcım
  Beni sen vurdun can evimden”.
  Tavşan koşuyor, durmadan koşuyordu
  Ardında av köpeği ter içinde
  Boynunu uzatmış, yetişmek üzere
  Birinde umut vardı, birinde korku
  Tavşan ensesinde nefesler duyuyordu
  Çünkü ışık gibi saran tanrıyı
  Sevinin kanatlarıydı.
  Gücü kalmamıştı artık Defne’nin
  Koşamıyordu kaçamıyordu
  Sapsarı, yalvardı babasına
  Pene’nin suları üstünde gezdirip gözlerini
  Cezasını çekiyorum güzelliğimin
  Irmakların gücü de sen gibi tanrısalsa
  Ne yap yap değiştir beni
  Başka bir biçime koy baba”.
  Yalvarması daha bitmemişti ki
  Bir gevşeklik sardı her yerini

  Örtüldü göğüs yaprakla
  Kolları, saçları dal oluverdi.
  Avcı kollarına aldığı zaman
  Kalbi çarpıyordu Defne’nin
  Taze yaprakların altından.
  Yazık dedi tanrı çok yazık
  Saramadan yitirdim seni
  Bari benim ağacım ol da
  Yaprakların çelenk olsun kahramanlara
  Ezgilerde, türkülerde anılsın bundan sonra
  Yan yana adlarımız
  Yazık dedi tanrı çok yazık.

  Melih Cevdet Anday

  Yazar: Songül Saydam

  (Bütün Dünya Dergisi’nin 2007/08 nolu sayısından alınmıştır.)
   
  Son düzenleme: 16 Kasım 2008