Arabada Bebeğin Koltuğu Nereye Monte Edilmeli?

Konusu 'Bebek Bakımı ve Beslenmesi' forumundadır ve Saruboceq tarafından 6 Nisan 2010 başlatılmıştır.

6 Nisan 2010
    Konu Sahibi : Saruboceq
  1. Saruboceq

Saruboceq İki Kız Annesi :) Pro Üye

Beğenildi:
    102
    Ödül Puanları:
    198
    Almanya’da Berlin Teknik Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma, arabalardaki bebek koltuğunun yaygın düşüncenin aksine arka koltuğun sağına ya da soluna değil, tam ortaya konulmasının daha güvenli olduğu sonucunu ortaya koydu. Araştırma, 4 yıl boyunca yaklaşık 100 çarpışmanın test edilmesiyle gerçekleştirildi.

Araştırmaya göre, arka koltuğun orta kısmı camlara ve kenarlara uzak olduğu için bebeğin kazayı, hasarsız ya da az hasarla atlatması mümkün. Ağır kazalarda dahi bebeklerin en az zarar gördükleri yer arka koltuğun tam ortası.
    Berlinli araştırmacıların tezini Türk uzmanlara sorduk. Doğuş Otomotiv Eğitim Şefi Engin Bekem bebek koltuklarıyla ilgili sorularımızı yanıtladı.

Arka koltuğun ortası neden güvenli?
    Çünkü bu bölge tehlikelerden uzak bir bölge. Ortada oturan bebeğin çarpma anında camdan fırlayacağı yönünde yanlış bir kanı vardır. Eğer bebek koltuğu arka ortaya doğru bir teknikle monte edilir, emniyet kemeriyle doğru sabitlenirse çocuğun kaza esnasında ön camdan fırlaması söz konusu olmaz. Bu açıdan bebek koltuğunun ortada olması daha güvenlidir. Ancak koltuğun çok iyi monte edilmesi ve emniyet kemerinini doğru bağlanması gerekir. Çünkü arka ortada ISOFIX yani sabitleme kancası yoktur, bebek emniyet kemeriyle sabitlenir. Ancak iki çocuk varsa o zaman ISOFIX kancası ile sabitlenebilir. Çünkü bebek koltuğunu bu kancalara çok iyi oturtalabiliyorsunuz.

Türkiye’de bebek koltuklarına yeterince önem veriliyor mu?
    Hayır, bebek koltuğu satanlar bile bilinçsiz. Zaten ülkemizde çocuk koltuğu kullanımı da yeterli değil. Örneğin, Amerika’da doğum yaptığınız hastaneden çıkarken aracınızda ana kucağı yoksa sizi taburcu etmiyorlar, Türkiye’de ise böyle bir şey sözkonusu bile değil.
    Türkiye’de bu konuda bilincin ne düzeyde olduğunu anlamak için seyir halindeki araçlara bakmak yeterli oluyor. Bir bakıyorsunuz bir adam kucağına çocuğunu almış, ona araba kullandırıyor. Geçtiğimiz günlerde böyle bir kaza yaşandı ve çocuk hayatını kaybetti. Çocuğunu kucağına oturtarak araba kullandıran baba, bu davranışının bedelini çocuğunun canıyla ödedi.

harbiforum.com dan alıntıdır.

2. 6 Nisan 2010
  3. Saruboceq

Saruboceq İki Kız Annesi :) Pro Üye

Beğenildi:
    102
    Ödül Puanları:
    198
    Bizde orta koltuğa monte ettik arabamızda.Bazı ailelerin sağ veya sol tarafa kotduklarını görüyorum bana göre de en mantıklısı orta koltuk.

4. 6 Nisan 2010
  5. zeynepb

zeynepb 2 mayıs hedef 68 Üye

Beğenildi:
    15
    Ödül Puanları:
    146
    bılgılendırme ıcın tesekkurler. bızde hf sonu koltugu monte edıcektık arabaya bunu dıkkate alarak yaparız artık.

6. 6 Nisan 2010
  7. pikolata78

pikolata78 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    827
    Ödül Puanları:
    113
    sağol canım bilgilendirme için.
    fakat bizim arabanın arkası iki kişilik ve emniyet kemeri bir sağda bir solda. ortaya koymak imkansız biz ne yapacağız acaba?? :KK43:(

8. 6 Nisan 2010
  9. vaveyla_a

vaveyla_a kaktüs Pro Üye

Beğenildi:
    116
    Ödül Puanları:
    163
    canım bizim ki de sağda ve solda..o yüzden ortaya monte edemedik

10. 6 Nisan 2010
  11. DoraGizem

DoraGizem DORApaşanınANNESİ Üye

Beğenildi:
    32
    Ödül Puanları:
    148
    paylaşımın için çok tesekkür ederim ....

12. 6 Nisan 2010
  13. PRINCESS-in-LOVE

PRINCESS-in-LOVE 2. kez annelik heyecanı Pro Üye

Beğenildi:
    27
    Ödül Puanları:
    108
    evet en sağlamı orta koltuğu oluyormuş
    daha önce okumuştum
    fakat biz daha araba koltuğuna geçmediğimiz için sormak istiyorum
    ortaya koymak zor olmuyormu?
    yani şimdiye dek hep ana kucağı/oto koltuğunu arkada sağ tarafa bağlıyordum ve bebek aynasından kızımı takip ediyordum çok rahatı
    şimdi kızımın oto koltuğunu ortaya koyarsak inerken binerken nasıl olacak çok merak ediyorum

14. 8 Nisan 2010
  15. 27.01

27.01 Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

Beğenildi:
    5.896
    Ödül Puanları:
    148
    ortayı bende cok dusundum ama ALLAH KORUSUN kaza anında camdan fırlaması düşüncesınden gerı aldım. yanda olması su acıdanda saglıklı deıl aslında yan airbaglı arabalarda onlar sısıncede ınsana zarar verıyo onun ıcındekı gaz yakıyor bu sefer.. ama benım kızım kollarını cıkartıyo aklı esınce sadece onunde baglı kalıyor bu yuzden sanırım yıne benm arkamda baglı kalması gerekecek.. :ecrin_bebek: