-Aralık 2008- benim tespitim : Bebeklerde Ek Besinlere Geçiş Dönemi

Konusu 'Aralık Anneleri' forumundadır ve nutez tarafından 9 Mart 2009 başlatılmıştır.

9 Mart 2009
    Konu Sahibi : nutez
  1. nutez

nutez Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    148
    [B]cokacimcoookben bu küçük oğlumda bişey keşfettim 3 aylıkken yediğim yemeklerden tattırıyordum bu bebişime ve ek gıdalara başladığımda hiç yadırgamadı zorlanmadım.ama aylarca sadece anne sütü yada mama verip birden çocuğu yoğurt yemeye alıştırmak zor gibi geliyor bana.demiyorum kaşık kaşık çok az tattırmak gerekir diye düşünüyorum..büyük ğlumda böyle yapmadım ve çok zorlanmıştım...dipnot(parmağımla ağzına bulaştırma mantığıyla)

Son düzenleme: 10 Mart 2009
  2. 10 Mart 2009
  3. EU1

EU1 Guest

bende böyle düşünüyorum canım hatta benmle aynı doğum yapan teyzemn gelini var o başlamış bile yoğurt falan vermeye meyve suları çiğnemeyi öğrensinler dimi

4. 10 Mart 2009
  5. Suko

Suko Guru Üye

Beğenildi:
    9
    Ödül Puanları:
    348
    4. aydan önce bebeklere ek gıda vermek son derece yanlış .....
    Ek Gıdalara 4 Aydan Önce Başlamanın Zararları
    ılk 4 ay bebeğin emerek beslenme
    dönemidir. Bebeğin gastrointestinal sistemi adapte formüller dışında, ek gıdaları sindirebilecek olgunlukta değildir. Sindirim sisteminde koruyucu mekanizma tam gelişmemiştir. Nişasta ve yağların emilimi için gerekli amilaz ve lipaz enzimleri yetersiz salgılanırlar.

Süt çocuğunun 4 aydan önce yutma refleksi zayıftır, kaşıkla verilenleri yutamaz ve geri çıkarmaya eğilimlidir. Erken ek gıdaya başlama anne sütü alimini azaltır veya emzirmenin kesilmesine yol açabilir. Proteinlerin günlük toplam enerji içerisindeki yeri azalır, büyüme hızı etkilenir. Anne sütünün azalmasıyla bebeğin beslenmesi bozulur.

Verilen gıdaların kontamine olma olasılığı fazla olması ve ek gıdaların anne sütünün anti-enfektif özelliklerini dilüe etmesi enfeksiyon özellikle de ishal riskini arttırır. Enfeksiyonlarin gerek iştahı azaltarak gerekse de katabolik yollarla kayıpları arttırması beslenme bozukluğu ile birleşince bebek protein ve enerji açısından negatif bir dengeye girer.

Erken ek gıda böbreklerin solid yükünü, sodyum ve ürenin serum düzeylerini arttırır, hiperosmolalite ve dehidratasyona yol açar. Erken ek gıda başlanması allerjik hastalıklara, özellikle de gastrointestinal besin allerjilerine yol açar. Geçici gluten intoleransi, inek sütü ve soya proteinine duyarlı enteropatilerin sıklığı artar. Coeliac hastalığı daha erken yaslarda ortaya çıkar.

Erken ek gıda verilmesinin ileri yaşlarda obesite eğilimini arttırdığını
    gösteren çalışmalar vardır.

6. 10 Mart 2009
  7. nutez

nutez Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    148
    sen yazdıklarında bilimsel olarak haklısın fakat burdaki benim yazmış olduğum tespit bebeği kaşık kaşık doyurmak değil parmak ucuyla yoğurttan yada limondan tattırmak ve ek gıdaya geçişte başka tatların olduğunuda algılamasını sağlamak.ben 4 aylık olduktan sonra 4.y gıdalarına başladım yine kaşık kaşık değil her bir gıdadan öğünde 2 mama kaşığı ölçüsünde ve zamanla attırdım.

8. 10 Mart 2009
  9. kurmis

kurmis Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    25
    Ödül Puanları:
    148

bu bilgi ek gıdaya öğün olarak erken başlarsak gecerli bence.
    ben bir cay kaşığı kadar hergün tattırıyorum ve gerekli diye düşünüyorum.
    sonra 6. ayda %90 sıkıntı çekiliyor...

10. 10 Mart 2009
  11. edam_y

edam_y üç kişiliğiz artık:) Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    106
    bence de bu ek gıdaya geçiş cocukla alakalı bı durum her cocuğun farklı gelişimi var.mesela benim oğluşum verdiğim yiyecekleri yutamama gibi bi durumu yok.kimi cocuk 2 aylıkken yapabildiği şeyleri diğer cocuk 5 aylıkken bile yapamaz.yani cocuk kendini ne zamn hazır hisederse o zaman yapılmalı.yok 5 aylıken yok 6 aylıken diye bi kayde olmamalı.bilemiyorum ben öğle düşünüyorumm.

12. 10 Mart 2009
  13. Elvira

Elvira acı sözler dilin dikeni Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    106
    bende hergün taze taze ne pişirdiysem tattırıyorum. bencede gerekli çevremdeki insanları görüyorum ve araştırdımda ilk 6 ay bebeklerine hiçbirşey tattırmayan anneler ek gıdaya geçtikleri zaman zorluk çekmişler. ayrıca büyümüş bebeklerin bir çoğu ise yemek ayrımı yapıyor ama tattıran annelerin bebekleri ise hiç birşey ayrım yapmaksızın yiyebiliyor.

bu arada son bir haftadır ise bebeğime danino kayısılı yedirmeye başladım tabi kaşık kaşık değil gelip gittikçe emziğini bandırıp veriyorum ağzına.

14. 10 Mart 2009
  15. Suko

Suko Guru Üye

Beğenildi:
    9
    Ödül Puanları:
    348
    ben sadece bilimsel bir gerçeği hatırlatmak istedim gerisi sizlere kalmış.....

16. 10 Mart 2009
  17. EU1

EU1 Guest

herşeyi bilimsel olarak yapmaya kalkarsak yaptığımız çoğu şey yanlış çıkar bende tattırıyorum hiçde sindirim problemi yaşamadı aynı şekilde çişine çıkıyo

18. 10 Mart 2009
  19. kelebegim

kelebegim Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    17
    Ödül Puanları:
    148
    Bende kızım üç ayını doldurduğundan beri özellikle biz yemek yerken o gün ne pişirdiysem azıcık bir çay kaşığı kadar tattırıyorum raharsızlık hissettiğinide görmedim damak alışkanlığı edinmesi için faydalı buluyorum açıkçası sonra çok zorluk çekiliyor özelliklede biberondan kaşıkla beslenmeye geçişlerdede problem oluyor yavaş yavaş alışkanlık kazandırmak gerek diye düşünüyorum