Arap'larda kadina nasil isim konulur

Konusu 'Bunları biliyor muydunuz ?' forumundadır ve xsxahmeran tarafından 22 Ekim 2009 başlatılmıştır.

22 Ekim 2009
    Konu Sahibi : xsxahmeran
  1. xsxahmeran

xsxahmeran Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    76
    Ahmet Durmaz benim Urfali bir dostumdur, kendisi ile cesitli konularda cok guzel sohbetlerimiz olur, Ankara'ya geldigi zaman ziyaretime gelir. Kendisine google derim cunku yanitlayamayacagi soru yoktur. Okuma konusunda bir kitap kurdudur ve hayati da kor olma disinda biraz Eric Hoffere benzer.

Ahmet Durmaz dostum diyor ki sorun yalniz kadini ortmek veya acmak degil, sorun kimlik ve kisilik sorunudur, ortunme,pece bunlarin yaninda zurnanin son deligidir.

Bu ifadesini su sozlerle delillendiriyor Araplarda kadinlarin adlari yoktur. Kadinlara ya numara, ya da tip ve fizyolojik gorunumlerine gore bir takim sifatlar verilir. Ornekler:

Elif: Arap alfabesinin birinci harfi, ayni zamanda arap rakamlarinda bir rakamini ifade eder
    Saniye: Sani Arapca iki demektir dogan ikinci kiza Saniye adi verilir (eski dilde ikinci; cumle icinde ornek fazinda vermek gerekirse 'sultan mahmud-u sani.. yani ikinci Mahmut')
    Tilte: Telat veya Turkcede selaseden turemedir 3. demektir. Bu isim Anadoluda pek gorulmez ama Harranda Araplarda cok bulunur

Raba. Arapcada dorttur. Rabia dorduncu demektir. Anadoluda yaygin bir addir, gecmiste cile cekmis bir Islam kadinin adidir.

Hamse: Arapca bes demektir Bu isim Harran yoresi Araplari disinda Anadoluda pek bulunmaz.

Sitte: Harranda yaygin bir isim olan Sitte Arapca alti demektir

Sabe: Arapca yedi demektir, bu kelime cok degisiklik gecirmis Sabiha olmus, Ibrahim Tatlises Sabuha ifadesi ile kullanmistir.

Sevgili Ahmet Durmaz sekiz ve dokuz rakami ile ilgili isim var miydi bilmiyor ama yediden sonra Araplarin yazi ismini koyduklarini soyluyor bu yeter anlamina geliyormus.

Dostumun bilgilendirme mektubu soyle devam ediyor;

Her zaman ilk dogan kiza Elif adi konmaz, Bazen de Ayse adini koyarlar, eve ilk gelen kiza evin iase islerini cekip cevirecek gozuyle bakildigi icin Ayse adi konulur,bazen as pisirme beklendigi icin Avvas adi konusulur.

Erken dogan premature kiza Hadice adi verilir ,Hadice Arapcada erken dogmus prematur kiz anlamina gelir.

Celimsiz ve ufak tefek dogan kizlara Fatma adi verilir,fatma Arapcada sut yanigi, sut kesigi anlamina gelir.

Koyu renkli dogan kizlara esmer anlamina gelen Semra adi verilir.,

Biraz acik renkli ise aydinlik acik anlamina gelen Zehra adi verilir,

iyice beyaz ise Beyza adi verilir

Bu bilgilerin isiginda hakikaten kadinin Arabistanda veya Araplarda kimlik ve kisilik sorunlarinin ortunme, pece ve carsafa girmeden daha oncelikli oldugu dusunulebilir.

Anadoluda kadin numaralandirilmaz ve sifatla cagirilmaz, Turklerde ve Anadoluda kadin bir sahsiyettir, bir kimlige sahiptir.
    Hanimagadir, hanim efendidir, kralicedir, Tanricadir.

Arap kulturunun ikinci plana ittigi numarali vya sifatli bir nesne degildir.

Bu bilgilerin, Arap yasamina ve tarzina ozenen kadinlarimiz tarafindan da gozden gecirilmesini dilerim.

Turk gibi yasamak, Anadolu kulturu ile yasamak kadin kisiligi ve onuru icin onemli bir merhaledir.

alıntıdır...

sselynne bunu beğendi.
  2. 25 Ekim 2009
  3. nazz81

nazz81 artık mutluyum Üye

Beğenildi:
    110
    Ödül Puanları:
    153
    umarım gerekli zihniyetler de okuyodur

4. 31 Ekim 2009
  5. Aksi

Aksi mebbus garisi yekdane Pro Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106
    hic birini bilmioydum numaralandirmislar akannehir

6. 31 Ekim 2009
  7. EU2

EU2 Guest

o halde araplarda değişik isimler yok her ailede bu isimler mevcut sanırım butun arap dunyası aynı isimlerle donup duruyolardır ...

8. 6 Kasım 2009
  9. gulbeseker

gulbeseker HAYATIMIN TADLARI...BÜYÜYORLAR Üye

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    148
    valla çok ilginç... çok entrasan bir çalışma....

10. 6 Kasım 2009
  11. atxixka81

atxixka81 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106
    yokbe bu kadarla sınırlı değildir bence onlardada vardır çeşit çeşit isimler

12. 6 Kasım 2009
  13. lalelal

lalelal Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    sayın Şahmeran arkadaŞım,
    sırf konu aÇmak ıÇın yazmıŞ olduĞunuzu dÜŞÜnÜyorum. ÇÜnkÜ;sadece ısımlerın anlamları kısmen doĞru,gerısı doĞruluktan uzak anlatımlar. Okuyan arkadaŞların yanlıŞ bılgılendırılmemesını ıstedım. Google' a benzettıĞınız arkadaŞınız konusunda yanıldıĞınızı dÜŞÜnmÜyorum. ÇÜnkÜ;google' da da doĞruluĞu tartıŞılır Çok bılgı mevcut. Sanırım arkadaŞınızda araplara karŞı bır gıcıklık mevcut. (arabıstan'da bızzat bulunmuŞ bırıyım.)

14. 7 Kasım 2009
  15. helinim08

helinim08 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    65
    Ödül Puanları:
    153
    ben de arap kökenli birisi olarak lalelal arkadaşa katılıyorum madem öyle arkadaşınız niye arapça isimleri de araştırmamış,"latife, nesime, saliha, nebihe, edibe, melike, nezire vb" daha bir sürü arapça bayan ismi var. kaldı ki dinimizde isim konusunda esas olan arapça olması veya Kuranda geçiyor olması değil anlamının güzel olmasıdır....

16. 8 Kasım 2009
  17. limor

limor Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    yani arapcada baska isim yok öyle mi bi kere benim adım arapca ve anlamı son derece güzel bu biraz kısıtlı bi paylasım olmuş...

18. 8 Kasım 2009
  19. CokPisSevdi

CokPisSevdi Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    arkadaslar goruslerinize fikirlerinize saygim var ama durum hicte bole degil arabistanda yasiorum kafam kapali degil pece takmiorum takmayanlarida goruorum isim konusuna gelince binlerce isim var hic bole bi siralama yok arkadslarimda var yani.. arap erkekleri de cok kadin alio olabilriler ama her aldigi kadinada bi o kadar deger verrirler(bunu kesinlikle onaylamiorum ama burda bole yani!!alan razi veren razi oluo!)arti hepsini yargilamakta olmaz cunku cok dogru durust yasayan cok modern cok kulturlu insanlarida var.. Arap milleti bukadar elestirmekte ne kdr dogru tartisilir sonucta onlar peygamberimizin soyundan.. ltfn bilgilendirme yaaparken daha cok aarstirip yapalim