arda isminin kurandaki anlamını bilen varmı

Konusu 'Bebeklerimizin Cinsiyetleri ve İsimler' forumundadır ve pinkparadise tarafından 9 Şubat 2010 başlatılmıştır.

9 Şubat 2010
    Konu Sahibi : pinkparadise
  1. pinkparadise

pinkparadise Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    merhaba arkadaşlar bizde eşimle oğlumuza arda ismini koymayı düşünüyoruz ama kuran daki anşamını bir türlü bulamadım.vel arda gibi birçok yerde geçiyor ama kuran anlamını bilen varsa lütfen paylaşabilirmisiniz.şimdiden teşekkürler

2. 2 Nisan 2013
  3. Thcee

Thcee Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    13
    Ödül Puanları:
    48
    Arz yani yeryüzü demek ama ordaki d z ve d arası okunan bi harftir. yani ardza gibi okunur yan dişlere sürerek ama Araplar konuşma dilinde Arda gibi söyler ...

4. 2 Nisan 2013
  5. akabe

akabe Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    146
    Allah anali babali büyütsün insallah;konuyla ilgili Süleymaniye vakfinin söyle bir fetva sorusunu buldum
    bilemiyorum belki isinize yarar

Soru: Arda ismi hakkında sormak istiyorum: Oğlumuz oldu bir kaç gün önce. Adını "Arda" koymayı düşünüyoruz ancak bu ismin pek de anlamlı olmadığını duyduk. Anlamı pek önemli değil de dinimiz açısından bir sıkıntı olur mu diye merak etmekteyiz. Malum çocuğumuzun üzerimizdeki hakkıdır güzel isim koymamız. Ne yapmamız gerekir?

Cevap:
    Arda ismi ile alakalı olarak Türk Dil Kurumu Kişi Adları Sözlüğü’nde “hükümdar veya kumandan asası”, “işaret olarak yere dikilen çubuk”, “sonra gelen”, “Meriç ırmağının Edirne yöresindeki önemli bir kolu”, “Uygur yazılarında geçen çok eski bir Türk adı” manaları verilmektedir. Bu anlamların hiçbirisi dinimize, örfümüze, kültürümüze aykırı değildir. Bu yüzden isim olarak kullanılmasında herhangi bir sakınca yoktur.
    Süleymaniye Vakfi

6. 5 Nisan 2013
  7. merve_azra

merve_azra Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    41
    arda ismi kuranda isim olarak geçmiyor ki bağlaç veya sıfattır Arda ismini koyan kişiler nehir ismi olduğu için koyuyor Kuran ile bağlantılı bi isim değil

8. 14 Nisan 2013
  9. gsygsy

gsygsy Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    15
    Ödül Puanları:
    48
    peki mustafa arda nasıl kızlar

10. 24 Temmuz 2013
  11. celiin

celiin Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    103
    Ben de arda kerem koyacagim. Arda kuranda gecmiyorsa bile ki bilgim yok.kerem kerim bunlar geciyor.allahin adlarinda.

12. 31 Temmuz 2013
  13. merve_azra

merve_azra Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    41
    kerem , kerim Allah'ın isimlerinden fakat o isimleri öyle koymak uygun değil Abdülkerim gibi koymak daha müsait dini açıdan istediğiniz hocaya sorabilirsiniz aynısını söyleyecektir.