Arıların gizemli şekilde kaybolma nedeni

Konusu 'Bilim ve Teknik' forumundadır ve realist tarafından 12 Eylül 2007 başlatılmıştır.

12 Eylül 2007
    Konu Sahibi : realist
  1. realist

realist Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    75
    Ödül Puanları:
    148
    Arıların gizemli şekilde kaybolma nedeni

ABD'de arıların toplu olarak gizemli şekilde ortadan kayboluşuna, 2004'de İsrail'de keşfedilen bir virüsün neden olduğu düşünülüyor.

Columbia Üniversitesi İmmünoloji ve Enfeksiyon Merkezi Direktörü Ian Lipkin yaptığı açıklamada, araştırmacıların, İsrail'de bulunan ve (Israeli Acute Paralysis Virus) IAPV adı verilen bir virüsün, bu olayın potansiyel nedeni olabileceğini düşündüklerini belirtti.

Araştırmacılar, IAPV virüsünün, bu afete maruz kalan hemen hemen tüm kovanlardan gelen örneklerdeki tek mikro organizma olduğunu vurguladılar. Lipkin, "Bir sonraki adımımız, bu virüsün, kovanların boşalmasının tek nedeni mi, yoksa mikrop, zehir, böcek öldürücüler veya kuraklık nedeniyle ortaya çıkan zayıf beslenme gibi diğer faktörlerle bir bağlantısı olup olmadığını saptamak" dedi.

ABD'de arıların yok olmasına neden olan bu gizemli durumun, bal fiyatlarını ve bal üretim maliyetini giderlerini olumsuz etkilemesi bekleniyor. Albert Einstein, "Eğer arılar yeryüzünden kaybolursa insanın sadece 4 yıl ömrü kalır. Arı olmazsa döllenme, bitki, hayvan, insan olmaz" demişti.

2. 12 Eylül 2007
  3. EflatunSu

EflatunSu Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    o kaybolan arıların yarısı benim mutfağımda üç gündür.bi reçel yaptım duyan geldi:Roflol:şaka bir yanada paylaşımına hak veriyorum.hatta cep telefonlarının yaydığı sinyallerdende ölüyorlarmış..dünya para üzerine dönüyor ya bal fiyatları artsın diye yapmışlarsa hiiiiiiiiç şaşırmam.biz insanlar herşeyi yaparız doğaya o da sessiz ama derinden tokadını indirir böyle ensemizesenağlama

4. 13 Eylül 2007
  5. Lereenim

Lereenim Onur Üyesi Pro Üye

Beğenildi:
    170
    Ödül Puanları:
    353
    Realistcim güzel bir konu teşekkürler .Umarım kısa zamanda çözüm bulunur .Her şeyin yaratılış sebebi ve düzeni var zincir gibi, halkalardan biri koparsa düzen tamamen bozulur .