Arıların gizemli şekilde kaybolma nedeni

Konusu 'Bilim ve Teknik' forumundadır ve realist tarafından 12 Eylül 2007 başlatılmıştır.

  12 Eylül 2007
  Konu Sahibi : realist
 1. realist

  realist Popüler Üye Üye

  Katılım:
  3 Aralık 2006
  Mesajlar:
  3.088
  Beğenildi:
  75
  Ödül Puanları:
  148
  Arıların gizemli şekilde kaybolma nedeni

  ABD'de arıların toplu olarak gizemli şekilde ortadan kayboluşuna, 2004'de İsrail'de keşfedilen bir virüsün neden olduğu düşünülüyor.

  Columbia Üniversitesi İmmünoloji ve Enfeksiyon Merkezi Direktörü Ian Lipkin yaptığı açıklamada, araştırmacıların, İsrail'de bulunan ve (Israeli Acute Paralysis Virus) IAPV adı verilen bir virüsün, bu olayın potansiyel nedeni olabileceğini düşündüklerini belirtti.

  Araştırmacılar, IAPV virüsünün, bu afete maruz kalan hemen hemen tüm kovanlardan gelen örneklerdeki tek mikro organizma olduğunu vurguladılar. Lipkin, "Bir sonraki adımımız, bu virüsün, kovanların boşalmasının tek nedeni mi, yoksa mikrop, zehir, böcek öldürücüler veya kuraklık nedeniyle ortaya çıkan zayıf beslenme gibi diğer faktörlerle bir bağlantısı olup olmadığını saptamak" dedi.

  ABD'de arıların yok olmasına neden olan bu gizemli durumun, bal fiyatlarını ve bal üretim maliyetini giderlerini olumsuz etkilemesi bekleniyor. Albert Einstein, "Eğer arılar yeryüzünden kaybolursa insanın sadece 4 yıl ömrü kalır. Arı olmazsa döllenme, bitki, hayvan, insan olmaz" demişti.
   
 2. 12 Eylül 2007
  Konu Sahibi : realist
 3. EflatunSu

  EflatunSu Aktif Üye Üye

  Katılım:
  15 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  532
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  o kaybolan arıların yarısı benim mutfağımda üç gündür.bi reçel yaptım duyan geldi:Roflol:şaka bir yanada paylaşımına hak veriyorum.hatta cep telefonlarının yaydığı sinyallerdende ölüyorlarmış..dünya para üzerine dönüyor ya bal fiyatları artsın diye yapmışlarsa hiiiiiiiiç şaşırmam.biz insanlar herşeyi yaparız doğaya o da sessiz ama derinden tokadını indirir böyle ensemizesenağlama
   
 4. 13 Eylül 2007
  Konu Sahibi : realist
 5. Lereenim

  Lereenim Onur Üyesi Pro Üye

  Katılım:
  17 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  4.226
  Beğenildi:
  170
  Ödül Puanları:
  353
  Realistcim güzel bir konu teşekkürler .Umarım kısa zamanda çözüm bulunur .Her şeyin yaratılış sebebi ve düzeni var zincir gibi, halkalardan biri koparsa düzen tamamen bozulur .