arkadaşım boşanıyor!! ve çaresiz...

Konusu 'Bir derdim var : (' forumundadır ve Nil tarafından 4 Ocak 2010 başlatılmıştır.

4 Ocak 2010
    Konu Sahibi : Nil
  1. Nil

Nil KK Kro Pro Üye

Beğenildi:
    91
    Ödül Puanları:
    153
    arkadaşlar çok yakın bir arkadaşım boşanmak üzere ay ın 13 ünde mahkemesi var...Allah'tan çocukları yok !

10 yıllık evli ve eşi arkadaşımın babasından ,yani kayın pederinden iş kurmak için 20 milyar borç para almış ve boşanma kararı aldıktan sonra arkadaşıma nafaka ,tazminat vs istemeyeceğine dair bir kağıt imzalatmış,resmi bir kağıtmış.. arkadaşım da o sıra bunu babasının boşanmak yok demesi üzerine kabul etmiş ama dahada fazla dayanamamış..

sorun şu ki,arkadaşımın bu 20 milyarı ve evlilikte edilen malların (araba) %50 paylaşımını istiyor ama görüştüğü avukat o yasadan yararlanamıyorsun demiş...

bilgisi olan var mı ? arkadaşım ne yapabilir..? bu 20 milyarı nasıl geri alabilir...? ne yapması gerekli?

2. 4 Ocak 2010
  3. burbuk

burbuk Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1.682
    Ödül Puanları:
    163
    Sitedeki avukatlar konuyu daha iyi bilirler. Ama benim başıma gelin bir olayı anlatayım. Sanırım 2003 yılında çıkan bir kanunla hani eşler notere gidip elde edinilen bütün mallar ortaktır diye sözleşme yapmışlardı. İşte o zaman avukat bir arkadaşıma danışmıştım. Benim babam tarafından bana verilen 2 dairem vardı eşimin bir boşanma anında o dairelerden hak iddia etmesini istemiyordum. Sorduğumda arkadaşım bana eğer noterden sözleşme yaparsanız ortak olur ama sözleşme yapmazsanız kanun çıktıktan sonra edinilen mallar ortak, kanun çıkmadan önceki mallar ise ayrı olur demişti. Genede sitenin hukuk bölümüne yazın avukat arkadaşların cevap vereceğine eminim.

4. 4 Ocak 2010
  5. jesabel

jesabel Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    86
    avukatlar konuyu daha iyi bilirler ama henüz boşanma gerçekleşmediyse arkadaşınızın imzaladığı kağıdın hiçbir geçerliliği olduğunu sanmıyorum. tazminat ve nafakaya boşanma sırasında karar verilir, öncesinde imzalanan kağıdın hiçbir geçerliliği olmaz. arkadaşınız kağıdın tehdit ile imzalatıldığını mahkemeye beyan edebilir.
    babasının verdiği paraya gelince, eğer para transferi babanın hesabından direk damadın hesabına yapıldıysa bunun için ayrıca dava açılabilir. bir arkadaşımın ayrıldığı eşi arkadaşımın ailesinden birine gönderdiği para için böyle bir dava açtı

6. 4 Ocak 2010
  7. ay_82

ay_82 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    23
    Ödül Puanları:
    148
    avukat arkadaşlara sor canım onlar en iyi cevabı verecektir sana...hayırlısı olsun arkadaşın için ..

8. 4 Ocak 2010
  9. kar

kar içim buz tutmuş.. Pro Üye

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    148
    evlenıldıgi sure ıtıbarı ıle elde edılen mallar ortak sayılıyo zaten..
    ve kayınpederınden alınan borc ıse bunun attıg ımza ıle ılgısı olmaz kı..

10. 5 Ocak 2010
  11. reneta80

reneta80 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    106
    Aile hukuku konusunda çok bilgili değilim ancak 2002 yılından sonra herhangi bir mal rejimi seçilmemişse yasal mal rejimi yani edinilmiş mallara ortaklık rejimi geçerli . 2002 yılından önce edinilmiş mallar içinse eski kanun geçerli. Nafaka istemiyorum tazminat istemiyorum gibi talepler feragat anlamını taşısa da henüz doğmamış bir haktan feragat geçerli değildir yani bu hususun hakim huzurunda ileri sürülmesi gerekir. . 20.000 liraya gelince ihtar çekip icra takibi yapacaksınız veya alacak davası açılacak. O evlilikten bağımsız bir borç, verilen para elden verildiyse ortada banka havalesi veya yazılı bir borç ilişkisi yoksa ispat açısından zorluk yaşayabilir. Aile hukuku konusunda bilgili arkadaşlar daha aydınlatıcı olur umarım.

12. 5 Ocak 2010
  13. irem-ozge

irem-ozge :) Üye

Beğenildi:
    336
    Ödül Puanları:
    188
    Mallar üzerinde elbette hak talep edebilir de eşinin babasından olduğu paradan onane. Babası oğluna borç para veriyor iş kursun diye. Kadın o paradan hak istiyor. Bu biraz bencilce geldi bana.
    ımzalanan kağıdın hiçbir geçerliliği yoktur diye biliyorum bende. Daha önce bizde yaşamıştık ailemizde böyle bir olay hakim kabul etmemişti imzalanan kağıdı.

Umarım kolay atlatır bu dönemi.

14. 5 Ocak 2010
  15. denizbaris

denizbaris Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    106
    Eğer arkadaşınızın imzaladığı kağıt anlaşmalı boşanma için protokolse geçerliliği vardır diye biliyorum...
    Çünkü bir arkadaşım da boşanırken böyle bir protokol imzalamıştı... Çocuğun velayetinin annde kalması şartıyla erkeğin malvarlığıla ilgili herhangi bir hak talebim olmayacaktır diye bir kağıt(yani protokol) imzalamıştı. Ve hakim de bu protokol doğrultusunda çocuğun velyetini anneye vermişti ve adamın evi ve arabası da adamda kalmıştı...

YAni o protokolde ne yazıyorsa altına imza atıldıysa kabul edilmiş demektir...
    Protokolden vazgeçmek için geçerli bir nedeniniz olmalı, tehditle imzalatılmış olması falan gibi....

16. 5 Ocak 2010
  17. jesabel

jesabel Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    86
    siz yanlış anlamışsınız. parayı veren adamın babası değil, boşanmak isteyen bayanın babası. adam damadına veriyor parayı yani.

18. 5 Ocak 2010
  19. jesabel

jesabel Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    86
    anlaşmalı boşanma protokolü bile olsa, boşanma henüz gerçekleşmediğine göre bence cayma hakkı mevcuttur. sizin arkadaşınızın durumunda iki taraf da protokole uymak istediklerini mahkeme boyunca da beyan ettikleri için boşanma protokole göre olmuştur.