arkadaşlar bilgisayarın başında vakit geçirmek sizce bebeklerimize zarar veriyormu ?

Konusu 'Adım Adım Gebelik' forumundadır ve beren34 tarafından 15 Eylül 2009 başlatılmıştır.

  15 Eylül 2009
  Konu Sahibi : beren34
 1. beren34

  beren34 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  24 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  509
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  86
  merhaba arkadaşlar bilgisayar başında çok zman geçirmek sizce hamilelere zarar veriyormu birde telefonla konuşmak bo konuda görüşlerinizi bekliyorum.
   
 2. 15 Eylül 2009
  Konu Sahibi : beren34
 3. megryann

  megryann Aşkımın aşkı.... Üye

  Katılım:
  20 Mart 2009
  Mesajlar:
  5.914
  Beğenildi:
  20
  Ödül Puanları:
  146
  Bir ara ahmet maranki tv,telefon,bilgisayar gibi elektronik cihazların hamileler için zararlı olduğunu söylemişti ama bu defada çalışan anneler ne yapıcak peki?
   
 4. 15 Eylül 2009
  Konu Sahibi : beren34
 5. z3yc3

  z3yc3 ღ♥...ღ♥...ღ♥.. Üye

  Katılım:
  26 Ocak 2009
  Mesajlar:
  267
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  arkadaşlar bu bilgileri netten buldum paylaşmak istedim

  Bilgisayarlar:

  Bilgisayarlar iyonize edici radyasyon içermezler ve bu nedenle de canlı dokuya zarar verebilecek bir etkilerinin olması teorik açıdan mümkün görünmemektedir.

  Cep telefonları:

  Cep telefonlarının beyin kanserine yol açtığı, kalp ritmini bozduğu, başka tür kanserlere yolaçabileceği konusu zaman zaman haberlere yansımaktadır. Bu "haberler" için kanıt istendiğinde ise istatistiksel olarak anlamlı bir veri çoğu zaman gösterilememektedir.

  Cep telefonu üreticisi firmalar, ürettikleri cihazların yaydığı radyasyonun insanlara zarar vermediğini, SAR ("özgün soğurma oranı") adı verilen birimle ölçülen miktarların zarar verebilecek sınırların çok altında yeraldığını ve bu SAR miktarlarının en kısa zamanda telefonlarının kullanma kılavuzlarında da yeralacağını belirterek kullanıcıları rahatlatmaya çalışmaktadırlar. Bu firmalar kendi yaptıkları ölçümlerde SAR oranının telefon numarasını çevirirken ve telefon çalarken en yüksek değerine çıktığını, bağlantı gerçekleştikten sonra ve telefon kullanılmadığı zamanlarda en az seviyede olduğunu belirlemişlerdir.

  Yaklaşık 10 yıldır kullanılan bu teknoloji için "canlı hücrelere hiç bir olumsuz bir etkisi yoktur" demek şu anki bilgilere göre mümkün olmamakla beraber, şu ana kadar biriken bilimsel veriler arasında insanların bu teknolojiden vazgeçmelerini gerektirecek kadar ciddi sorunlar bildirilmiş değil.

  Yine de cep telefonlarını her zaman bazı kurallara bağlı kalarak kullanmakta fayda var. Bu kuralların en önemlileri arasında cep telefonuyla gereksiz yere uzun süreler konuşmamak, cep telefonunu kalbin üzerinde bulundurmamak (bu, özellikle kalp hastaları ve pacemaker ("kalp pili") kullananlar için çok önemli), gebelik döneminde telefonu karın bölgesinden uzak bir yerde bulundurmak, küçük çocukların cep telefonlarını kullanmasını engellemek sayılabilir.

  Mikrodalgalarla çalışan cihazlar:

  Mikrodalgalar hız ölçme radarları, güvenlik kontrol cihazları, mikrodalga fırınlar gibi günlük yaşamın bir çok alanında yaygın olarak kullanılmaktadır.

  Mikrodalga fırınlar:

  Mikrodalga fırınlar yaklaşık 50 yıldan beri kullanılmakta olup, bugüne kadar gebelik döneminde kullanıldığında bebeğe zarar verebileceğine dair bir bulguya rastlanmamıştır. Yapılan ölçümlerde kullanım kurallarına uyulmak şartıyla bu fırınların yaydığı mikrodalga miktarı, canlı hücreler için zararlı olabilecek sınırların çok altında bulunmuştur. Mikrodalga enerjisi besin içinde ısıya dönüştüğünden besin içinde bir "radyasyon oluşması" da söz konusu değildir.

  Mikrodalgaların güvenli bir şekilde kullanılabilmesi için dikkat edilmesi gerekenler kullanım kılavuzundaki önerilere tümüyle uyulması, fırının çalıştırılmadan önce kapağının kapalı olduğunun kontrol edilmesi, boş iken çalıştırılmaması, içinin sık sık temizlenmesi, çocukların fırını kullanmasına izin verilmemesi, çalışırken yüz bölgesinin fırın kapağına yaklaştırılmaması, tamirin yetkili kişiler tarafından yapılması, şüpheli durumlarda fırında kaçak olup olmadığının belirlenmesi için bakım yapılması, pacemaker ("kalp pili") kullananların bu fırınları doktorlarına danışarak kullanmaları şeklinde özetlenebilir.

  Güvenlik kontrolleri:

  Terör eylemlerinin ülkemizde ve tüm dünyada masum insanlara zarar vermesini engellemek için insanların yoğun olarak girip çıktığı kapalı alan girişlerinde, havaalanı girişlerinde kullanılan metal dedektörleri (el cihazları veya kapı şeklinde olanlar) ve çanta arama cihazları ("x-ray") yaygın olarak kullanılmaktadır.

  Yasalarda gebe olanların bu cihazların kontrolünden muaf tutulmaları konusunda bir madde yeralmamakla beraber, bu cihazlara yalnızca kısa bir süre maruz kalınmasıyla bebekte zarar oluşabileceğine dair bir bilimsel veri de mevcut değildir.
  Ancak güvenlik görevlisi olarak bu cihazların ve özellikle de "x-ray" cihazlarının yakınında çalışan, veya bu cihazları kullanan anne adayları bu konuyu amirlerine ileterek gebelik dönemi boyunca geçici olarak başka bir göreve alınmalarını sağlayabilirler.
  Yine ek bir önlem olarak anne adayları güvenlik görevlisine gebe olduklarını bildirebilirler ve klasik üst arama yöntemleriyle aranmayı talep edebilirler. Çoğu güvenlik kontrol noktasında bu amaca yönelik olarak bayan gürevliler de bulundurulmaya başlanmıştır.
   
 6. 16 Eylül 2009
  Konu Sahibi : beren34
 7. zeynepb

  zeynepb 2 mayıs hedef 68 Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  9.119
  Beğenildi:
  15
  Ödül Puanları:
  146
  ben bılgısayarı 1 kol boyu uzagımda tutuyorum bır yerde okumustum 1 kol boyu uzagınızda tutun dıye. cep telefonumuda zorunlu olmadıkca yanımda tutmuyorum. ama tv falan hep radyasyon sonucta... nereye kadar kacabılırız kı... bebısler Allah a emanetler...
   
 8. 24 Eylül 2009
  Konu Sahibi : beren34
 9. smhsmh

  smhsmh Kaan'ım Allaha Emanetsin Pro Üye

  Katılım:
  13 Şubat 2008
  Mesajlar:
  9.017
  Beğenildi:
  11
  Ödül Puanları:
  146
  hadi yaaa
  akşama kadar pc başında olduğumu düşünürsek
  Allah korusun
   
 10. 30 Eylül 2009
  Konu Sahibi : beren34
 11. smufy

  smufy Aktif Üye Üye

  Katılım:
  22 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  107
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  Bu konuda içimi biraz olsun rahatlatmak için bazı eczanelerde satılan radyasyon önleyici çiplerden satın aldım ve bilgisayarıma monte ettim. Gerçi 3 metre küp alana etki ediyormuş ama olsun. Evdeki tüm cihazları düşünecek olursak korunmak çok güç. Bir arkadaşımda aynı işe yarayan fakat kolye gibi vücutta taşınabilen bir halka görmüştüm, fakat onun nerede satıldığını bulamadım.
   
 12. 2 Ekim 2009
  Konu Sahibi : beren34
 13. blueangel42

  blueangel42 Yeniden aynı heyecan aynı mutluluk Üye

  Katılım:
  16 Aralık 2008
  Mesajlar:
  431
  Beğenildi:
  75
  Ödül Puanları:
  88
  hamileliğimin ilk 3 ayı uzak durmaya çalıştım bilgisayardan ve telefondan.ama şimdi biraz daha rahatım
   
 14. 4 Ekim 2009
  Konu Sahibi : beren34
 15. ogretmen_083

  ogretmen_083 umutlar bitmesin dostum Üye

  Katılım:
  10 Haziran 2008
  Mesajlar:
  126
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  86
  ben başından kalkmadım bişi olmadı..
   
 16. 24 Mart 2010
  Konu Sahibi : beren34
 17. qadife

  qadife Rabbim Sana Emanetiz... Üye

  Katılım:
  21 Ocak 2008
  Mesajlar:
  6.986
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  146
  veriyo diye söylüyolar öyle duydum
   
 18. 24 Mart 2010
  Konu Sahibi : beren34
 19. glupglup

  glupglup Popüler Üye Üye

  Katılım:
  13 Ocak 2009
  Mesajlar:
  1.227
  Beğenildi:
  21
  Ödül Puanları:
  148
  Hayır vermiyomuş canlarım. Çünkü normalde zaten televizyondan, fırından vs. evdeki bilimum elektirikli eşyalardan radyasyon zaten yayılıyomuş ama çok az oranda. bilgisayardan yayılan radyasyonunda henüz bir bebeğe zarar verdiği de kanıtlanmamıştır. Böyle şeyler düşünmeyin. ıyi şeyler düşününki herşey iyi olsun. Hayırlı doğumlar herkese