Arkadaşlar çok önemli! belkide senin yada tanıdıkların içinde önemlidir.lütfen okuyun

Konusu 'Bir derdim var : (' forumundadır ve fulya6118 tarafından 29 Mayıs 2010 başlatılmıştır.

  29 Mayıs 2010
  Konu Sahibi : fulya6118
 1. fulya6118

  fulya6118 İcra memuru Üye

  Katılım:
  16 Ekim 2008
  Mesajlar:
  199
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  merhaba,
  Ben yaklaşık 11 aydır (sürekli olmasada) gittigidiyorda yurtdışından arkadaşımın yolladığı ürünleri satarak okul harçlığı çıkan bir üniversite öğrenciyim..Ayda 200-300 tl civarı bir karım oluyor bu satışlardan.hala da devam etmekteyim. Yalnız dün internette gördüğüm bir yazı ve altında bunu onaylayan yorumlar beni oldukça huzursuz etti.

  Mesajlar şu doğrultuda;

  Gittigidiyor, 2009 yılında tüm kullanıcılara ait satışların listesini maliyeye vermiş.. Maliyede süreklilik arzeden(ayda 3-5 ten fazlası) bütün faturasız satışların sıfır yada 2.el ayırt etmeden usulsüz satış olarak nitelendirip ceza veriyor. Şuanda İzmir de yapılıyor bu çalışmalar ve okuduğuma göre sadece izmirde 4300 kişinin ceza aldığı söyleniyor. cezalar ise 3000 tl ile 120.000 tl arasında değişiyor..İzmirden sonra şimdide bursa ankara ve istanbulda yapılacağı söyleniyor ve sonrasında tüm Türkiye...
  Buda neredeyse 50.000 masum insanın canını yakacak gibi...eyvahedigeldismile

  Peki tüm bunların suçlusu eve destek olmak için birşeyler satan ev hanımının mı, okul harçlığını çıkarmak için satış yapan öğrencinin mi? Emekli aylığıyla geçinemeyip satış yapan emeklinin mi?bilmiyorumkismile

  Peki gittigidiyorun hiç mi suçu yok?kötükedihüso

  Aldığı yüksek komisyonlarla vergiyi kendisi ödüyor gibi gösteren,
  Her hareketlerinde satışa teşvik eden..(dükkan ücretlerinde indirim yaparak, normalde 55 kuruş listeleme ücretlerini haftada bir 10 kuruşa indirerek ve şimdide bir resim oluşturmuşlar,öğrenci, emekli ev hanımı bile satış yapıp ek gelir elde ediyorlar sizde kazanabilirsiniz gibi teşvik eden yazılar.. masum insanlar neden bende yapamayayım deyip başlayıp aslında büyük bir tehliye atıldığından bi haber...
  resim ve yanındaki yazılar şu şekilde,
  öğrenci :kullanmadığım eşyalarımı satıp harçlığımı çıkarıyorum
  emekli :emekli maaşım yetmiyordu ek gelir kaynağı oldu
  ev hanımı:bende gittigiyordan satış yapıyorum el emeğimden kazanıyorum..:hulya:

  Peki bunlar evinde yazar kasamı var her yolladıkları ürünlere fatura mı kesiyorlar..Bariz ortada ki gittigidiyor faturasız satışlara göz yumuyor. Ve hiçbir şekilde satıcıları bu konuda uyarmıyor. Kendi çıkarlarını düşünerek binlerce masum insanı tehlike atıyor..:eek:klava:

  Maliyeninde geçmişe dönük ocak yıkarcasına vergi borcu altına sokması da insafsızlık. Ayrı bir düzenleme getirip, "bundan sonra şöyle şöyle vergi alacağız" demeleri en doğrusu değil mi? Ki zaten burda satış yapanların çoğu maddi problemlerden dolayı buna başlamış, ya öğrenci ya ev hanımı ya da emekli insanlar. Verilen cezalar hiçbirinin ödeyebileceği meblalar değil..:gitme:

  Bunun önüne geçilmeli , ayda 3-4 trilyonu sayemizde kazanan gittigidiyor siteye yeni bir kural ekleyerek (bunu bile duyurmadan) olaydan sıyrılmış gözüküyor..kötükedihüso


  Bu sonuç çok büyük olaylar doğuracağa benziyor. daha denetim 1 şehirde yapılmışken(henüz bitmedi bile) daha şimdiden forum sayfaları bu olayla çalkalanıyor.. Eğer önüne geçilmezse de çok kişinin canı yanacak, artık gazete başlıklarında gittigidiyorda sattığı ürünlere maliyenin kestiği yüksek cezayı ödeyemediği için intihar eden emekli-öğrenci-ev hanımı başlığı görürsek hiç şaşırmamak lazım..:eek:lmaz:


  ben öğrenciyim kesinlikle bu ağır cezaları ödeyecek durumda değilim.:gitme: facede bu konuyla ilgili grup kurduk. orda gg ye dava açmak konusunda tartışıyoruz ancak henüz sayımız çok az daha satıcıların %90 ı bu durumu bilmiyor...
  neler yapılmalı? konuyla ilgili fikirlerinizi yazarsanız sevinirim.:enbuyukkk:.
   
 2. 29 Mayıs 2010
  Konu Sahibi : fulya6118
 3. chess

  chess Guru Editor

  Katılım:
  13 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  48.645
  Beğenildi:
  32.596
  Ödül Puanları:
  463
  vallahi canım şimdi senden duydum, ama bunu yapmaları nasıl mümkün olur ki binlerce bişeyler satan insan var, bi kere bunun ticaretini yapanla tek tük yapanı nasıl ayırt etcekler, dersinki benim evde olan, eşimin dostumun malları, yani bi kriteri olmalı,
  satıcı şu kadar mal satmış olmalı gibibilmiyorumkismile
  sen gerçekten cezayı ödemiş biriyleriyle görüştünmü peki,

  zaten gittigidiyorun misyonu 2. el, reklamları bile o tarz, yani biz 2. el satış aracısıyız, bizi ilgilendirmiyo ticaret yapanlar diyebilir gg
  büyük ihtimalle, o okumadan kabul ettiğimiz sözleşmelerde işi kulbuna uydurmuştur gg
  umarım ceza almazsın
   
 4. 29 Mayıs 2010
  Konu Sahibi : fulya6118
 5. fulya6118

  fulya6118 İcra memuru Üye

  Katılım:
  16 Ekim 2008
  Mesajlar:
  199
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  evet canım ceza alan çok kişiyle görüştüm..en az ceza alan 3000 tl. ciroya göre ceza kesiyorlar. maliyenin elinde tüm bilgiler var mış. hangi ay ne kadar ciro çevirdiğin, herşey..

  uygulama sürekliliği olan satışlar için.. ayda 5-6 adetin üzeri sürekli satılıyor.(0- yada 2. el farketmiyor)
  usulsüzlük cezası kesiliyor. 4300 kişi ceza almış durumda izmirde..
   
 6. 29 Mayıs 2010
  Konu Sahibi : fulya6118
 7. Amonra

  Amonra Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  11 Şubat 2008
  Mesajlar:
  13.461
  Beğenildi:
  267
  Ödül Puanları:
  213
  ben de sürekli alış veriş yaparım ordan
  gitti gidiyo değil de bi çok ürünün fişi ya da faturası gelmiştir bana hep
  garanti belgesiyle beraber
  eğer dediğin gibiyse çok kişinin canı sıkılır
  ama bunda gittigidiyor muhatap alınmalı bence
   
 8. 29 Mayıs 2010
  Konu Sahibi : fulya6118
 9. chess

  chess Guru Editor

  Katılım:
  13 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  48.645
  Beğenildi:
  32.596
  Ödül Puanları:
  463
  peki sen kriterlere uyuyomusun canım ceza için, ciroya göre dedin ya
  birleşip karşı dava açabilir misiniz acaba, sadece 4300 kişi izmirde diyosun tr ye vursan kaç kişi eder
  gg de yıllardır olan ne yapıldığı bilinen bi firma, yeni mi akılları başlarına gelmiş ilginç valla, bide geriye dönük ne kadar takip edebilirler 10 yıl öncesinin satıcılarınıda mı bulup çıkarcaklar merak ettim.
  umarım sıra sana gelene kadar bu olay çözülmüş olur.
   
 10. 29 Mayıs 2010
  Konu Sahibi : fulya6118
 11. fulya6118

  fulya6118 İcra memuru Üye

  Katılım:
  16 Ekim 2008
  Mesajlar:
  199
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  gittigidiyora durumla ilgili haberim yok gibi msj atım gelen cvba bakın!

  merhaba,
  geçen gün internette gezinirken böyle bir haber okudum doğruluğunu sizden öğrenmek istiyorum..

  gittigidiyor, satıcılara ait ciroları maliyeye verdiğini, maliyede bu doğrultuda faturasız satış yapan satıcılara ulaşıp ciroya göre 3 bin tl ile 80 bin tl arası ceza kestiğini, henüz denetim sadece izmirde yapılmışken 4300 kişinin ceza aldığı yazıyordu..

  biz satıcılar olarak verginin sizlerin ödediğini biliyoduk.yanlış mıyım?

  ayrıca şöylede bir durum var ben en az 50 parça ürün aldım bu siteden ancak bir tanesi bile faturalı değildi! yani ceza alacak kişi sayısını düşünmek bile istemiyorum . satıcıların %90 ı faturasız çalışıyor.

  ancak şuana kadar hiçbir şekilde uyarı almadık faturalı ürün gönderme konusunda.. ve sizde çok iyi biliyorsunuz ki burda satış yapanların çoğu öğrenci, ev hanımı, emekli vs . hiçbirinin evinde yazar kasa yok fatura kesip yollasın..
  demem o ki sitedekilerin %90 ı faturasız çalışırken , bu % 90 ı oluşturan kesim, sitenin ihmali sonucu ağır cezalar alırken içiniz rahat olacak mı, hadi bizi düşün müyorsunuz peki %90 ı ceza alması demek gelirinizin % 90 azalacağı demek değil mi.? buda gittigidiyorun bitmesi anlamına gelmez mi? neden bu konuya çözüm bulmak yerine hala hiçbir uyarı yapılmasını bırakın sürekli satışa teşvik edici uygulamalar yapılmakta?


  (bu msjım eğer ceza konusu doğru değilse dikkate alınmasın)
  _______________________________________________________________________________

  Sayın Öksüz,

  Vergi incelemeleri her zaman, her ilde yapılmakta ve bundan sonra da yapılacaktır. Bunu sadece internet siteleri için gizlice bir inceleme değil, rutin bir denetleme olarak da düşünebilirsiniz. Ayrıca şirketimize her zaman değişik illerin Defterdarlıklarından, Gelirler Kontrolörlerinden, Denetim Grup Müdürlüklerinden, Vergi Dairelerinden, Gümrük Müdürlüklerinden bilgi telepleri gelmektedir. Böyle şeylerin söylenti olarak değerlendirilmesi yalnış ve yazılanlar oldukça abartılıdır. Bizler her kurum ve kuruluş gibi resmi merciilerden gelen her tebligat sonucunda bize verilen süre içerisinde istenen tüm bilgileri vermekle yükümlüyüz.

  Ayrıca Gitti Gidiyor Bilgi Teknolojileri San. ve Tic. A.Ş. (“GittiGidiyor A.Ş.&#8221:KK66: ww.gittigidiyor.com isimli alan adından ve bu alan adına bağlı alt alan adlarından oluşan web sitesi ile, kullanıcılarına, 5651 sayılı ınternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla ışlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun’da tanımlandığı şekilde “yer sağlayıcı” olarak hizmet vermektedir. GittiGidiyor A.Ş. 5651 sayılı kanun kapsamında T.C. Telekomünikasyon Kurumu tarafından verilen “Yer Sağlayıcı Faaliyet Belgesi” ile faaliyet göstermektedir.

  GittiGidiyor A.Ş. sadece kullanıcıların kendi aralarında alış veriş yapmaları için gerekli teknik altyapıyı ve iletişim platformunu oluşturmakta ve bu suretle site altyapısı kullanılarak alıcı ile satıcı arasında gerçekleştirilen satışların hiç bir aşamasında yer almamaktadır. GittiGidiyor A.Ş. Kullanıcı Sözleşmesinin 7.1.b bendinde belirtilen “Kullanıcı'lar, Güvenli Ticaret ve Ödeme Sistemi'nden ve Hizmet'lerinden faydalanılarak alınıp satılan ürünlerin satışından veya satışa bağlı işlemlerinden kaynaklanacak her türlü vergi, resim, harç ve benzeri yükümlülüklerin hepsinden, doğrudan ve/veya dolaylı olarak sorumludurlar. Satış ve işlemlerden doğabilecek her türlü vergi, resim, harç ve benzeri yükümlülüklerden doğacak sorumlulukların hiçbirisi Gittigidiyor'a ait değildir.” hükmü doğrultusunda GittiGidiyor A.Ş.’ye ait web sitesi kullanıcıları, site üzerinden yaptıkları satışlar ile ilgili alıcıyla anlaştıkları satış bedeli üzerinden düzenlemeleri gereken fatura ve benzeri belgeleri kendileri düzenlemekle mükelleftirler.

  Yukarıda bir paragrafını yazdığımız hükümden de anlaşılacağı üzere alıcı ve satıcıların işlemlerini yaparken nasıl ve ne şekilde yapacakları detayları ile Kullanıcı Sözleşmesinde yer almaktadır.

  ---------------------------------

  Saygılarımızla,

  GittiGidiyor
   
 12. 29 Mayıs 2010
  Konu Sahibi : fulya6118
 13. chess

  chess Guru Editor

  Katılım:
  13 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  48.645
  Beğenildi:
  32.596
  Ödül Puanları:
  463
  aynen tahmin ettiğim gibi bi cevap, biz sadece yer sağlıyoruz bize ne

  ama yazılanlar oldukça abartılır demiş ya, ne bileyim, sıra sana gelse bile küçük bi ceza alırsın belki
   
 14. 29 Mayıs 2010
  Konu Sahibi : fulya6118
 15. fulya6118

  fulya6118 İcra memuru Üye

  Katılım:
  16 Ekim 2008
  Mesajlar:
  199
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  yok tanıdığım avon satan arkadaş 3000tl ceza aldı.:KK43: bende hemen hemen onla aynı cirom..3000 tl kazanamamışımdır bile siteden onuda oraya verecek olmam (olsa da versem) zoruma gidiyor. 1 yıllık emek çöpe gitcek resmen.. :KK43:
   
 16. 29 Mayıs 2010
  Konu Sahibi : fulya6118
 17. KIRMIZIdonluKIZ

  KIRMIZIdonluKIZ Canis Majoris sönüyor : / Pro Üye

  Katılım:
  6 Şubat 2009
  Mesajlar:
  4.916
  Beğenildi:
  16
  Ödül Puanları:
  148
  eger düzenli satis yapiyorduysan keske maliyeye danissaydin bi
  aylik cok az gelirin var belkide hic vergi ödemiyecektin , belki bi miktara kadar vergi olmaycakti atiyorum ayda 500 tl ye kadar. tabiki simdi cezasi cok.
  almanyada ebay de bu yaziyor , eger sürekli ve cok satiyorsaniz vergiyi ödemeniz gerekiyor diye.
  yani sonucta adil bir durum degil, magaza sahibleride vergi veriyor kira ödüyor.
   
 18. 29 Mayıs 2010
  Konu Sahibi : fulya6118
 19. Sarissa

  Sarissa uyudun uyanmadın olacak.. Üye

  Katılım:
  19 Mart 2009
  Mesajlar:
  9.786
  Beğenildi:
  35
  Ödül Puanları:
  148
  ülkede herkes vergi hırsızı maalesef
  günlerdir bu konu -vergi konusu- konuşuluyor aslında
  duymuşsunuzdur özel çalışan doktormar, mimarlar, mühendisler bile
  aylık gelirlerini sadece bin lira gösteriyorlarmış
  herkes bir şekilde işi kılıfına uydurmuş durumda
  bahsettiğiniz site de öyle demek ki
  okuma ihtiyacı hissetmediğimiz sözleşmeler ancak başımıza iş açıldığında aklımıa geliyor.
  sözleşmeyi kabul etmiş olduğunuza göre dava açmanız muhtemelen işe yaramaz
  ama bu tür incelemeler rastgele iller üzerinde yapılıyor sanırım
  sırayla bütün illeri incelerler mi bilmem