arkadaşlar göğüslerinde kitle problemi olan varmı?

Konusu 'Hamilelerden Haberler: Soru ve Sorunlar' forumundadır ve çisemim tarafından 9 Eylül 2008 başlatılmıştır.

  9 Eylül 2008
  Konu Sahibi : çisemim
 1. çisemim

  çisemim Aktif Üye Üye

  Katılım:
  21 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  116
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  kızlar benim 3 senedir heriki göğsümdede ufak kitleler var.sık takip ettiriyorum.selim (iyi huylu) kitleler olduğu söylendi.fibroadenom( yağ dokusuda ) olabilirmiş.
  en son 4 ay önce baktırmıştım çok şükür iyi denmişti.şimdi arada bir elle muayenemde sanki hem sayıları artmış hemde önceki kitleler büyümüş gibi geldi.
  acaba gebeliğe bağlı hormonlar sebebiyle göğüslerde bu tür değişiklik yaşayan varmı aranızda?
  haftaya konturolüm var ama yinede benim gibi olan varmı diye merak ediyorum.:uhm:
   
 2. 9 Eylül 2008
  Konu Sahibi : çisemim
 3. seyra

  seyra *Canım Prenseslerim* Üye

  Katılım:
  22 Eylül 2007
  Mesajlar:
  1.549
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  106
  canım bende 10 senedir var bu kitleler.hatta büyük olduğu için 2 kez aldırdım yinede var ama beni hiç rahatsız etmiyor.
  doktoruma bu kitlelerden bahsettim önemli değil dedi.
   
 4. 10 Eylül 2008
  Konu Sahibi : çisemim
 5. eda1982

  eda1982 CANIM KIZIM IRMAK'IM Üye

  Katılım:
  9 Nisan 2008
  Mesajlar:
  673
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  86
  canım bende de var fibro kist benimkide.geçen gün bende fark ettim sadece sag gögsümde 1tane vardı şimdide sol gögsümde çıkmış.hamilelikte hormonların etkisiyle artabiliyor tek umudum acaba emzirince geçermi?
   
 6. 10 Eylül 2008
  Konu Sahibi : çisemim
 7. çisemim

  çisemim Aktif Üye Üye

  Katılım:
  21 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  116
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  canım İNŞALLAH emzirdiğimizde geçer.ufacık kitleler nasılda huzursuz ediyor insanı değilmi?
  ALLAH hepimizi dermansız dertlerden korusun.
   
 8. 10 Eylül 2008
  Konu Sahibi : çisemim
 9. merveseyy

  merveseyy canım oğlum benimmmmm.... Üye

  Katılım:
  21 Ocak 2008
  Mesajlar:
  522
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  86
  canım emzirmeyle geçiyormuş.benimde var ama şuan sanki dağılmış gibi.sertliği azalmış gibi.doktorum doğum yapıp emzirmen gerekiyor demişti.bakalım artık doğuma ne kaldı şurda.emzirince geçer inşallah...
   
 10. 10 Eylül 2008
  Konu Sahibi : çisemim
 11. eda1982

  eda1982 CANIM KIZIM IRMAK'IM Üye

  Katılım:
  9 Nisan 2008
  Mesajlar:
  673
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  86
  kızlar aklıma bişey takıldı .hani cerrahi operasyonla alıyorlar bu kistleri acaba çogalma yapıyormu ki?bizim bir tanıdıkda vardı aldırınca çogaldı.siz hiç duydunuzmu böyle birşey?
   
 12. 10 Eylül 2008
  Konu Sahibi : çisemim
 13. marsel

  marsel Guest

  arkadaşlar elle kontrolde bu kitleleri nasıl fark ediyorsunuz??nohut gibi elinize mi geliyor ??
   
 14. 10 Eylül 2008
  Konu Sahibi : çisemim
 15. çisemim

  çisemim Aktif Üye Üye

  Katılım:
  21 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  116
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  canımsın nohut kadar büyükleri rahat hissedebilirsin ama daha ufaklar için detaylı şekilde elle muayene etmen lazım.

  Kendi kendine meme muayenesi nasıl yapılmalıdır?

  Kendi kendine meme muayenesinin üç ayrı aşaması vardır:

  1-Gözle değerlendirme,
  2-Yatar pozisyonda elle değerlendirme,
  3-Ayakta elle değerlendirme.

  Her bir aşama meme dokusu hakkında çok değerli bilgiler verir ve mutlaka uygulanmalıdır.

  1-Memelerin gözle değerlendirilmesi

  Kendi kendine meme muayenesinin ilk basamağı memelerin gözle değerlendirilmesidir. İyi aydınlatılmış bir odada üstünüzü çıkarıp ayna karşısına geçerek meme muayenenize başlayın:

  Şekil 1: Kendi kendine meme muayenesinde memelerin eller kalçalardayken gözlemlenmesi

  Elleriniz kalçalarınızdayken (yukarıdaki resim), avuçlarınızı önde sıkarken, kollarınız yanlarda serbest sallanır durumdayken, elleriniz havadayken (aşağıdaki resim) ve vücut öne serbestçe eğilmiş durumdayken, toplam beş ayrı pozisyonda her iki memenizi aynada iyice inceleyin.

  Şekil 2: Kendi kendine meme muayenesinde memelerin eller havadayken gözlemlenmesi

  Bu incelemenin toplam beş ayrı pozisyonda yapılmasının amacı meme dokusunun arkasında kalan kasların çeşitli pozisyonlarda farklı şekilde kasılmasının ve böylece meme dokusundaki muhtemel habis oluşumların gözle görülebilir hale gelmesinin sağlanmasıdır. Memedeki habis kitleler çoğu durumda memeye sabit bir duruş kazandıran Cooper bağlarının ve meme arkasındaki kasların işlevlerini bozar ve bu durum memeye çeşitli pozisyonlar verilerek belirgin hale getirilebilir.

  Nelere dikkat etmelisiniz?

  Gözle değerlendirmede memelerinizde belirgin şişlik, meme cildinde içe doğru çekilme alanları, renk değişiklikleri, kızarıklık, yüzeyel damarlarda önceden varolmayan bir belirginleşme hali, ciltte "portakal kabuğu" manzarası (cilt yüzeyinde lenf kanalı tıkanıklıklarına bağlı olarak portakal kabuğu görünümünü andıran değişiklikler) gibi bulgular arayın. Özellikle bir pozisyondan diğerine geçişte bazı değişiklikler belirginleşebilir.

  Aynada memelerinizden birinin diğerine göre daha farklı bir boyutta olduğunu farkederseniz endişeye kapılmayın. Başka bir bulgunun yokluğunda bu, yapısal normal bir durum olarak kabul edilir.

  Meme ucunun içe doğru çekilmesi, tümüyle içe gömülmesi, meme başında şekil ve renk değişiklikleri aramanız gereken diğer bulgulardır. Meme uçlarınız önceden beri içe dönükse bu yapısal bir durumdur, önemli olan böyle bir değişikliğin yeni ortaya çıkmış olup olmamasıdır. Bir pozisyondan diğerine geçişte içe gömülen veya dışarı taşan meme başı normaldışı bir durumun habercisi olabilir.

  Yukarıdaki görsel değişikliklerin varlığı memelerinizde normaldışı bir durumun varlığını göstermemekle beraber, doktora başvurulmasını gerektiren durumlardır.

  Meme uçları sıkılmalı mı?

  Kendi kendine yapılan meme muayenesinde meme uçlarının sıkılarak buradan sıvı gelip gelmediğinin araştırılmasının gerekli olup olmadığı henüz tartışmalıdır.

  Genel görüş, doktor tarafından yıllık gerçekleştirilen olağan meme muayenesinde meme uçlarının sıkılarak sıvı akışı olup olmadığının araştırılmasının ve kadının meme uçlarından kendiliğinden gelen sıvı akışını doktoruna haber vermesinin yeterli olduğu yönündedir. Bu konuda doktorunuzun önerilerine uymalısınız.

  - o -

  Memelerin gözle değerlendirilmesi sonrasında sıra elle değerlendirmeye gelir. Bu aşamada öncelikle hem yatar pozisyonda hem de ayaktayken uygulayacağınız elle değerlendirmede kullanacağınız muayene usulleri konusunda bilgi sahibi olmalısınız.

  Elle değerlendirme usulleri

  Elle değerlendirmede meme dokusunda normalde varolan meme dokusu ile olmaması gereken bir dokunun ayrımı önemlidir. Elle değerlendirmede meme dokusu asla baş ve işaret parmağı arasında sıkılmamalı, elin baş ve serçe parmakları dışında kalan üç parmağı meme dokusu üzerine yerleştirilerek tarama parmakların hassas olan iç yüzeyleriyle dokuyu hissederek yapılmalıdır (şekil 3).

  Meme dokusunun tümüyle taranması, memenin koltukaltından göğüs kemiğine, köprücük kemiğinden memenin alt sınırına kadar tüm alanların dikkatlice hissedilerek taranması demektir. Bu amaca yönelik olarak aşağıdaki şekilde gördüğünüz gibi parmak uçlarınızı meme üzerinden kaldırmadan memenin tamamını ya daireler çizerek, ya yukarıdan aşağı-aşağıdan yukarı tarayarak ya da merkezden dışa tarayarak değerlendirebilirsiniz. Çoğu kadına yukarıdan aşağı-aşağıdan yukarı tarama daha kolay gelir. Siz de deneyerek kendiniz hangi yöntemin daha kolay geldiğini bulabilirsiniz.

  Şekil 3: Elle muayenede elin üç parmağının iç yüzeyleri kullanılarak tarama yapılır. Şekilde yukarıdan aşağı-aşağıdan yukarı tarama usulü gözlenmektedir.

  Muayeneyi yaparken parmaklarınızı yalnızca cilt üzerinde kaydırmanız bulgu vermez. Her memede her taramayı toplam üç kez hafif, orta ve şiddetlice bastırarak tekrarlayın.

  Şekil 4: Elle muayenede meme dokusu yukarıda görülen şekillerde taranabilir. Kendinize hangi usul daha rahat geliyorsa onu benimseyin.

  Karmaşık gibi gelse de usulüne uygun yaptığınız iki-üç muayene sonunda ellerinizin otomatikleştiğini göreceksiniz.

  Şekil 5: Yandaki şekilde elle muayenede memenin yukarıdan aşağı-aşağıdan yukarı taranması gösterilmiştir.

  Elinize gelenlerin anlamı nedir?

  Meme dokunuzu baş parmak ve işaret parmaklarınız arasında sıkıştırarak incelemeyi denediğinizde elinize büyükçe kitleler gelecektir. Bu "kitleler" normal meme dokunuzdur. Kendi kendine meme muayenesinde amaç bu kitleler arasında yer alan normaldışı tümöral yapıların saptanmasıdır. Meme muayenesini yukarıda anlatıldığı şekilde yaptığınızda normal meme dokusu arasındaki muhtemel normaldışı kitleleri saptama şansınız yüksektir.

  Bu ön bilgiler sonrasında artık elle muayeneye geçebilirsiniz:

  2-Memelerin yatar pozisyonda elle değerlendirilmesi

  Memelerinizi yatar pozisyonda elle değerlendirmek için sırtüstü yatın. Sağ omzunuzun altına bir yastık veya katlanmış bir havlu yerleştirdikten sonra sağ elinizi başınızın altına koyun. Bu aşamada meme dokunuz bir yana doğru kaymamalı ortada durmalıdır.

  Şekil 6: Yatar pozisyonda elle muayenede sağ memenin değerlendirilmesi

  Daha sonra sol el parmaklarınızla memenizi yukarıda anlatıldığı şekilde tümüyle tarayın.

  Sağ memenizin değerlendirmesini tamamladıktan sonra şimdi de aynı işlemleri sol memenizde gerçekleştirin.

  Yatar pozisyonda elle muayenede kayganlığı artırmak için pudra kullanmanız faydalı olabilir.

  3-Memelerin ayakta elle değerlendirilmesi

  Bu muayene ideal olarak duş altındayken sabunlu elle yapılır. Zira suyun ve sabunun etkisiyle meme dokusundaki muhtemel kitleler çok daha kolay ulaşılır hale gelirler.

  Şekil 7: Memelerin ayakta elle değerlendirilmesi

  Ayakta muayenede şekilde görüldüğü gibi önce sağ elinizi ensenize yerleştirin ve yatar pozisyonda elle değerlendirmede yaptığınız işlemleri önce sağ memeniz için sonra da sol memeniz için tekrarlayın.

  Ayakta yapılan muayene özellikle üst dış kadrandaki kitlelerin daha iyi fark edilmesini sağlar. Meme kanserlerinin %60-70'i meme dokusunun en yoğun olduğu bu bölgede görülür.

  Hangi durumlarda doktorunuza haber vermelisiniz?

  Öncelikle unutmamanız gereken şudur: Memede ele gelen bir kitlenin habis olma olasılığı düşüktür. Ancak her kitle mutlaka doktor tarafından ileri incelemelerle değerlendirilmesi gerekir.

  Gözleme aşamasında bir sorun olduğunu düşündüğünüzde, sıkmayla sıvı geldiğinde ve/veya elinize kitle geldiğini fark ettiğinizde gecikmeden doktora başvurmalısınız. ( göğüsten sıvı gelmesi gebeler için doğal bir olaydır)

  Tekrarlamakta fayda var: Memedeki kitlelerin %80'i kadın tarafından yapılan bu aylık muayenede saptanır.
   
 16. 30 Mayıs 2010
  Konu Sahibi : çisemim
 17. ezel_ezel

  ezel_ezel Aktif Üye Üye

  Katılım:
  18 Aralık 2009
  Mesajlar:
  74
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  76
  kızlar bende 7. ayıma girdim. sağ göğsümde bir kitle fark ettim ve beni aşırı derecede korkuttu ve huzursuz etti. hamilelik öncesi dönemde de o göğsümde zaman zaman ağrı oluyordu ama hiç kitle fark etmemiştim. hamilelikten dolayı büyümüş olabilir mi? ve şu an doktora gitsem bile mamografi falan çektiremiycem, ne yapacağımı bilemiyorum. endişelerim beni çok huzursuz ediyor. ama bir kaç kişi bende de var demiş, o biraz içimi rahatlattı. ınşallah zararsız bişeydir :KK43: