arkadaşlar konuyla ilgili bilgisi olan varsa lütfen yardım :(

Konusu 'Hamilelerden Haberler: Soru ve Sorunlar' forumundadır ve pamukprensees tarafından 18 Kasım 2009 başlatılmıştır.

18 Kasım 2009
    Konu Sahibi : pamukprensees
  1. arkadaşlar özel bi şirkette ön muhasebe tutuyorum...hamileliğimden dolayı işten çıkartabilirler patronlarımı genel muhasebecimizle konuşmalarını duydum çıkmadan kağıt felan imzalatın dıyorlardı...yasal olarak benım haklarımı tam anlamıyla bılen varmı?hem hamile birini işten çıkarmak yasak değilmi ne yapıcam ben en azından doğuma kadar çalışır ssk dan para alırdım dıyordum ..böyle bişey var değilmi doğuma kadar çalışıp ssk dan para alabilirim değilmi?lütfen yardımcı olurmusunuz ?morelim çok bozulduu,neyapmalıyım?biliyordum hamile olduğumu duyunca çıkarmak isticeklerını dahada çok yenıyım 5-6 aydır bu şirketteyım :gitme:

2. 19 Kasım 2009
  3. glnk

glnk Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    10
    Ödül Puanları:
    148
    canım konuya çok hakim değilim ama hamileyken işten çıkaramazlar çıkarırlarsa da dava açman durumunda tazminat ödemek zorunda kalırlar.imza attırmak isteyecekleri kağıt muhtemelen istifa dilekçendir ve sakın imzalama.böyle bişeyle gelirlerse yasal yollara başvuracağını söylersen korkarlar zaten.belki burda bi avukat veya konuyu iyi bilen biri daha iyi bilgi verebilir ben de merak ediyorum detaylarını.ama hamile birini işten çıkarmak o kadar kolay değil çıkarırlarsa da sonuçlarına katlanırlar.

4. 19 Kasım 2009
  5. colerko

colerko Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    HAMıLELıĞıNı GEREKÇE GÖSTEREREK ıŞTEN ÇIKARTAMAZ CANIM ama başka sebep verirse bilemem sakın sen imzalama birşeyy ark. dediğigi gibi dava açacağını söyle ben biraz araştırayım yazarım sana yineee

6. 19 Kasım 2009
  7. boncuk32

boncuk32 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    çıkaramaz canım hamile olduğun için çıkaramaz ama ekonomik kriz felan bahane gösterebilir onu bilmem. işten çıkarılırken nedenini gösteren bi yazı iste. çıkarsalar bile işsizlik alırsın zaten 6 ay felan alırsın napıcen olmadı iş mahkemesine başvurup işe dönüş alıcan
    hiç bi kağıt imzalama tek imzaladığın kağıt tazminatını aldıktan sonra aldım hiç bi hakkım kalmadı yazısı olucak para eline geçsin öyle imzala onu da

8. 19 Kasım 2009
  9. MUTLUYUM1111

MUTLUYUM1111 uğurum büyüyorrrrrrrrrr Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    146
    canım hiç bir şekilde verdikleri şeyi imzalama yasal olarak çalışma hakkın var sonuna kadar diren ve doğumdada ssk dan paranı al canım

10. 19 Kasım 2009
  11. çok sağolunn bilgileriniz için arkadaşlar...dünden beri bu konuya taktım çok morelim bozuk zaten kendım cıkmam için bezdırmeye çalışıyorlar anladığım kadarıyla çünkü 2. maaşımın zamanı geldı hala gecen ayın maaşını alamadım.mafoldumben eşimde işe yeni girdi zaten bilmiyorumm yaaa çok morelim bozuk..5-6 aylık çalışana tazminat ödermiki..?birde bana böyle bır teklif sunabılırlermiş 2 ağızlardan duydum tabiii ne kadar doğru bilmiyorum işten çıksamda doğuma kadar sigortamı ödeyeceklermiş yanii ssk mı öderlerse sigortadan para alabilirim değilmi??benneyaptımki

12. 19 Kasım 2009
  13. arkadaşlar başka bilgisiii olan yokmuuu??? cvp lütfen? :umursamaz:

14. 19 Kasım 2009
  15. colerko

colerko Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    eğer işten çıkartıp sigartanı öderlerse ne mantık anlamadım ama o zaman kağıt izmalama hiçbirşekilde çalışma ama ssk nı ödesinler sadece eğer öyle olursa doğuma ayrıldığında resmi aldığın maaşının 3te 2 sini alabiliyorsun rapor parası olarak hatta onlar çıkarttıktan sonra işsizlikte alabilirsin canım ssk dan tazminatıda bir ark. a sormuştum 6 . aydan sonra hak kazanıyormuşsun eğer yanlış anlamamışsam

16. 19 Kasım 2009
  17. filizerdem

filizerdem Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    CANIM SENı HAMıLESıN DıYE ÇIKARTAMAZ AMA BAŞKA ŞEYLERDEN DOLAYI(EKONOMıK KRıZ- ELEMAN FAZLALIĞI.....)ÇIKARABıLıR TAZMıNAT ALAMAZSIN 1 SENELıK SSK OLMASI LAZIM
    DOĞUM PARASI DA ALAMAZSIN SANIRIM 90 GÜN PRıM GEREKLı GERÇı ONU Bı ARAŞTIR
    ıŞSıZLıK MAAŞINI DA SOR BUNUN ıÇıN BELLı Bı SÜRE GEREKLı Bı MUHASEBECıYE FALAN DANIŞŞŞ. GERÇı SENDE MUHASEBECıSıN AMa..

18. 19 Kasım 2009
  19. berkesel

berkesel berkem seni çok seviyorum Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    benim bildigım 1 yıl o iş yerınde doldurmamıssın dogum yapana kadar o sure dolarmı bilmiyorum ama sen tazmınatta hak ıdda edemezsın 1 yıl dolmadıgı için.. ıssızlık parasıda alamazsın heralde 1 yıl dolmadıgı ıcın hıcbır hak ıdda edemezsın ben de çalışıyodum hamıleyken ve ben 1 yıl olmadan mecbur cıkdıgım ıcın hıcbır hak ıdda edemedım. bıde hersey bence iş verende bıtıyor senın ıcın hayırlısı olsun cnm