Arkadaşlar oğlum konuşmada gecikti yardımlarınızı bekliyorum

Konusu 'Konuşma Problemleri' forumundadır ve siyah papatya tarafından 17 Mart 2010 başlatılmıştır.

17 Mart 2010
    Konu Sahibi : siyah papatya
  1. siyah papatya

siyah papatya Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    17
    Ödül Puanları:
    108
    merhaba arkadaşlar benim oğlum şuan 27 aylık .ilk konuşmaya 6 aylıkken falan başladı bir kaç kelime söylüyordu, 14 aylıkken yürümeye başladı.yürümeye merak salınca konuşmayı tamamen bırakmıştı.fakat benim oğlum şimdi gönlü olursa aşkım,anne ,baba,mama,atta,su,yayaya şaşaşa,bu su ,bu araba ,sayıları sayıyor,kedi nasıl ses çıkartır diyorum miyavlamaya başlıyor.aklıma gelmeyen birkaç kelime daha var.ama kendini vücut diliyle çok iyi anlatıyor ve her söyleneni de hemen hemen anlıyor ve yapıyor,mesela oğlum git muftağın ışığını kapatta gel diyorum kapatıp geliyor,kapıyı aç diyorum açıyor.çokta hareketli enerji dolu bir çocuk müzik sesi duyduğunda hemen oynamaya başlıyor canım oğluşum benim.bende karşımda ki büyük bir bireymiş gibi onunla konuşuyorum neyin ne olduğunu söylüyorum. anlatmaya çalışıyorum istediği bir şey olduğunda, ne istiyorsun oğlum bana söyler misin diyorum istediğini hemen vermediğim zaman da ağlamaya başlıyor.inşallah en yakın zamanda tam anlamında konuşmaya başlar benim oğlum.arkadaşlar sizden bu konuda deneyimlerinizi ve tavsiyelerinizi bekliyorum

2. 17 Mart 2010
  3. QueenBee77

QueenBee77 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    acaba yaşıtlarıyla yeterince vakit geçiriyor mu?
    benim oğlum şu an 3 yaşında. geçen yıl hemen hemen hiç konuşmuyordu. genelde evde yalnız olurduk.
    ne zaman ki ben çalışmaya, o da yaşıtlarının olduğu ortamlara girmeye başladı, birden dili açıldı
    şimdi susturamıyoruz :)
    hiç problem yok. canı istediğinde konuşuyomuş zaten beyefendi biraz tembellik ediyo :)
    bi kaç aya kalmaz "sus yeter" dersiniz benden söylemesi :)

4. 17 Mart 2010
  5. siyah papatya

Beğenildi:
    17
    Ödül Puanları:
    108
    ay inşallah biz burda gurbetteyiz akrabalarımızdan hiç kimse yok .apartmandada yaşıtları yok daha çok evdeyiz oğlumla onunda etkisi olabilir hep dua ediyorum allahım bir an önce konuşsun yavrum diye .bende elimden geleni yapıyorum konuşuyorum oğlumla ama hayırlısı bakalım.aslında bıcır bıcır bir görsen akşama kadar nasıl konuşuyor ama tam olarak anlaşılmıyor çoğu kelimeleri

6. 17 Mart 2010
  7. sude0616

sude0616 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    130
    Ödül Puanları:
    113
    canim malatyada ne taraflardasin bak bizim iller bolumunde malatyada var orda pek cok arkadasimiz var

8. 18 Mart 2010
  9. cokmasum

cokmasum Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    79
    Ödül Puanları:
    153
    oğlunuz birşeyler geveliyormuş sonuçta analaşlmasada buda bir iletişimdir yakında daha anlaşılır konuşacaktır mümkün olduğunca yaşıtları ile bir araya gelsin yada kreşe falan yazdırabilirsiniz resimli kitaplar okuyun bol bol şarkı söyleyin oyun oynayın tv kesinlikle izletmeyin kendinizide üzmeyin

10. 18 Mart 2010
  11. irem-ozge

irem-ozge :) Üye

Beğenildi:
    336
    Ödül Puanları:
    188
    Dışarı çıkın bolca ve anlatın herşeyi. Sorular sorun cevabını vermesini bekleyin. Vermezse peki sonra söylersin o zaman diyip konuşmaya devam edin.
    Birde sözle dile getirmeyip ağladığında vermeyin istediğini. Verirseniz o bunun zaten işe yaradığını konuşmasına gerek olmadığı mesajını alır.
    Ağlayarak birşeyi elde edemeyeceğini anlaması lazım.

12. 18 Mart 2010
  13. sude0616

sude0616 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    130
    Ödül Puanları:
    113
    bende aglamanin cocuklar icin cok buyuk bir koz oldugunu dusunuyorum akillari erdiginde oyle bi kullaniyorlarki bunu.ben agladigi zaman kesinlikle yapmiyorum aglamaya devam edersen istegini hic yapmayacagim istersen odana gidip istedigin kadr aglayabilirsin diyorum.guzel dille soylersen belki olur istegin diyorum bi sure sonra aglamanin bisey kazandiramayacagini anliyo ve bakiyorum annecigim.....diye baslayan cumleler kuruyo sakince:))))) eee deli deliyi gorunce sopasini saklarmis:))))))

14. 18 Mart 2010
  15. siyah papatya

Beğenildi:
    17
    Ödül Puanları:
    108
    arkadaşım şimdi benim oğlum bütün gün benimle beraber olduğu için bana aşırı düşkün kreşe göndersem bile durmaz. babasıyla arbamıza bensiz binmiyor düşünün, illa benimde gelmemi istiyor ama yürüyerek markete , parka falan gidiyor.tv yi gndüzleri kapatıyorum.gün içinde ara sıra çizgi film izletiyorum.dediğiniz gibi tekerlemeler şarkı falan söylüyorum çok ta hoşuna gidiyor.elimden geldiği kadar konuşuyorum oğlumla.bana birşey anlattığı zaman onu dinliyorum anlamış gibi yapıyorum yaa öylemi olmuş oğlum falan diyorum onu heycanlandıracak tepkiler veriyorum oda gülüyor benim fıstığım :ecrin_bebek:inşallah en yakın zaman da konuşur bıcırığım

16. 18 Mart 2010
  17. siyah papatya

Beğenildi:
    17
    Ödül Puanları:
    108
    ay nasıl ağıyor ama istediğini hemen vermeyince.oğlum diyorum ne istiyorsun bana söyle,ama söylemezsen ben anlayamam ki konuş sana istediğin şeyi vereyim diyorum ağlıyor hemen eliyle gösteriyor ıhh ıhh diye konuşmuyor.bende hı oğlum sen benden su istiyorsun demek k i tamam oğlum al balalım suyunu diyip veriyorum.çok ağlıyor sıpa ya yerlere attığı oluyor kendini

18. 18 Mart 2010
  19. siyah papatya

Beğenildi:
    17
    Ödül Puanları:
    108
    aynı dediğiniz gibi anlatıyorum nereye gideceğimizi orada neler yapacağımızı falan hep anlatıyorum.babamız evde oldukça hafta içi hafta sonu birlikte parka markete falan görütürüyoruz.bu dediklerinizi yapıcam bakalım faydasını en yakın zamanda alırım umarım.teşekkürler