arkadaslar size gebeligin ilk belirtileri ile bilgiler

Konusu 'Gebelik' forumundadır ve birgxuxl38 tarafından 13 Mart 2008 başlatılmıştır.

13 Mart 2008
    Konu Sahibi : birgxuxl38
  1. birgxuxl38

birgxuxl38 biricigim benim Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    106
    İlk gebelik belirtileri

Çok fazla değişiklik olabilir, ya da hiçbir şey değişmeyebilir

Kişiler arası çok belirgin farklılıklar olmasına karşın sık görülen gebelik bulgularını kısaca ele alalım.

Beklenen adet tarihinde gecikme Her zaman gebeliği göstermese ya da gebelik bulunmasına rağmen adet görülebilmesine karşın binlerce yıldır olduğu gibi hala gebeliğin en erken bulgusudur.

Bulantı: Sabahları daha belirgin olan bulantılar genelde günün ilerleyen saatlerinde hafifler ya da kaybolur.Bazı hastalarda beklenen adet gününden bile önce ortaya çıkabilir.Gebeliğin 10. haftasına kadar şiddeti artabilir.Büyük bölümünde daha sonra kaybolur.Gebelik hormonunun (Chorionic gonodotropin) düzeyindeki artışa bağlanmaktadır.

Kokulara karşı duyarlılık: Genel olarak kokulara karşı bir duyarlılık olsa da her anne adayında farklı şekilde ortaya çıkabilir.Örneğin mutfağa giremeyen,sabun kokusuna duyarlılık nedeniyle ellerini yıkayamayan,dişlerini fırçalayamayan anne adaylarına sıklıkla rastlarız.

Fazla uyuma ihtiyacı
    : Genelde hamileliğin erken dönemlerinde ortaya çıkar.Çalışan hanımlar bunu daha iyi fark edebilir.

Tansiyon düşmesi: Açlık durumunda ve yetersiz sıvıalındığında daha sık görülür.Gebeliğin etkisiyle dolaşım sisteminde oluşan değişikliklere bağlıdır.Birinci ve ikinci 3 aylık periodta belirgindir.

Kasık ağrıları: Ani yapılan hareketlerde , oturur pozisyondan ayaga kalkarken ya da yatar pozisyonda sağa sola dönerken çoğu kez tek taraflı ,ancak bazen çift taraflı da olabilen kısa süreli keskin ağrılar görülebilir. ‘Round ligament ağrısı’ olarak bilinen bu ağrı rahimi yerinde tutan bağların gerilmesiyle
    ortaya çıkar.Keskin bir ağrı olmasına karşın zararı yoktur. Ani hareketlerden kaçınmak uygun olacaktır.

Sık idrara çıkma: Erken dönemde başlar ve genelde hamilelik boyunca da devam eder

Göğüslerde değişiklikler : Şişkinlik,gerginlik ve ağrı görülebilir.bu bulgular adet öncesi gerginlik sendromunde da ortaya çıkabilecek bulgulardır.Ayrıca bazı gebelerde de görülmeyebilir.

Hamilelik başlangıcında ilk kontrol genelde gebelik boyunca yapılacak bütün kontrollerinizden daha ayrıntılı olacaktır. Beklenen adet kanamasının 1hf 10 gün gecikmesinin ardından doktorunuzla görüşmenizde fayda vardır.Bu dönemde yapılan ultrasonografi ile dış gebelik ekarte edilebilir ve gebelikle ilgili danışmanlık verilebilir.

2. 13 Mart 2008
  3. birgxuxl38

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    106
    ins. isinize yaramistirCADIARZU

4. 13 Mart 2008
  5. SUDENAZ222

SUDENAZ222 evli,mutlu,ikiz çocuklu Üye

Beğenildi:
    17
    Ödül Puanları:
    146
    sağol canım bilgiler için.......
    dün akşam tv izliyodum yatarak ..aniden bi kalttım sanki kasıklarıma bıçak saplanmış gibi oldum........yoksa ??????

6. 13 Mart 2008
  7. ebis

ebis Guest

Birgül canım teşekkür ederiz bilgiler için bana uyuyor bunlar :)

8. 13 Mart 2008
  9. NaZo_GeLiN

NaZo_GeLiN Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    Ya aRKaDaŞLaR Bana CeVaP VeRiN LüTFeN BeNiM 6 GüNüM GeÇTi.Ve BuLaNTıLaRıM ÇoK FaZLa GöĞÜSLeRiMDeDe aĞRı VaR KaSıKLaRıMa aRa aRa aĞRıLaR GİRİYoR aDeT TaRiHiM 7 MaRTTı Ve 8 iNDe TeST YaPTıM NeGaTiF ÇıKTı SizCe iDRaRDA ÇıKMaMıŞ oLABiLiR Mi?

10. 13 Mart 2008
  11. SUDENAZ222

SUDENAZ222 evli,mutlu,ikiz çocuklu Üye

Beğenildi:
    17
    Ödül Puanları:
    146
    şekerim idrarda yaptıysan çıkmamış olabilir tabiki....ayrıca baya zaman geçmiş tekrar dene istersen belki çıkar??

12. 13 Mart 2008
  13. calemityjane

calemityjane Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    merhaba nazo_gelin bence kuvvetle muhtemel hamile olabilirsin istersen iki gün sonra testi tazaele idrar testini ama ben olsam bekleyemez bir an evvel kan testine giderdim:)

14. 13 Mart 2008
  15. NaZo_GeLiN

NaZo_GeLiN Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    TeŞeKKüRLeR PaZaRTeSiNe KaDaR KaN TeSTi YaPTıRMaYıM diYoRuM aMa iDRaR TeSTiNi YaRıN TeKRaRLYaCaĞıM Şu aNa KaDaR HiÇ GüNüM GeÇMeMiŞTi Bu YüZDeN BiRaZ HeYeCaNLıYıM

16. 13 Mart 2008
  17. birgxuxl38

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    106
    canim ins. hamissindir ama belkiadet belirtiside olabilir kendini fazla yine de umutlandirmaa.s

18. 13 Mart 2008
  19. birgxuxl38

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    106
    eh ins. canim ozaman hamis olarak senide aramizda görürüzyerimseniben