Arkadaşlar teraslı dublex evde oturanlar var mı?

Konusu 'Sorular, Sorunlar, Tavsiye ve Öneriler' forumundadır ve loye38 tarafından 2 Haziran 2010 başlatılmıştır.

2 Haziran 2010
    Konu Sahibi : loye38
  1. loye38

loye38 Guru Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    288
    Arkadaşlar teraslı dublex ev almayı düşünüyoruz.ama bir taraftan da kullanımı açısından endişeleniyorum.Biliyorsunuz terasın avantajları ve dezavantajları da var.Isı ve su yalıtımı yaptıracağız yine de sorun çıkar mı bilmiyorum.Bazı yerlerde okuduklarıma göre teras binanın ortak kullanım alanı olarak geçiyormuşbilmiyorumkismile
    Bir de teraslı evin terasının var olup bize ait olduğu tapuda nasıl belirtilir bilgileri olan arkadaşlar varsa lütfen paylaşabilir mi?

2. 2 Haziran 2010
  3. Loresimaa

Loresimaa Zeynep Begümün Anneciği Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106

canım ablam benim üst katımda oturuyor teraslı dubleks dairesi hatta terasın girişini ayırmıslar tapuda dubleks olarak geçiyor zaten vergisi tapu masrafları daha fazla oluyor neden ortak kullanım olsun ki ortak kullanım yeri için siz nie para ödeyesiniz yalıtımı iyi olduktan sonra özellikle yazın çok güzel oluyor şimdiden hayırlı olsun..

4. 2 Haziran 2010
  5. loye38

loye38 Guru Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    288
    Çok teşekkür ederim canım.

Ortak kullanım alanı derken çoğu yapının projesinde ortak kullanım alanı diye geçiyormuş.
    Canım dublex olarak geçerde teraslı diye yazması gerekiyor mu acaba.komşundan bi zahmet öğrenebilir misin?
    Biz terasa pergole yaptırıp odanın birini biraz büyütmek istiyoruz da oturanlardan veya belediyeden izin alınması gerekiyormuş sanırım.Oturanlar veya belediye izin verecek mi sorun çıkar mı memnun kalacak mıyız vs.Anlayacağınız kafam çok karışıkkafamçokkarıştı

Yazın çok güzel oluyor demişsin ya ben de öyle düşünüyorum canım manzarası harika önü açık L şeklinde deniz görünüyor.Yazın püfür püfür eser.Geceleri terasta yatılır İstanbulda yazın nasıl geçtiğini anlamayızhihoyyytdiyorum.
    Bir öyle bir böyle düşünüyorum işte CADIARZU

6. 2 Haziran 2010
  7. Mxixsra

Mxixsra Paşa nın annesi Üye

Beğenildi:
    9
    Ödül Puanları:
    196
    Canım ablamlar yeni teraslı ev aldılar,henüz inşaat halinde.
    45 gün sonrateslim edecekler.
    Yalıtım konusuna çok dikkat etmek lazım ablamda buna epeyce takılmıştı.Üstüne üstlük tüm blogun güneş enerji sistemleri ablamların üstünde olacak.
    Mütahit özel 5 kat yalıtım yapacağını söyledi.
    Teras için yapacağın herşey tüm yasal işlemler tamamlandıktan sonra yapılıyor daha önce yaparsan yıkıyorlar bilgilerine

Güle güle oturun

8. 3 Haziran 2010
  9. loye38

loye38 Guru Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    288
    Çok sağol canım,ben de terasta yapmayı düşündüğümüz değişikliği yapmaya hakkımız olacak mı çok merak ediyorum.Yapanlar nasıl yapıyorlar acaba izinli mi izinsiz mi ?bilmiyorumkismile

10. 3 Haziran 2010
  11. loye38

loye38 Guru Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    288
    Ablanlarda güle güle otursunlar canım...

12. 4 Haziran 2010
  13. loye38

loye38 Guru Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    288
    Bu konuda fazla bilgisi olan yok sanırım:1no2:

14. 4 Haziran 2010
  15. yasmin_07

yasmin_07 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    106
    bildiğim kadarıyla her apartman için belediyenin izin verdiği proje şekli farklıdır.örneğin sizin apratmanda son katta belediye şahsa ait terasa izin vermiyor olabilir.yani planda görünen teras ortak teras olabiliir.binanın iskanı alınmışmı öncelikle önemli olan bu.çünkü iskandan önce hiçbir değişklik yapamasınız.bende yeni taşındım ve apartmanın iskanı yeni alındı.bizim projede son katta şahsa ait teras gözükmüyor sadece ortak teras ve son kattaki iki daireye ait küçük balkonlar var.projede gözüken bu.ama iskan alındıktan sonra birçok kişi değişiklik yapıyor.ama bu yapılan değişikliğinde legal olduğu söylenemz.herhangi bir şikayette belediyenin yıktırma,eski haline döndürme yetkisi vardır.apartmandaki komşunuzun bile şikayet etmesi yeterli.bunun için ayrıca izin alınabiiyormu bilmiyorum.ama alınamadığını yada alınıyorsa bile çok zor olacağını düşünüyorum.tam araştırmadan karar vermeyin derim.alacağınız dairenin karşısında daire varsa orda oturanlara sorun.onlar nasıl yapmışlar.inşallah sorunsuz halledersiniz.

16. 5 Haziran 2010
  17. Mxixsra

Mxixsra Paşa nın annesi Üye

Beğenildi:
    9
    Ödül Puanları:
    196
    Canım binanın iskanı alındıktan sonra yapılıyor.İskan verirlerken baktıkları şey apartmanın birebir projeye uygun olması ,bir karış dahi olsa değiştiremiyorsun hiç bir yeri.Bunuda şurdan biliyorum ablamların mutfakta yapılacak dolap nedeniyle bir tuğla daha örülmesi gereken yer vardı,mütahit dış cepheyle ilgili kesinlikle değişiklik yapamam ,evin içerisinde istediğinizi yaparım dedi.

İskan alındıktan sonra tam olarak yasal olmasada herkes özellikle terasına istediğini yaptırıyor cnm içini ferah tut,bugüne değin yıktırılan bir yer kolay kolay olmamıştır.

İyi dileklerin içinde teşekkürler

18. 5 Haziran 2010
  19. loye38

loye38 Guru Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    288
    Arkadaşlar ilginize ve cevaplarınıza çok teşekkür ederimopuyorumnanaktan

.......

Son düzenleme: 5 Haziran 2010