arkadaşlar toxoplazma,rubella,anti cmw tarama testlerini yaptırdınızmı?

Konusu 'Hamilelerden Haberler: Soru ve Sorunlar' forumundadır ve çisemim tarafından 22 Temmuz 2008 başlatılmıştır.

  22 Temmuz 2008
  Konu Sahibi : çisemim
 1. çisemim

  çisemim Aktif Üye Üye

  Katılım:
  21 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  116
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  slm arkadaşlar ben aranıza yeni katıldım.nasipse bende kasım annesi olucam.sizleri takip ediyordum.sizlerin yazdıklarınızla bende kendimi takip ediyordum. a.s.
  arkadaşlar gebelikteki enfeksiyon tarama testlerinden toxoplazma ıgg si negatif olan varmı?fisfisfis
  ben daha önce rubella,anti cmw ye karşı bağışıklık kazanmışım ama toxoplazma bağışıklığım oluşmamış.
  bu hastalığı gebelikte geçirmek bazı problemlere neden oluyor.şimdi merak ettiğim, benim gibi bağışıklığı olmayan nekadar hamile var?
  ALLAHIM herkesi korusun İNŞALLAH
   
 2. 22 Temmuz 2008
  Konu Sahibi : çisemim
 3. çisemim

  çisemim Aktif Üye Üye

  Katılım:
  21 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  116
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  Gebelik Ve Toksoplazma


  Pek çok kişi etraflarında bir kadının kediden bulaşan bir hastalık yüzünden düşük ya da ölü doğum yaptığı öykülerini duymuştur. Bu öyküler nedeni ile hamile kadınlar genelde kedi köpek gibi evcil hayvanlardan uzak durmaya çalışırlar. Hatta hamilelik öncesinde evlerinde bu tür evcil hayvan besleyenler ya bu dostlarını ebediyen terk ederler ya da bir tanıdıklarına vermeye çalışırlar. Hamilelikleri sırasında da kedi ya da köpek beslenen evlere pek uğramazlar.

  Kedilerden bulaştığı inancı yaygın olan bu hastalığın adı toksoplazmozis'dir. Gerçekçi olmak gerekirse insanlara bulaşan toksoplazma enfeksiyonlarında kediler en az suçlanması gereken faktördür.

  Toksoplazmozis nedir?
  Toksoplazmozis Toxoplasma gondii adı verilen parazitin neden olduğu bir enfeksiyondur. İlk kez 1908 yılında Afrikada gondi adı verilen bir tür kemirgende saptanmıştır. Tüm dünyada insanların da dahil olduğu pekçok tür omurgalı canlıda enfeksiyona neden olur. Buna karşılık sadece evcil kedilerin barsağında dişisi ve erkeği bir araya gelerek üreyebilir. Başka bir yerde üremesi mümkün değildir. Bu enfektif parazitler kedinin dışkısı ile dış dünyaya atılır ve buradan diğer canlılara sindirim sistemi yolu ile bulaşır. Bir başka değişle enfeskiyonun insan ya da diğer hayvanlara bulaşabilmesi için ağızlarından girmesi gerekir.

  Toksoplazmozis nasıl bulaşır?
  Kediler de bu paraziti enfekte bir hayvanı (fare gibi) çiğ olarak yediklerinde alırlar. Bundan sonta yaklaşık 2 hafta süreyle parazit kedinin barsağında çoğalır. Takip eden dönemde kedinin dışkısı ile dışarıya atılır. Atılan bu parazitlerin bulaşıcı olabilmesi için dış dünyada 24 saat geçirmeleri gerekir. Daha önce bulaşıcılıkları olmaz. Enfekte bir kedi yaklaşık 2-3 hafta süreyle dışkısı ile parazit atar. Bundan sonraki dönemde kedinin dışkısında parazit olmaz. Bir kere toksoplazma enfeksiyonu geçiren kedi bağışıklık kazanır ve daha sonra yeniden enfekte olmayacağı gibi bulaştırıcılık özelliği de taşımaz Benzer bir özellik insanlarda da vardır. Bir kere enfeksiyon geçiren bir kişi bağışıklık kazanır ve daha sonra yeniden hastalanmaz.

  Sokak kedileri genelde bu enfeksiyonu yaşamlarının çok erken döneminde geçirirler ve beğışıklık kazanırlar. Bu nedenle büyük sokak kedilerinden enfeksiyon bulaşması çok uzak bir olasılıktır.Benzer şekilde çiğ etle beslenmeyen sadece kuru mama yiyen ve sokağa çıkmayan ev kedilerinde ise hastalığın görülmesi olanaksızdır.

  Kedinin dışkısı ile toprağa atılan ve 24 saat içinde bulaşıcı özellik kazanan parazitler beslenme sırasında (örneğin otlaklarda) sığır, koyun, inek gibi hayvanların sindirim sitemine geçer. Daha sonra buradan kas dokusu içine geçerek hayvanı enfekte eder. Böyle bir hayvanın eti pişirilmeden ya da az pişirilerek bir insan tarafından yendiğinde direkt olarak o insanda da enfeksiyona neden olur. Bir başka bulaşma yolu da toksoplazma bulunan toprakla temas etmiş meyve ve sebzelerin uygun şekilde yıkanmadan yenmesidir.

  Görüldüğü gibi toksoplazma insana 3 temel şekilde bulaşabilir.

  Enfekte bir kedinin dışıkısı ile temas edip daha sonra bu temasın gerçekleştiği eli yıkamadan ağıza götürmek
  Enfekte bir hayvanın etini iyice pişirmeden yemek
  Paraziti barındıran bir besin maddesini iyice yıkamadan yemek
  İnsanlarda bir bulaşma yolu daha vardır:

  Enfekte bir anne adayından hamilelik sırasında bebeğine bulaşması
  Ne sıklıkta görülür
  Tüm dünyada toksoplazmozisin görülme sıklığı konusunda net bir istatistik yoktur. Ancak insanların yaklaşık %25-50'sinin yaşamlarının herhangi bir döneminde parazitle temas ettikleri ve enfekte oldukları tahmin edilmektedir. Ilıman iklimlerde daha fazla görülür. Hastalığın en fazla görüldüğü Fransa'da insanların %65'inin bu enfeksiyonu geçirdiği tahmin edilmektedir.

  Belirtileri nelerdir?
  Toksoplazma enfeksiyonları erişkinlerde genelde pek belirti vermez. Çoğu zaman doktora gitme gereksinimi doğurmayan hafif bir soğuk algınlığı şeklinde atlatılır. Hafif kas ve eklem ağrıları, halsizlik, yorgunluk, lenf düğümlerinde şişlik gibi belirtiler görülebilir. Belirtiler birkaç hafta ile birkaç ay içinde kendiliğinden geriler. Çok nadiren göz enfeksiyonlarına neden olabilir.

  Bağışıklık sistemi baskılanmış lösemi, lenfoma, AIDS hastaları ile organ nakli yapılan hastalarda çok daha ağır seyredebilir ve hatta ölümlere neden olabilir.

  Tanısı nasıl konur?
  Toksoplazmozis kanda bu parazite karşı vücudun bağışıklık sisteminin ürettiği antikorların varlığının saptanması ile konur. Yapılan incelemede toksoplazmaya karşı IgG pozitifliği hastalığın daha önceden geçirildiği ve bağışıklık olduğu anlamına gelir. Böyle bir durumda yeniden toksoplazmaya yakalanmak mümkün değildir. kanda IgM varlığı ise aktif yeni bir enfeksiyon varlığını gösterebilir. Böyle bir durumda tekrarlanan incelemelerde IgM düzeylerinde artış görülmesi ile tanı konur ve tedavi edilir. Hem IgG hem de IgM negatifliğinde hastalık yok ve kişi daha önce bu hastalık ile hiç karşılaşmamış demektir ve toksoplazmaya yakalanmamak için önlemlerin alınması gerekmektedir.

  Bebek için riskleri nelerdir?
  Hamilelikleri sırasında toksoplazma enfeksiyonuna yakalanan kadınların sadece %30-40'ı bu hastalığı bebeklerine geçirirler.

  Annedeki enfeksiyonun bebeği de etkileme riski gebelik yaşı ile direkt ilişkilidir. Bu risk gebeliğin son trimesterında daha yüksektir ve %70'le kadar ulaşabilirken bu oran ilk trimester enfeksiyonlarında %15'ler civarındadır. Ancak ilk trimesterda bebeğe enfeksiyon geçme olasılığı düşük olmasına rağmen bebekte yaratacağı zarar daha fazladır.

  Bir başka deyişle son 3 ayda bebeğe enfeksiyon geçmesi daha kolay ancak zarar yaratma olasılığı son derece düşükken, ilk 3 ayda çok zor geçen enfeksiyon daha ciddi sorunlara neden olmaktadır.

  Erken dönemde görülen toksoplazma düşük ya da ölü doğumlara neden olabilir. Toksoplazmanın diğer etkileri ise beyin hasarı, beyinde su toplanması (hidrosefali), görme ve işitme bozuklukları, gelişme geriliği, zeka geriliği ve epilepsi gibi sinir sistemi bozukluklarıdır.

  Hamilelikte toksoplazma enfeksiyonu saptanırsa ne yapılmalıdır?
  Hamilelikl sırasında anne adayında toksoplazma enfeskiyonu saptanması bebekte mutlaka bir sorun olacağı anlamına gelmez. Böyle bir durumda detaylı ultrasonografi ile enfeksiyonun bebekte zarar oluşturup oluşturmadığı aranır. 20. gebelik haftasından sonra ise bebeğin göbek kordonundan kan alınarak (kordosentez) kesin tanı konulabilir. Burada bebek kanında IgM varlığı bebekte enfeksiyon olduğunun kesin belirtisidir.

  Tedavi
  Hamile olmayan bir kadında toksoplazmanın tedavisi antibiyotik ile yapılır. Hamilelerde ise uygulanan antibiyotiğin bebekte oluşması muhtemel hasarı engelleyip engellemediği açık değildir.

  Eğer bebekte ciddi sekel saptanır ise tercih edilmesi gereken yöntem gebeliğin sonlandırılmasıdır.

  Hamilelikte toksoplazmaya bağışıklık olmadığı saptanırsa ne yapılmalıdır?
  Böyle bir durumda toksoplazmadan korunma önlemlerine dikkat edilmeli ve belirli aralıklarla kanda toksoplazmaya karşı antikor oluşup oluşmadığı araştırılmalıdır.

  Toksoplazmadan korunma yolları
  Toksoplazmadan korunmanın en etkili yolu hijyen kurallarına uymaktır

  Ellerinizi sık sık yıkayın.
  Eğer toprak ile uğraşıyorsanız mutlaka eldiven giyin
  Çiğ ya da az pişmiş et yemeyin (salam sucuk vb)
  Çiğ et ile temas ettikten sonra mutlaka ellerinizi yıkayın
  Çiğ et kesiiğiniz bıçak ile iyice yıkamadan başka bir madde kesmeyin
  Çiğ et kestiğiniz kesme tahtalarını iyice yıkamadan üzerinde başka bir işlem yapmayın
  Çiğ sebze ve meyveleri mutlaka çok iyi yıkayın
  Tercihan dışarıda yeşil yapraklı salataları yemeyin
  Pastörüze edilmemiş süt içmeyin bu tür sütlerden üretilmiş ürünleri kullanmayın
  Evde kedi varsa kumunu siz değiştirmeyin
  Kedinin kumunun 24 saat aralıklarla mutlaka değişmesini sağlayın
  Kedinizi dışarı bırakmayın
  Kedinize çiğ et yedirmeyin
   
 4. 22 Temmuz 2008
  Konu Sahibi : çisemim
 5. AnlamadanDinlemeden

  AnlamadanDinlemeden HayaT BeNimLe GüSeL :)) Üye

  Katılım:
  1 Ekim 2007
  Mesajlar:
  11.705
  Beğenildi:
  16
  Ödül Puanları:
  196
  ben hamile kalmadan rubella yaptırmışım.başkada yaptırmadım dr. istemedi
   
 6. 22 Temmuz 2008
  Konu Sahibi : çisemim
 7. kurt

  kurt Aktif Üye Üye

  Katılım:
  25 Haziran 2008
  Mesajlar:
  173
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86

  çisemim

  ben yıllardır toxoplazma rahatsızlığı yaşıyorum . bende gözümde tutulum var 16 yıldır. rubella , kızamıkçık bunlarda da bağışıklığım var daha önce geçirmişim. ama ben bir konuyu anlamıyorum. toxoplazma da bir defa bağışılık kazanan tekrar rahatsızlanmaz deniyor , fakat ben zaman zaman bu haftalığı tekrar yaşıyorum canım.üstelik gözümde ağır olarak geçiriyorum. bende hamile kalmadan önce senin gibi böyle bilgileri çok inceledim. şimdi artık bıraktım. testlerde de herşey normal çıktı. yazdığın bilgilere katılıyorum.bence aklına kötü şeyler getirme ve doktorun ne istiyorsa onu yap.
   
 8. 22 Temmuz 2008
  Konu Sahibi : çisemim
 9. çisemim

  çisemim Aktif Üye Üye

  Katılım:
  21 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  116
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  canımsın peki sonuçların pozitif mi çıkmıştı?özellikle toxo sonucun neydi:uhm:
   
 10. 22 Temmuz 2008
  Konu Sahibi : çisemim
 11. çisemim

  çisemim Aktif Üye Üye

  Katılım:
  21 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  116
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  canım benim öncelikle geçmiş olsun.senin durumun biraz farklı her enfeksiyon vücuda girdikten sonra ya bağışıklık kazanır tamamen iyleşirsin, yada bağışıklık kazanırsın fakat enfeksiyon bir organa yerleşir ve orada kronik hasarlar oluşturur.
  önemli olan bu hastalığı gebelikten önce geçirip bağışıklık kazanmış olman:1hug:
   
 12. 22 Temmuz 2008
  Konu Sahibi : çisemim
 13. AnlamadanDinlemeden

  AnlamadanDinlemeden HayaT BeNimLe GüSeL :)) Üye

  Katılım:
  1 Ekim 2007
  Mesajlar:
  11.705
  Beğenildi:
  16
  Ödül Puanları:
  196
  rubella pozitif benim.
  ama diğerini yaptırmadım istemedi dr.
   
 14. 22 Temmuz 2008
  Konu Sahibi : çisemim
 15. çisemim

  çisemim Aktif Üye Üye

  Katılım:
  21 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  116
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  canımsın torch paneli altında hepsine bakılmış olması lazım.ama senin doktorun farklı yol takip edebilir.madem sonucu bilmiyorsun sen yinede yediğini içtiğini iyice yıka ,iyi pişmiş etler tüket.bebişinle beraber ALLAHA emanet ol
   
 16. 22 Temmuz 2008
  Konu Sahibi : çisemim
 17. kurt

  kurt Aktif Üye Üye

  Katılım:
  25 Haziran 2008
  Mesajlar:
  173
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  canım

  ıgG pozitif
  ıgM negatif çıkmıştı yani daha önce geçirilmiş enfeksiyon vardı. tabii testler böyle desede benim yine göz muyanelerin falan yapıldı. toxoplazma aktifliği varmı kontrol edildi . çok şükür şimdi bişey yok.
   
 18. 24 Ağustos 2011
  Konu Sahibi : çisemim
 19. handerdal

  handerdal Aktif Üye Üye

  Katılım:
  22 Mayıs 2011
  Mesajlar:
  20
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  31
  arkadaşlar 6 haftalık hamileyim ve doktor sağlık ocağından testler istedi ve toxoplasma ıgm pozitif çıktı ama referans değeri 6-8 arası benimki sınırda 8 çıktı doktorum büyük hastaneye yolladı ve geniş tahlil istedi sonucu yarın alacağım kötü ise kürtaja kadar gider dedi rubella ıgm de referans değeri 20-25 iken benimki 10 yani negatif çıktı bu önemli değil toxo önemli dedi negetif çıkan rubellanın sorun teşkil etmediğini söledi halbuki o canımı sıkmıştı ama bide bu çıktı dua edin yarın sonuç sorunsuz çıksın yaaaaaa:KK43:(((((((((((((((