Armuttan uzak durun

Konusu 'Bebeklerimiz için Ek Besin Öneri ve Tarifleriniz' forumundadır ve tazzie tarafından 24 Mart 2010 başlatılmıştır.

24 Mart 2010
    Konu Sahibi : tazzie
  1. tazzie

tazzie Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Arkadaşlar belki daha önce sizler duymuşsunuzdur ancak bugün elime geçen mailde okudum bunu ve hemen bir araştırma yaptım. Hakikaten durum doğruymuş ne yazık ki. Sizleri uyarayım istedim bebişlerimize vermeyelim armutu.
    Bana gelen e-mail şu şekilde:

"Bize yedirilen armut 1570 kat zehirli.

merhaba
    simdi sabah sabah sacma gelmesin.. ama dun Bursa da ihracatcilar birliginde
    bir toplantiya gittim..
    Ortalikta bir "armut" geyigi donuyordu.. sorduk nedir diye.. sonra iş
    ciddileşti..

ve bize dediler ki

SAKIN ARMUT YEMEYİN !
    deveci armutu basta.. eger kendi bahcenizde yetistirmediyseniz asla armut almayin ve bu kış ..unutun çünkü, şu anda piyasadaki mahsulun TUMUNDE bir tarim ilaci kullanilmis, yikanarak gecmeyen , içeri nufuz eden bir ilaçmis. yuksek oranda kanserojenmis.
    Bu sebepten bu yil ihrac edilen armutun TUMU GERİ DONMUŞ ve DONUYORMUŞ.. ve ihracatcilar birligi de bu problem ile ugrasiyormus.. tabii sinirleri oyle bozuk ki isi artik espriye vermisler..
    Ama resmen gozumuzun icine bakip " cok ciddi " eve gidin ve atin hepsini
    çöpe dediler...

Ben dun aksam gelir gelmez attim ve l al e de soyledim okulda vb. yemesin
    diye. Sizinle de paylasmak istedim, direkt 1. agizdan aldigim bir bilgi olarak

EGE YAŞ MEYVE
    SEBZE İHRACATÇILARI BİRLİĞİ DUYURULARI "

ayrıca şöyle bir yazı buldum internette:

"Sayın Üyemiz,
    DTM İhracat Genel Müdürlüğü'nden aldığımız 20.10.2009 tarih, 7218sayılı yazıda, Almanya'da yayımlanan Die Welt gazetesinde yer alan"Türk Armutlarında Tehlikeli Zehir Belirlendi." başlıklı habere ilişkin Berlin Ticaret Müşavirliği'nden aldıkları yazıda, söz konusu haberde özetle;

-Baden Württemberg eyaletinde yapılan kontrollerde ülkemiz armutlarında, Almanya'da uzun yıllardan beri, Avrupa Birliği'nde ise 2008 yılı başından itibaren yasak olan "Amitraz" isimli tarım ilacının tespit edildiği,
    -Anılan ilaçta sınır değer 0,01 miligram iken, 8 örnekte tespit edilen değerin kiloda 15,7 miligram seviyesinde olduğu,
    -Bu değerlerdeki uygunsuzluğun önlemsiz bırakılmasının mümkün olmadığı ve Federal Almanya ve AB çapında önlem alınması için girişimde bulunulduğu,
    -Bulguların AB'nin hızlı alarm sistemi olan RASSF' da da yayımlanacağı ve ilgililer hakkında hukuka aykırı işlem nedeniyle cezai ve idari soruşturma başlatılacağı hususlarına yer verildiği belirtilerek, konunun üyelerimize duyurulması istenmektedir.

Bilgileriniz rica olunur.

Özlem KATIRCIOĞLU
    Genel Sekreter Yardımcısı "

hatta bu durum geçen yılki armutlarda da varmış. biz de severek yiyorduk. ben kızıma armutlu muhallebi bile yapıyordum mafoldumben

dikkat edin lütfen bebeklerimizi kanserojen maddeli ürünlerden uzak tutalım

2. 24 Mart 2010
  3. 35OZL35

35OZL35 Canım Oğlum Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    108
    bilgilendirdiğin için teşekkür ederim ben de yedirmicem hatta atıcam evdekileri çok sağol canım

4. 25 Mart 2010
  5. cnmkzm

cnmkzm Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    151
    Ödül Puanları:
    123
    uyarın için teşekkürler...ama ya geç kaldıysakeyvahedigeldismileeyvahedigeldismile....

6. 25 Mart 2010
  7. uyuzcimcime

uyuzcimcime SÜT KOKULUM BENİM... Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    yaaaa bugün başlıyacaktım armuta yedirmeyelim bari teşekkürler tazzie:ecrin_bebek:

8. 25 Mart 2010
  9. dryaaa22

dryaaa22 Annesinin Aşkısııııı:) Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    86
    ya bende yedirdim bebeğime 1 tane armut inanmıyorum yaa bu nasıl bir piyasa insanların sağlığını hiçe sayarak bide satıyorlar 3 kuruş para için:kızgın: bizde alıp küçücük bebeklerimize yediriyoruz organik diye hazır satılanları almıyoruzki güya elde hazırlayıp vermek hazır olanı satın almaktan daha SAĞLIKLI düşüncesiyle ne vericez biz çocuklarımıza hangisine güzenmemiz gerekiyor anlamadımki bütün bu gıdaların içiyle dışıyla oynayıp para kazanma hırsıyla küçücük bebeklerin sağlığını hiçe sayanlar Allahım öteki dünyada hesabını sorsun inşallah çok moralim bozuldu paylaşımın için teşekkür ederim arkadaşım inşallah bebeklerimize bişy olmamıştır Allahım korusun onları kötü insanların pisliklerinden:Saruboceq:

10. 25 Mart 2010
  11. tazzie

tazzie Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    evet arkadaşlar dün akşamdan beri kafam çok takık bu konuya. ya ben haftada 3-4 gün armut yediriyordum kızıma. Allah nasıl biliyorsa öyle yapsın bu insanları.
    Benzer bir durum Antalya muzlarında da varmış. bunu da yeni öğrendim. Yerli muz olup da iri olanlarda bi ilaç kullanılmış. Yani yerli muz tercih ederseniz küçüklerinden alınmalıymış.

inşallah bişey olmaz kuzucuklara senağlama

12. 25 Mart 2010
  13. kardelencim

kardelencim Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    Bende 3 gündür yarımşar armutu rendeleyip veriyodum. İyiki bu bilgiyi bizimle paylaşınız. Bebeğim 6 aylık inşallah bu kadarından bişey olmaz. Ya çok sinirlendim ama bunu yapanlar insanların bebeklerin sağlığıyla oynayanların vicdanları hiçmi sızlamıyo yaaa:eek:klava::eek:klava::eek:klava::eek:klava:

14. 26 Mart 2010
  15. beyazleblebim

beyazleblebim Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    Ben oğluma 1,5 aydır çoook armut verdim,çok seviyor,bağırsaklarını çalıştırıyor diye:KK43:((artık olmuşa çare yok...kafaya takmamak lazım...ama böyle şeyleri duyunca o kadarsinirleniyor ve üzülüyorum ki biz çocuklarımızı gözümüzden sakınıyoruz herşeylerine özen gösteriyoruz, bizim elimizde olmayan nedenlerle,sorumsuz insanlar yüzünden yavrularımızın sağlığı etkileniyor...Allah bildiği gibi yapsın o insanları herkesin yavrusunu da korusun böylelerinden

16. 26 Mart 2010
  17. kikoleyim

kikoleyim onlar benim prenseslerim Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    yalnız bu yeni değil arakadaşlar nerdeyse 2 senedir bu haber devam ediyor
    halen daha kimsenin bi dur dediği yok valla
    arkadaşım saol tekrar paylaştığın ve biçok kişiyi daha bilgilendirdiğin için

18. 26 Mart 2010
  19. zeynepbeyza

zeynepbeyza Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    76
    benim eşim ve tüm ailesi muz üretimiyle uğraşır alanyada.o dediğiniz sakıncalı muzlar anamur da yetişenlermiş ve nemacur denilen bi kimyasalmış kullanılan.bu bölgede kullanılmazmış,o ilaçtan iki ay sonra hasat gerekirmiş..biz bahçemizden kesilen muzu olgunlaştığı anda tüketiyoruz oysa.problem olsa eşim çocuklarına vermez kesinlikle..