Aromaterapi

Konusu 'Aromaterapi ve Masaj' forumundadır ve EU1 tarafından 25 Aralık 2008 başlatılmıştır.

  25 Aralık 2008
  Konu Sahibi : EU1
 1. EU1

  EU1 Guest

  Şifalı Bitkilere Genel Bakış

  Bitkiler yüzyıllardır birçok fiziksel ve psikolojik rahatsızlığın tedavisinde kullanılagelmiştir. Şifalı bitkiler içerisinde aromatik otlar, çiçekler ve ağaçlar en çok bilinenleridir. Araştırmalar, bitkilerin tedavi edici özellikleri olduğunu bilimsel olarak da kanıtlamıştır.
  Aromaterapi

  Aromaterapi, bitkisel öz yağların kimyasal yapısı ve enerjilerinden faydalanan ve masaj, teneffüs (buğu), kompres, banyo ve diğer yollarla uygulanmasını içeren, sağlık ve güzelliği destekleyen doğal bir terapidir. Bitkisel öz yağlar, aromatik bitkilerden buhar-damıtma yoluyla elde edilen konsantre yağlardır. Bu öz yağlar günlük yaşamda genellikle kullanılan diğer vücut yağlarının aksine, cilt tarafından çok kolay emilen, çok güçlü etkileri olan ve dikkatle kullanılması gereken yağlardır.

  Uzman uygulamalarla Aromaterapi gerek fizyolojik sorunların gerekse stres kaynaklı duygusal problemlerin çözümü için destek sağlar. Aromaterapi beden ve aklın bir bütün olarak değerlendirildiği bütünlükçü -holistik- bir yaklaşımdır. Günümüzde özellikle destekleyici terapi yöntemleri arasında Aromaterapi’nin önemli bir yeri olduğu kabul görmektedir.

  Koruyucu sağlığın genelde hastalıklardan korunmak için bedeni güçlendirmeye dayandığı bilinmektedir. Aromaterapi'den faydalanmak için çok belirgin bir şikayetinizin olması gerekmez. Günümüzün stresli yaşam biçiminden kurtularak sağlıklı bir ruh, beden ve zihin gücüne sahip olmak için de Aromaterapi'den yararlanabilirsiniz.
  Uygulama

  Aromaterapi, terapistinizin sağlığınız ve yaşam tarzınız ile ilgili soruları içeren konsültasyonu ile başlar. Konsültasyon, sıkıntılarınızın tespit edilmesi ve size gereken terapinin en etkin şekilde verilmesi için çok önemlidir. Terapistiniz tarafından önerilecek bitkisel öz yağlar da yapılan bu konsültasyon ışığında belirlenir. Her bitkisel öz yağın belirli özel bir işlevi vardır. Kimi öz yağlar rahatlatırken, kimileri de toksin atmak suretiyle canlandırır. Aromaterapi, masajın rahatlatıcı etkisi ile öz yağların iyileştirici özelliklerini birleştirir. Bitkisel öz yağlar, yüzü ve saçı da içeren tüm vücuda değişik masaj teknikleriyle uygulanır.
  Farklı Uygulamalar

  Bu uygulamalar aromaterapik özyağların elementler, mevsimler, haftanın günleri, kristaller, gezegenler, çakralar ve renklerle ilişkili olarak kullanılmasını içermektedir. Daha fazla bilgi için lütfen
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 26 Aralık 2008
 2. 26 Aralık 2008
  Konu Sahibi : EU1
 3. yesilim

  yesilim Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  25 Kasım 2006
  Mesajlar:
  9.033
  Beğenildi:
  11
  Ödül Puanları:
  148
  Aromaterapi ne gibi sıkıntılara iyi gelir?

  Kas, Kemik ve Eklem Sorunları
  Bel ve sırt ağrısı

  Eklem iltihaplanmaları/
  Romatizma


  Spor yaralanmaları,
  kas ve eklem rahatsızlıkları (burkulma, incinme vb.)

  Stres Kaynaklı Sorunlar
  Stres, anksiyete, huzursuzluk, tedirginlik, gerginlik, uykusuzlu

  Deri şikayetleri, (deri kaşıntıları ve döküntüleri, egzama vb.

  Başağrısı/
  migren

  Kadın Sağlığı
  Regl sıkıntıları (sancılı regl ağrıları, aşırı kanama, reglden kesilme vb.)


  PMS (regl öncesi gerginlik, şişkinlik, huzursuzluk vb.)


  Menopoz ile ilgili sorunlar
  (ani hormonal değişiklikten kaynaklanan terleme, sıkıntı, gerginlik, şişkinlik vb.)

  Hamilelikteki Sıkıntılar
  Rahatlayamama
  Bel ve sırt ağrıları
  Bacaklarda şişme

  Diğer Rahatsızlıklar

  Solunum sorunları (astım, bronşit vb.)
  Dolaşım sorunları (tansiyon, baş dönmesi vb.)
  Sindirim sorunları (kabızlık, hazımsızlık vb.)
  Kulak, burun, boğaz (sinüzit, kulak ağrısı vb.)
  Selülit ve kilo problemi


  Alıntı
   
 4. 26 Aralık 2008
  Konu Sahibi : EU1
 5. yesilim

  yesilim Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  25 Kasım 2006
  Mesajlar:
  9.033
  Beğenildi:
  11
  Ödül Puanları:
  148
  Aromaterapi kim tarafından ne kadar sıklıkla uygulanmalıdır?

  Aromaterapi her şeyden önce gerçek bir Aromaterapist tarafından uygulanmalıdır. Çünkü bitkisel öz yağlar çok yoğun ve dikkatli kullanılması gereken yağlardır. Terapi öncesi yapılan öngörüşme sonunda belirlenen ihtiyaca göre haftada bir uygulanması yeterlidir. Bu arada, Aromaterapi’nin etkisi zaten, uygulamadan sonra bir kaç gün sürecektir.

  Aromaterapi, kimlere uygulanabilir/uygulanmalıdır?

  Yukarıda da değindiğimiz gibi bir çok fizyolojik sıkıntının yanısıra Aromaterapi duygusal ve ruhsal sıkıntılar için de oldukça yararlıdır. Aromaterapi’den faydalanmak isteyen bir kişinin belirli bir şikayeti olması gerekmez. Kişinin sağlığını koruması için derin dinlenerek Aromaterapiden faydalanması mümkündür.


  Aromaterapi kimlere uygulanmamalıdır/uygulanamaz?

  Aromaterapi’nin, bebeklere, hamilelere ve alerjik bünyeye sahip insanlara uygulanmaması gerekir. Bu nedenle, Aromaterapist terapiye başlamadan önce, kişinin sağlık durumunu ve sağlık geçmişini içeren bir öngörüşme yapar.  Aromaterapi, bitkisel ilaç olarak kabul edilebilir mi?

  Bitkisel ilaçların çoğunun içeriğindeki aktif maddelerin, diğer ilaçlar gibi nelere iyi geldiği bellidir. Kullanılan bitkisel öz yağların da aktif içeriği ve nelere iyi geldiği bilinmektedir. Bu anlamda Aromaterapi’de kullanılan bitkisel öz yağlar ile bitkisel ilaçların aralarında çok temel fark yoktur.


  Alıntı