Artık Dayanamıyorum :(((

Konusu 'Davranış Bozuklukları' forumundadır ve ferhunde06 tarafından 15 Mayıs 2009 başlatılmıştır.

15 Mayıs 2009
    Konu Sahibi : ferhunde06
  1. ferhunde06

ferhunde06 Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Oğlum 9, Kızım 3,5 yaşında.Her ikisininde öyle çok sorunları varki...Oğlum karakter olarak saf bir çocuk, dersleri iyi çok şükür.Kızım deseniz tam bir yaramaz.Bugünlerde ikiside coşmuş vaziyetteler.Kızım ne durdan ne sustan anlamaz oldu.İki kardeş bırakın geçinmeyi aynı odada 5 dk. bir arada olamıyorlar.Oğlum ders çalışıyor kızım ona rahat vermiyor.Kızımada kağıt kalem yada boya kitabı veriyorum ama yok o illa abisinin kalemini istiyor yada defterini.Bu yüzden oğlumda hırçınlaşıyor ve bazen oda durdan sustan anlamıyor.Kızım hayır kelimesini kabul etmiyor ne istiyosa yapılsın istiyor.Yapmadığımız zaman tek ve kuvvetli bir silahı var.AĞLAMAK....Ağlayarak her istediği olsun istiyor dikkatini başka yöne çekiyorum ama oda 5 dk. sürüyor ve yine istediği şey için ısrar ediyor yine ağlıyor.Ve bu durum günde belki 20 kere yaşanıyor.Örneğin kızım tatlıya aşırı düşkün..Dondurma, çikolata, şeker aklınıza ne geliyosa..Tatlı türü bişi istediğinde meyve veriyorum eline tamam ok yiyor meyveyi ama biraz sonra dolaptaki gördüğü tatlı için tekrar ağlamaya başlıyor.Hergün sakız krizi var paketi bitirmedende doymuyor..Hergün evde peşimde geziyor..Ne oyuncaklarıya doğru düzgün oynuyor nede başka bişeylerle ilgileniyor.Tamamen bana odaklanıyor.İnanın 1 saatte yapacağım yemeği bazen 2 saat oluyor yapamamış oluyorum.7-8 aydırda haftada 2 gün kreşe gidiyor.(Yaşıtlarıyla olsun, okul öncesi eğitim alsın diye ve 3,5 yaşında olmasına rağmen tam ve düzgün konuşmuyor yani konuştuklarını bazen ben anlıyorum).Ayrıca geceleri (hemen hemen her gece) ağlama huyu var.Hiçbir neden yokken gece 2-3 kez mutlaka ağlıyor.Öyle hemende susmuyor ben ve babası susturmak için sakin ses tonuyla konuşuyoruz ama o bizi hiç duymuyor sanki ve biz konuştukça daha çok ağlıyor.Susuyoruz bu sefer yine ağlıyor.Ve bu ağlama durumu her gece ve bizde tam uykudayken olduğu için yeri geliyor bağırıyoruz kızım sus artık diye.Oğlum büyük olduğu için ona aman oğlum sen büyüksün idare et tarzı sorumluluk veriyoruz ama kızım ağbisinede hayatı zehir ediyor bu yüzden oğlumda hırçınlaşıyor.Yapma oğlum dediğim şeyleri yapıyor.İnanın ne psikolojim kaldı, eşimde aynı durumda(ki eşim çok sabırlı bir insandır buna rağmen patlıyor) ne sabrım kaldı, nede dayanacak gücüm kaldı..Şu sıra evimizde huzur kalmadı..Her öğün iki kardeş kavga ediyorlar..Hayatım cehenneme dönmüş vaziyette..Bu durum eşimle banada yansıyor ve yeri geliyor çocuklar yüzünden tartışıyoruz aramız bozuluyor..Üstelik annemi yeni kaybettim 2 ay olacak..Daha onun acısını üstümden atamadım..Şu ana kadar yazdıklarım yaşadıklarımın binde biri sadece 1-2 örnek verdim..İnanın kızlar ne yapacağımı nasıl davranacağımı şaşırmış durumdayım..Yeri geliyor hep iyi davranıyorum sakin olmaya çalışıyorum ama bu sefer iyice isteklerini abartıyorlar..Devamlı onlarla ilgilenmemizi istiyorlar..Ne yaparsak yapalım yeterli gelmiyor onlara hep daha fazlasını istiyorlar.Üstelik yaptıklarımız onları mutlu etmiyor..Öyle sürekli tartışan bir çiftte değiliz..Hani evimizde huzursuzluk var desem öyle bişeyde yok..Eşim çocuklarının ve benim gözünün içine bakan bir baba olmasına rağmen bu sorunları yaşıyoruz..Düşünüyorum ne yapmalıyım nasıl davranmalıyım veya nerde yanlış yapıyorum diye..Bu durum beni çok üzüyor..Oysaki biz çocuklarımız için canını feda edecek ebeveynleriz ama yetersiz geliyoruz sanırım...İçimdekileri sizlerle paylaşmak istedim kızlar yoksa inanın delirmek üzereyim..Okuyan herkese teşekkür ediyorum.....

irmaknehir2 bunu beğendi.
  2. 15 Mayıs 2009
  3. Zehir

Zehir her seçiş bir vazgeçiştir Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    146
    yazdiklarinizi okurken sandim ki yengemin ayni yastaki kizini anlatiyorsunuz :1shok:

yok böyle birsey sizin nasil bir psikoloji icinde oldugunuzu cok iyi anlayabiliyorum

cunku beraber yasamadigimiz halde ben bile bizim ufakligi gorunce cildirma derecesine geliyor yengemi azarliyorum

cunku ;hata hep buyuklerde

cocugu kucaga alistirdi ,iyk dedi zipladi yanina viyk dedi zipladi yanina

onu istedi verdi bunu istedi verdi

agladi sussun diye verdi ,verdi babam verdi

cocuklari arsiz yapmanin tek sebebi ebeveynler

cocugu yatagina alistir dedik yok dedi ,yüz verme ilgilenme az dedik onada yok dedi

simdi oda sizin gibi cildirma derecesinde,kizi ne laf dinliyor,kucuk buyuk yerli yabanci kimseyi dinlemiyor ,o kulaklara zarar cirlamasida cabasi hep kari koca ikisinin hatasi

cocugum aman sussun diyipte her istedigini yaparsaniz cocuklar iste böyle arsiz olur

bir danismandan yardim alsaniz iyi olucak

rabbim yardimciniz olsun a.s.

4. 15 Mayıs 2009
  5. ZYNPalp

ZYNPalp Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    86
    ağladığı zaman istediğini sakın vermeyin. diyorum ama arada dayanamayıp veriyorum bende kızıma. ama gerçekten hatalı davranış biçimlerini biz öğretiyoruz çocuklarımıza. sabırlı olmak gerek.

6. 15 Mayıs 2009
  7. ferhunde06

ferhunde06 Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    0

8. 15 Mayıs 2009
  9. ferhunde06

ferhunde06 Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Ah canım çeken bilir..Bende her ağladığında istediklerini vermeme taraftarıyım ama bazen öyle bir hale geliyorsunuzki aman tek sussunda ne istiyosa vereyim diyosunuz....Biliyorum çok yanlış bir davranış biçimi ama bazen öyle yoğun olduğum bir anda gelip istiyorki o an veriyorum istediğini...Böyle yapıncada bu sefer herşeyi ağlayarak istemeye başlıyor...Sabırlı olmak lazım ama sabır bırakmadılarki...... :1no2:

irmaknehir2 bunu beğendi.
  10. 15 Mayıs 2009
  11. Swetter

Swetter Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    Allah kolaylık versın. Benımde bır oglum var henuz 6,5 aylık ama sımdıden parmagında oynatıyor benı. Sızı dusunemıyorum bırde ıkı cocuk. Allah sabır versın

12. 15 Mayıs 2009
  13. ferhunde06

ferhunde06 Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Canım Allah sanada kolaylık versin..Benim oğlumda bebekken çok yaramazdı, neler çektim o dönemleri hatırlamak bile istemiyorum...Şimdi büyüdü ama bu sefer kızım başladı..Kızımın yaramazlıkları yüzünden oğlumda laftan anlamıyor...2 çocuk gerçekten çok büyük sabır ve sorumluluk getiriyor...Onları büyütürken ben benlikten çıktım....Allah hepimizin yardımcısı olsun....

14. 24 Mayıs 2009
  15. Kadercik

Kadercik Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Merhaba arkadaslar.
    Ferhunde abla, ayni sorun bizdede mevcut diyebilirim. Benimde ard arda iki cocugum oldu. Oglum uc yasinda kizim iki yasinda. Ben disiplin konusunda cok sikiyim ama esim hemen onlar uzulmesin aglamasinlar diye her dediklerini yapiyor. Ozellikle uc yasindaki oglumun dediklerini ve istediklerini yapiyor. Esim ise gidecegi vakite kadar oglum babasina yapmadigi seyi birakmaz. Babasina bagirir cagirir esya atar, ikidebir kalk bunu yap kalk sunu yap der esime. Esimle ben cocuga bagirdim kizdim diye kavga ederiz. Ve ben sonunda artik esime sana ve ogluna seyirci olcam, biktim dedim cekildim aradan ama esimin artik hic enerjisi nesesi huzuru kalmadi cunku oglumuz dunyayi babasina zindan ediyordu. Geceleri dedigin gibi aglamalar, bir kez degil defalarca. Babasi kalkar alir getirir bizim yatagimiza koyar kendisi buzulup koltukta yatardi. Gene sustum ama sirf oglum yuzunden esimle birbirimizden uzaklastigimizi fark ettim. Bir gun esim evdeyken surekli oglum boyle yapinca aldim odasina kilitledim ve esime sakin ha isime karisma dedim. Oglumada artik yeter sen boyle devam ettigin surece ben seni bu odadan cikarmicam dedim. o cikti ben koydum odaya, hic yilmadim bikmadim babasida buyuk bir gayret sonucu artik yuz vermedi ve bizim oglun azda olsa degisim gosterdi. Allahima sukur simdi iyi. Haaaa kizimiz 2 yasinda onada rahat vermezdi oglum, oyuncagini alir bu kizi essek sudan cikincaya kadr doverdi. Ama bende ogluma sirf onun iyiligi icin cezalandirdim ve bu dunyada bir tek onun olmadigini anlattim. Hep cicim anam kuzum olmuyor. Hayat acimasiz. Okulda boyle bir tavir sergilese kimse acimaz. Bir iki haftadir iyiz sukur insaaallah yine baslamaz. Bunu deneyin. Kizinizi cezalandirin ve hic bir dedigini yapmayin. Kendiniz ayarladiginiz zaman ve yeri geldigi zaman ona alin istediklerini. Evde katiyyen tatli turu seyler bulundurmayin, cunku tatli cocugu hiperaktiflige surukluyor. O Ufacik beyin icin cok tatli boyle seylere yol acabiliyr malesef cunku benim oglumda asiri tatli duskunu. Yeterki siz kararli olun ve piskljinizi bozmayin. Bir cocuk sizi degil siz o cocugu yoneteceksiniz. Bunu unutmayin. Bir an once tedbirinizi alin yoksa buyudukce hersey dahada zor olur. Cocuktur ama aglamasin sizlamasin uzulmesin anlamina gelmez. Bu hayat hep gulluk gulistanlik degildir. Sinirlar kurallar kanunlar ve sartlar onlar icinde gecerli. Sevgi saygi cercevesi icerisinde herseyin olmasi dilegi ile size bl sans. Ve dedigim gibi hiiiic ama hiiiicc dusunmeyin bunlari cocuktur, siz yeterki kararli olun ve fazla yuz vermeyin.
    Optum canim.

16. 1 Haziran 2009
  17. balpetegim

balpetegim küçük prensin annesi Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    148
    canım yazdıklarını okudum ve çok üzüldüm
    allah sabır versin
    annen için de çok üzgünüm,allah rahmet eylesin,mekanı cennet olsun inşallah...
    çocuklarla uğraşırken acını bile yaşayamamışsın yazık
    sana bazı konularda çok hak veriyorum
    çocuk yetiştirmek gerçekten çok zor,çok büyük bi sabır işi...
    hayalimizde kusursuz çocuklar var ama gerçekte öyle olmuyor maalesef...
    kitaplara uymak çok zor,hayat bizi çok farklı yerlere götürüyor çünkü
    benim de 11 aylık bi oğlum var...inan o bile şimdiden her dediğini yaptırmak istiyo...
    alah yardımcın olsun
    inşallah büyüdükçe düzelirler...sen kendine iyi bak bnce

18. 2 Haziran 2009
  19. herbal

herbal Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    sevgili ferhunde,

biraz gec okumus oldum mesajini ama ne durumda oldugunuzu merak ettim..

bir uzmanla gorustunuz mu? bazi taktik ve yontemler soyleyebilir. bir psikolog ile gorusmekte hic bir sakinca olmadigi gibi cok faydali olabilir.

bizim de 6 yasinda bir kizimiz, o da bazen bizi uzuyor. bizim de cileden ciktigimiz anlar oluyor.. ama sonra bunlari telafi edecek davranislari da olunca dengeleniyor.

3 yas halen oldukca erken bir cocukluk donemi. buyudukce daha iyiye gidecegini dusunuyorum..

benim cevremde gordugum 3 ornek var. agbi ve kucuk kiz kardes. ayni sizinkiler gibi yas farkinda.. sanki bazen dusman gibiler, cok kavga ediyorlar.. ama kiziniz biraz daha buyuyup bir seyleri ortak paylasmaya baslayinca daha iyi olur insallah iliskileri de..

bir de cocugun konusma sIkintisi oldugundan bahsetmissiniz. kendini istedigi sekilde ifade edemesi onu hircinliga , istediklerini aglayarak elde etmeye, zorbaliga itiyor olabilir..
    o daha kendisi suclanmayacak kadar cok kucuk.. tum olanlarda hic bir sorumlulugu yok zaten.. siz ise Allah'in verdigi emanete sabirla sahip cikarak, cok buyuk sevap kazaniyorsunuz.. evet cok zahmetli yanlari var, o yuzden cennet analarin ayaklari altinda..

sevgiler.. a.s.