Artvin Yöresinin Tanıtımı

Konusu 'Adım adım Türkiye' forumundadır ve terlik tarafından 1 Ocak 2009 başlatılmıştır.

  1 Ocak 2009
  Konu Sahibi : terlik
 1. terlik

  terlik İYİLİK MELEĞİ Pro Üye

  Katılım:
  15 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  2.858
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  148
  [​IMG]
  Artvin 'Göğe Yakın Topraklar'


  Artvin ve Artvinliler, tıpkı coğrafyası ve bitki örtüsü gibi müthiş bir zenginliğe ve çeşitliliğe sahip. Ne bu yazık ki bu zenginliğin farkına henüz varabilmiş bu yöre insanları. İnsan malzemesindeki bu zenginlik ve çeşitlilik Artvin kültüründe, folklor ve beşeri ilişkilerini de yansımış durumda. Bütün bu zenginlik ve çeşitlilik Türk yansımalarının bir ürünüdür.

  Türk, Gürcü, Hemşin, Ahıska, Laz, Ermeni, Rum ve daha niceleri bu topraklarda kardeşçe yaşamlarını sürdürmekteler. Artvin sokaklarında dolaşırken bir çok farklı lisanı duymanız ve anlayamamanız mümkün oluyor.

  [FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Artvin enteresan bir doğa yapısına sahip, iki vadi arasında arazi içine gömülmüş olan ve tabanı ile zirvesi arasında 300-400m yükseklik farkı oluşturmaktadır. Aşağı mahalle, Orta mahalle ve Çarşı mahallesi olarak üç bölüme ayrılmış durumdadır. Artvin aşağı mahalle ile yukarı mahallesi arasında yükseklik farkı Türkiye’nin başka bir şehrinde görülmemektedir. Bu iki mahalle arasında farklılıkları gözlemledikçe şaşırıyoruz. Aşağıda çiçekler açmışken yukarıda karla kaplı alanlar gözümüze ilişiyor. İkisi de Artvin!

  [FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Artvin, Kaçkar ve Karçal dağlarının gölgesinde, ili ikiye bölen Çoruh nehri, dik yamaçlı uzun vadileri, 3900 metreye kadar yükselen birbiri ardına sıralanmış yüksek dağları, balta girmemiş doğal ormanları, yüksek dağların doruklarında Krater gölleri, Karagülleri, yeşil yaylaları, fauna ve flora zenginliği, tarihi kilise, kale ve kemer köprüleri, geleneksel mimarisi ve festivalleri ile çeşitli turizm değerlerini içinde barındıran otantik şehirlerden biridir.

  Bunun yanı sıra Orta Asya dan gelen göçlerin fazlaca yerleşmelerine sahne olmuş bu topraklar. Artvin gezimiz esnasında sıklıkla bu köyleri ziyaret ederek bilgi ve belge topladık.

  Gençler iş imkanları nedeni ile köylerden göç ederek büyük şehirlerde kendi mahallerini kurarak geleneklerini sürdürüyorlarmış. Özellikle Bursa, Adapazarı ve İzmir en çok göç alan şehirler olmuş.
  [/FONT]
  [FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Bu bölgede çok fazlaca etnik kültürün yaşaması Selçuklu ve Osmanlı döneminde doğa koşullarından dolayı tam hakimiyetin oluşamamasına bağlamak mümkün olabilir. Bölgede elle sayılabilecek kadar Osmanlı yapısına rastlıyoruz. [/FONT]
  [FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Örf ve adetler, folklor açısından Artvin’in kendisine mahsus zengin bir kültür ve folklor mirası vardır. Halk edebiyatı, el sanatları, eğlence, yemek ve kıyafet bakımından oldukça zengindir. Artvin’den yüzlerce şair yetişmiştir. Zuhuri, İzni, Keşfi, Didari, Efkari ve Ali Fahri gibi aşık ve şairler başlıcalarıdır. Halk oyunlarında Erzurum, Kars. Karadeniz ve Kafkasya’nın tesiri büyüktür.[/FONT]
  [FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Türk Mührü ekibi, Artvin’den ayrılırken istediği, aradığı Türk Mührünün izlerine rastlamış bir şekilde yoluna umutla devam ediyor….
  [​IMG]
  [/FONT]

  [​IMG]
  [/FONT]
   
 2. 1 Ocak 2009
  Konu Sahibi : terlik
 3. terlik

  terlik İYİLİK MELEĞİ Pro Üye

  Katılım:
  15 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  2.858
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  148
  Tüm Türkiyemin Yöreleri illeri güzeldir bunu biliyorum çünkü gezerek gördüm.
  Görmediğim Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu kaldı ... her ili her köyü ayrı ayrı güzellikte memleketimin. İnsanları deseniz misafirperver... Hiç unutmam babam, annem ve ben seyahat ederken cuma günüydü ve yoldaydık. İç Anadolu Bölgesinde bir kasabadan geçerken, babamın Cuma Namazına gitmesi gerekiyordu mola verdik geç kalıyor diye hemen camiye girdi ve ben arabayı uygun bir yere park edip annemle başladık beklemeye.. derken bir hanım yanımıza uğrayıp bizi ağırlamak istediğini söyledi bizde tok olduğumuzu (lokantada yemiştik) söyleyince yanımıza gelip oturdular ve muhabbet ettik o kadar cana yakınlarki, yinede limonata vs. ikramlarda bulundular. Çok memnun kalmıştık... a.s.