Aşermek

Konusu 'Hamilelik Belirtileri' forumundadır ve Cicilikiz tarafından 28 Eylül 2009 başlatılmıştır.

  28 Eylül 2009
  Konu Sahibi : Cicilikiz
 1. Cicilikiz

  Cicilikiz Popüler Üye Üye

  Katılım:
  24 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  1.972
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  106
  Ben hamileyim” diyen birine ilk ”canın ne istiyor söyle yapim, alayım” deriz :) Çünkü hamileliğin ilk başlıca belirtisi aşermekdir. Peki hiç düşündünüz mü hamileler neden aşerir? İşte cevabı;  Hamilelikte kadınların aşermesi hepimizin bir şekilde duyduğu bir konudur. Gerçekte ise, bazı kadınlar bu durumu yaşarken, bazıları yaşamaz. Beslenme uzmanları aşerme nin, gıdanın kendisine değil, vücutta yarattığı etkiye yönelik olduğunu söylüyorlar. Ayrıca, beslenme şeklinizdeki bir dengesizlikten de ortaya çıkabiliyor.

  Örneğin tahıl açısından zengin bir diyetle besleniyorsanız, yağ ve tatlılara karşı aşırı bir arzu duymaya başlayabilirsiniz; ya da protein açısından zengin bir beslenme şekli, gene şeker yeme istediğini, bol şeker tüketimi de, tuzlu yeme arzusunu artırabilir.

  Pek çok kadın, hamilelik esnasında tat ve koku alma duyularında değişiklik gözlemler. Örneğin, bazı kadınlar hamileliğin ilk safhalarında ağızlarında metalik bir tat olduğundan bahsedebilir. Bu türden değişiklikler de, bazı besinlere duyulan isteği ve diğerlerine duyulan isteksizliği açıklayabilir.

  Aşerme, bazı kadınlarda duyguların bilinç seviyesindeki, ya da bilinç altındaki karşılığı şeklinde de ortaya çıkabilir. Örneğin çocukluğunuzda sevdiğiniz bir şeyi yemek isteyebilir, ya da din veya kültürünüzle özel bir bağlantısı olan bir besini tüketmek isteyebilirsiniz. Özellikle de hala aynı çevrede yaşıyorsanız. Alışılagelmedik gıdaları arzulamanız, hamile olmak gibi özel bir duruma dikkat çekmek için kullandığınız size özel bir yol olabilir.

  Hamilelik sırasında, aşerme nin aksi bir durum da meydana gelebilir. Yani kahve ve alkol, ya da kızartma gibi bazı yiyecek ve içeceklere karşı isteksizlik oluşabilir. Bu, çoğunlukla mide bulantıları sebebiyle olur. Tüm bunların yanı sıra ortaya çıkabilecek bir diğer durum da tıpta pika olarak adlandırılmaktadır. Pika, yenilebilir olmayan, sabun, macun, toprak gibi maddeleri yeme arzusudur.

  Gebelik esnasında yaşanan aşerme durumu bazen etik problemlere de sebep olabilir. Örneğin pek çok vejetaryen kadında ete olan isteğin arttığı gözlemlenmiştir. Hamilelikte vücudun proteine olan ihtiyacı artar. Belki de bu nedenle bu tür bir arzu, vücudun gönderdiği bir mesaj olarak algılanabilir. Buna cevap olarak bazı kadınlar sadece hamilelik boyunca da olsa et yemeye başlarken, bazıları da balık ve baklagillerle bu açığı kapamaya çalışırlar. Daha çok yumurta ve peynir yiyip, süt içmek de aldığınız proteini artırmanın iyi bir yoludur.

  Aşerme den bahsederken, çikolatadan bahsetmemek olmaz. Hamilelikte çokça arzulanan çikolata, vücutta karmaşık biyokimyasal tepkimelere sebep olabilir. Çikolata, özellikle de bitter çikolata, zengin bir magnezyum ve demir kaynağıdır. Bu nedenle, eğer canınız çikolata çekiyorsa, bu hafif bir kansızlığın belirtisi olabilir. Bu mineralleri içeren daha tatlı gıdalar, magnezyum için hurma, incir, yemişler; demir için de kırmızı et, yumurta, fasulye ve yulaftır.

  Çikolata yemek, beyinde kendinizi iyi hissetmenizi sağlayan kimyasalların salgılanmasını sağlar. Ayrıca bir anda şeker yüklemesi de yaptığından, kendinizi yorgun ve depresif hissediyorsanız, kısa zamanda daha iyi hissetmenizi sağlar. Ancak çoğu çikolatada fazlaca katkı maddesi bulunduğundan, organik çikolatayı tercih etmek, ya da daha sağlıklı bir alternatif bulmak iyi olabilir.

  Kendinizi iyi hissetmek için yapabileceğiniz bir diğer şey de, düzenli egzersiz ve rahatlama teknikleridir. Ayrıca, depresyondaysanız bir terapiste de başvurabilirsiniz. Probleminiz aşermek değil de, bazı besinlere isteksizlik duymak olabilir. Beslenme planınız pek çok farklı besini içereceğinden, bu çok büyük bir problem yaratmayacaktır. Ancak eğer beslenmeniz açısından değerli besleyenler içeren bir gıdaya karşı isteksizlik duyarsanız, bunun yerini alabilecek başka bir gıda bulmaya çalışın. Böylece herhangi bir vitamin ve mineral eksikliği söz konusu olmaz.  Aşerdiğinizde, arzu duyduğunuz gıdayı yemekte sakınca yoktur. Ancak önemli olan bunu abartmamaktır. Eğer tek bir besinden bol miktarda tüketirseniz, muhtemelen diğer yemeniz gerekenleri yemiyorsunuz demektir. Bu da, zaman içerisinde ihtiyacınız olan besleyenleri alamamanıza sebep olabilir. Bir hafta kadar bir beslenme günlüğü tutup, ne kadar dengeli beslendiğinizi inceleyin. Eğer diyetiniz yetersizse, doktorunuza danışın.

  Eğer aslında yenmeyecek şeylere karşı bir ilgi görürseniz, bunları yeme isteğinizi bastırmaya çalışın ve kendinizi yenebilir bir besinle ödüllendirin. Kendinize pika durumunun geçeceğini ve endişelenmemeniz gerektiğini söyleyin. Ancak bu durumun sizi iyice rahatsız ettiğini hissederseniz, o zaman doktorunuza danışın. Bazen pika, altta yatan başka bir fiziksel ya da akli rahatsızlığın göstergesi olabilir.  Hamile bir kadının yanın da fazla yemeklerden bahsetmemek gerekir. Kazara bahsettiniz diyelim, o zamanda o bahsettiğiniz yiyeceğini bulup ona getirmeniz gerekir :)
   
 2. 28 Eylül 2009
  Konu Sahibi : Cicilikiz
 3. BeyzaNur-HH

  BeyzaNur-HH geL artik Melegim Üye

  Katılım:
  29 Nisan 2008
  Mesajlar:
  1.744
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  106
  insallah bigun bende aseririm:KK70: tsk cnm paylasim icin
   
 4. 30 Eylül 2009
  Konu Sahibi : Cicilikiz
 5. archimim

  archimim KRALİÇE KIZIM ASYA'M Üye

  Katılım:
  11 Haziran 2009
  Mesajlar:
  5.213
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  146
  ilk hamileliğimde hamile olduğumu henüz bilmeden işkembe çorbasına aş eriyordum
  bu arada ben işkembe çorbasından nefret ederim ağzıma bile sürmem
  1 hafta işkembe çorbası kokuları ile gezerken hamile olduğumu öğrendim
  ama düşükle sonuçlandı.

  aşermek çok tuhaf bir duyguymuş onu anladım..
   
 6. 19 Aralık 2012
  Konu Sahibi : Cicilikiz
 7. sveh

  sveh Popüler Üye Üye

  Katılım:
  10 Ekim 2011
  Mesajlar:
  1.801
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  103
  konu eski bi konu ama bana yardımcı olabilirsiniz sanırım.. kızlar adetim 19 gün geçti bi hafta geçtiğinde evde kendm test yaptım negatif. 12. gün doktora gttm alttan muayne etti bebek yok kistte yok dedi adet söktürücü verdi yolladı kanda bakmadı.. ve bn şu anda göğüslerime dokunamıyorum acısından uçları çok acıyo. ve canım sürekli bişiler çekiyo rüyama giriyo ama öle böle değil:26: hamile gibiyim sanki yada ben öle hissediyorum varsa çıkardı ultrasonda diyorum snrada şeytan dürtüyo ya geç döllenmeyse nie kanda baktrmıyosun dio:KK1: ama bn 4 senedr bıktım negatif sonuç almaktan eşimde yaptrmamı istemiyoo napacağımı şaşırdımmm:26: ve ayrıca pcoluyum maalesef:KK14: