Aşi Zamani

Konusu 'Hamilelerden Haberler: Soru ve Sorunlar' forumundadır ve bxixdxixxsxxixm tarafından 12 Şubat 2008 başlatılmıştır.

12 Şubat 2008
    Konu Sahibi : bxixdxixxsxxixm
  1. bxixdxixxsxxixm

bxixdxixxsxxixm KALBİM EGE' DE KALDI Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    Kızlar aşı zamanı 20. haftaymış. ve sadece sağlık ocakları yapıyormuş. Sağlık ocaklarına kaydı olmayanlar yaptırsın. Sağlık ocağına hamileyim diyormuşsun ve oradan sana hamileliğini takip edeceğin hamilelik kartı veriyorlarmış. Bebeğin aşılarına kadar hepsi yazıyormuş. Ve bebeğin okula gidene kadar sağlık ocağı bebeklerimizin sorumluluğunu üstleniyormuş. Evlere kontrole geliyormuş. Umarım yardımcı olabilmişimidir. Aşıdan sonra kolda uyuşmazlık ve bazılarında ateş olabilirmiş endişelenmicekmişiz. umarım yardımcı olabilmişimdir. İlk aşı olanlardanda tavsiye bekliyoruz malum 20 haftaya girecek olanlar var aramızda..

2. 12 Şubat 2008
  3. meral76

meral76 Guest

aşı da mı yaptıracak mışız? ne aşısı bu? duymamıştım ben.

4. 12 Şubat 2008
  5. Cullen

Cullen ̶Ç̶i̶z̶G̶i̶ ̶Ç& Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    106
    bıdışım hamileliktemi aşı yoksa dogumdan sonra bebege uygulanan aşıdanmı bahsediyorsun

6. 12 Şubat 2008
  7. CORUMUNCADISI

CORUMUNCADISI 3 yavrum kuzumlarim Üye

Beğenildi:
    10
    Ödül Puanları:
    146
    allah ben bilmiom oglumda asi olmustum uc sene once ama simdi var mi yok mu bilmiom doktora gidince sorarim artik allah yandim

8. 12 Şubat 2008
  9. Rosca

Rosca Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    yok kızlar hamilelikte olmamız gereken aşılar var bıdışım ondan söz ediyor ama beni doktorum 23 hafta görecek hiç aşı ile ilgili birsey demedi ama yaptıran arkadaşlarım var

10. 12 Şubat 2008
  11. Cullen

Cullen ̶Ç̶i̶z̶G̶i̶ ̶Ç& Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    106
    yaa benim doktorumda bişi demedi 22 haftalıkken sadece genel taramaya giricem bebek icin organlarına bakmaları icin aşıdan haberim yok:uhm:

12. 12 Şubat 2008
  13. bxixdxixxsxxixm

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    20. hafta dedi ben doktorum..Hamilelikte olunan aşı. çorumlucadı ilk hamileliğinde aşı olunca neler olmuştu biraz anlatıp bizi bilinçlendirirmisin.

14. 12 Şubat 2008
  15. bxixdxixxsxxixm

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    20. hafta dedi benim doktorum..Hamilelikte olunan aşı. çorumlucadı ilk hamileliğinde aşı olunca neler olmuştu biraz anlatıp bizi bilinçlendirirmisin

16. 12 Şubat 2008
  17. CORUMUNCADISI

CORUMUNCADISI 3 yavrum kuzumlarim Üye

Beğenildi:
    10
    Ödül Puanları:
    146
    ya burda ben devlet yeri var oraya gittim annemle bekledim kadin igeni kalcamdan vurdu ayni asi mi bilmiom da
    igne az yakti canimi yandi icim az ama hic ateslenmedim cok sukur ama bu bebekde insallah bi daha olmam asi falan ama genede doktoruma sorarim

18. 12 Şubat 2008
  19. ghaneli

ghaneli ^AhmetBarışCanan^ Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106
    Arkadaşlar biraz bu konuda tecrübem var.Gebeye ilk aşı gebeyle karşılaşınca yapılır 1.aşı 4.ayda, 2.AŞI 1 ay sonra,3. aşı 6 ay sonra yapılır.Yanii doğuma son 1 ay falan kalınca ebe değilim ama daha önce bi köyde görev yapmıştım.Bu aşının adı tetenoz aşısı.Köylerde 15_45 yaş arası kadınlara yapılıyo.Hani herhengi bi el kesilmesinde pislikten falan tetenoz olmasınlar diye.Neden kadınlara yapılır diye sorarsan tetenozlu kadın doğum yaparken bebeğe tetenoz bulaşır.Bu yüzden bebeği korumak için yapılır.Bebeğe tetenoz geçerse bebek ağlarken kasılır nefesi daralır morarır o yüzden de hayatını kaybeder.Ama ben bekarken 2 dozunu yaptırdım doktorum gerek yok dedi.Genelde köyde yaşayanlara falan yapılıyo onlar daha çok risk altında oldukları için.Aşı yapılınca kol da uyuşma olur, 1_2 gün kolda ağrı olur aşı yerinde hassasiyet olur.Bazende ateş görülür ilk aşda bu etkiler daha fazla olur.yARDIMCI OLDUYSAM mutlu olurum