Aşılamamın negatif sonuçlanmasında olası nedenler neler? Yardımcı olurmusunuz?

Konusu 'Aşılama Yöntemleri ve Tecrübelerimiz' forumundadır ve nevrosky tarafından 10 Nisan 2008 başlatılmıştır.

10 Nisan 2008
    Konu Sahibi : nevrosky
  1. nevrosky

nevrosky Doruk Paşa Sen Çok Yaşa Pro Üye

Beğenildi:
    19
    Ödül Puanları:
    196
    Arkadaşlar ;

24.03.2008 tarihinde ilk aşılamamı oldum ve sonuç maalesef ki negatif , hamile kalamadım. Bunda da bir hayır vardır diyorum. Ancak yaşadıklarımızdan ders çıkarmak ve bilenlerden , tecrübelilerden yardım ile akıl almak en akılcısı olacaktır. Bundan sonraki denemelerim için ; benden kaynaklanan bir yanlış varsa bunu düzeltmek , bana söylenenlerde eksiklik varsa ona göre tedbirli ve bilinçli olmak istiyorum. Sizlerden de bu konuda yardım ve ilgi bekliyorum arkadaşlarım. Aşılama ile ilgili pek çok başlık var tabi. Ancak ben biraz daha kendi yaşadıklarıma dair birşeyler sorup bu konulardaki soru işaretlerimi gidermek istiyorum.

Öncelikle kendi durumumdan kısaca bahsetmek istiyorum. Bu konu hakkındaki yorumlarınızı da bekliyorum tabi. Ben 1978 doğumluyum. 2 senelik evliyim. Eşim 1974 doğumlu. Eşimde sperm hareketsizliği söz konusuyken ilaçla tedavi edilerek 2 ay içinde normal hale getirildi. Tüplerimde hormonlarımda ya da başka birşey de sorun yok. Bunların hepsini öğrendikten sonra direkt aşılamaya geçtik. Çünkü uzatmak benim psikolojimi bozuyordu. Biz de bu sebeple direkt aşılamaya geçtik. Yumurtalarımın en son 18.9 , 18.1 , 17.9 , 16,7 , 15.9 olduğu tespit edildikten sonra 12 saat sonra çatlatma iğnemi vurulmam istendi. Çatlatma iğnemi vuruldum. 36 saat sonra aşılamam yapıldı. Aşılama işleminden önce yumurta durumuna veya çatlama olayına bakılmadı. Aşılama elektronik cihazlar eşliğinde yapılmadı. Yıkanma sonrasında ileri hareketli ve iyi morfolojide 12 milyon sperm bana aşılandı. Dediklerine de dikkat ettim. İlişki de başta sonda her zaman yasaklandı. Koskoca ay ilişkiye girmedik yani. Sizce bir yerlerde sorun var mı? Kısmet böyleymiş desem de gereğinin yapılmadığını veya en azından ilişki yasağı getirilerek şansımın düşürüldüğüne inanıyorum , siz ne dersiniz?

Sorularım şu şekilde :

1-Sizlere aşılamadan önce ya da sonra doktor cinsel birleşme önerdi mi? Önermeyen var mı? Ya da yasak koyan? Yasak konulduysa nedeni size belirtildi mi? (Bana yasak denmişti çünkü,sonuç alınana kadar siz kesinlikle birleşmede bulunmayacaksınız demişlerdi) Yok eğer birleşme önerildiyse , periyotları nasılsı. Kaç gün önce ve sonra , ne kadar arayla?

2-İğnelerimizi kullandık , çatlatma iğnemizi vurulduk. Aşılama günü gittik (yani planladığı gün). Aşılama işlemi yapılmadan önce ultrasonda yumurtaların çatlayıp çatlamadıklarına veya akıbetlerine son birkez bakıldı mı? Yoksa ya Allah diyerek direkt olarak olmuştur diye aşılamaya geçildi mi? (Ben de kontrol yapılmadan direkt aşılama yapıldı)

3-Aşılama işlemi ultrasonla beraber , görerek , durumu izleyerek mi yapıldı? Yani salma işlemi görerek , direkt rahim içine gittiğine emin olarak mı yapıldı? Yoksa hiçbir elektronik cihaz eşliğinde yapılmadan mı yapıldı?

4-Yumurta boyutlarınız kaç kaç iken çatlatma iğnenizin vurulmasına karar verildi?

Bu sorularıma vereceğiniz cevaplar için şimdiden çok teşekkür ederim. Uzun oldu biraz , öpüyorum hepinizi. a.s.

2. 10 Nisan 2008
  3. serbey

serbey Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    Merhaba Arkadaşim.sorularini Bu Ay Negatif Sonuçlanan Ilk Aşilamama Göre Cevaplayim.

1:aşilama öncesi 3 4 Gün Ilişki Yasak.sonrasi Için Serbestsinz Dedi Hatta Bugn Bile Yapabilrsinz Ama Gerek Yok Yeterince Sperm Biraktik Içeri Demişti.

2:eek: Gün Bende Sordum Doktruma Aşilama öncesi Bakmiyacak Misinz Yumurtalar çatlamiş Mi Diye Dedim Ama çatlamiştir Gerek Yok Dedi 12 Saat Içinde Bile çatlasa Olur Dedi.bizde Tamam Dedik.adam Işinde Uzman Karişacak Değilsin Ya Güvenmek Zorundasin..

3:aşilama Işlemi Ultrasonla Takip Edilerek Yapildi

4:10 20 21 Civariydi çatlama Iğnesi Yaptirdiğimda.

4. 10 Nisan 2008
  5. EU2

EU2 Guest

canım ben 2kez aşılama Oldum ilkindede ikincidede yumurtalarım boyutu 18 olunca doktor saat verdi ona Göre çatlatma iğnesi oldum...toplam 10.000mg dı preglny bundan 30saat sonra birer gun ara ile çift aşılama Oldum
    ilk aşılama 2 iki çatlayan yumurtam , ikincide 1 çatlamış bi çatlamamış yumurtma vardı
    aşılama olmadan önce banada ultrason ile bakılmadı bende senın gıbı düşündüm nerden biliyorki Dedim rahme gittiğini kanülün :uhm: aşılamayı yaptıktan sonra Gel bi bakalım ne durumda dedi ve ultrasonda spermleri peşpeşe Bile Gördük a.s giderken ama tutmadı işte..
    ilk aşılamamda (şubatta) ilişki yasaklamıştı..o ay sizin gibi boş geçti sadece aşılama sonucunu bekledik ama buay 24ve 26 martta aşılama Oldum 27 ve 29martta da eşimle beraber Olduk ama Yine tutmadı
    şimdi 3.ve son aşılama için görüşmeye gidicem bugun bakalım ne olacak
    çift aşılamada şans daha yuksek olmasına karşın benım tutmadı işte kısmet ve spermleri bana ultrasonda kanallara giderken gösterdi hemde
    ama kısmet şans ve kader işi işte
    bundan sorada senın için hayırlısıOslun Cnm
    yardımcı olabildiysem ne mutluu...
    :1rolleyes:

6. 10 Nisan 2008
  7. gxuxl, beyazgxuxl

gxuxl, beyazgxuxl Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    Arkadaşim Başlik çok Ii Teşekkür Ederim.bende 2 Nisanda Yaptirdim Benimki Daha Da Garip Ctesi Dr. Konuşmaya Gittik .çarşamba Aşilama Yapalim Dedi.ama Iğne Veya Ilaç Hiçbişey Vermedi.yumurtan Zaten Ii Dedi.çarşamba Yumurtaya Bakildi Tamam çatlamiş Dedi.aşilama Işlemi Ise Ultrason Veya Diğer Elekt. Alet.falan Yapilmadi.bize Söğlediği şuydu Ilişki Serbest Hatta Bunun Faydali Bile Olabileceği.sadece Aşilama öncesi 5 Günlük Perhis Verdi.biyerde Okumuştum Tahlilden önce Ilişki Sayiyi Ama Uzun Sürede Ilişki Olmadiysa Hareketliliği Düşürürmüş.ben şuan Bekliyorum.progestan Kullaniyorum .düne Kadar Azda Olsa Umutluydum Biraz Belim Gögüslerim Ağriyodu Belki Diyordum Ama Akşamdan Beri Kasiklarim Ağriyor.

8. 10 Nisan 2008
  9. bgm84

bgm84 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    walla bize dr 2 gün ilişki yaşamayın ddedi...ne alakası var.uzun süre ilişki yaşamaamanın.bana da yumurta çatladımı diye baklımadı...normal muayene gibi oldum aşılamayı...spekulum takılıp sperm enjekte edildi..sen nezman oldun?

10. 10 Nisan 2008
  11. nevrosky

nevrosky Doruk Paşa Sen Çok Yaşa Pro Üye

Beğenildi:
    19
    Ödül Puanları:
    196
    24 Martta canım. İşte herkesin bir başka uygulaması var. Ve bizde bu uygulamalar arasında hep bocalıyor , hem de daha çok kafa karıştırıyoruz. Ama araştırmadan kendi haline de bırakamam ki.

12. 10 Nisan 2008
  13. ddm

ddm yok başka yolu..... Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    106

Son düzenleme: 10 Nisan 2008
  14. 10 Nisan 2008
  15. HandCute

HandCute 1.75cm boy 80 kg Üye

Beğenildi:
    216
    Ödül Puanları:
    153

canım merhaba. ben 3 aşılama yaptırdım hepsinde aşılamalardan 3 gün önce perhize başlanıyordu. aşılama günü ilişki denildi. ve aşılamadan 2 günsonra dedi.(1. aşılamada yapmayın demişti)
    aşılamalarım ultrason eşliğinde oldu. sıkışık durumda gittim hemşire üstten rahimin görüntüsünü ayarlarken çatladığı belli oluyordu. hatta spermlerin rahime bırakıldığı bile görülüyordu.yumurta boyları biraz problem gibi geldi ama dr un tekniği sanırım üçündede aynı boya gitti
    1. aşılamada 23-15-16 (15-16 işe yaramaz dedi)
    2. de 24- 14- 15 (yine aynı)
    3. de 23-17-18 (bilemiyorum)
    umarım cevaplarımın faydası olmuştur canım.

16. 10 Nisan 2008
  17. bgm84

bgm84 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    tabii canım mutlaka araştırma olmalı...

18. 10 Nisan 2008
  19. demiray

demiray Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    nevrosky canım çok iyi yapmışsın bu konuyu açmakla.benimde 1. aşılamam negatif sonuçlandı.şimdi 2. için iğnelerimi oluyorum.okuyunca benimde kafama bir sürü şey takıldı.
    bizdede ileri hareketli sperm yok.sen ilaçlarla halledildi demişsin ya yasak değilse buradan eğer yasaksa bana özelden hangi ilaçları kullandığınızı yazarmısın.durum böyleyken boşuna uğraşıyormuşuz gibi geliyor.
    birde benim aşılamada en büyüğü 20-18-16 gibi birsürü gelişmiş yumurtam vardı 36 saat önce çatlatma iğnesi yapıldı sonra spektlum yerleştirilip spermler içeri verildi.ama ne ultrasonla bakıldı rahime gidiyormu diye nede yumurtanın çatlayıp çatlamadığına.işlem sonrası 20 dak. dinlendirip gönderdiler.ben şehirdışında yaptırdığım için bir gün dinlenip sonra yola çıktım.doktor gün aşırı ilişki önerdi.progestan jel verdi 15 adet ama daha bitmeden regl oldum.
    canım yardımcı olabildim mi bilmiyorum inşallah en kısa zamanda bebişlerimize kavuşuruz.