Aşırı stres hamileliği geciktiriyor

Konusu 'Hamilelik Belirtileri' forumundadır ve melek06 tarafından 12 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

  12 Ağustos 2010
  Konu Sahibi : melek06
 1. melek06

  melek06 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  10 Haziran 2008
  Mesajlar:
  767
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  - Aşırı stresin hamilelik olasılığını düşürdüğü bilimsel bir çalışmayla ortaya konuldu.

  Oxford Üniversitesinden araştırmacılar, doğal yollardan hamile kalmayı planlayan kadınların stres hormonlarını ölçtüler ve aşırı stresin hamile kalma olasılığını düşürdüğünü tespit ettiler. Şimdiye kadar bu konuda bilgiler olmasına karşın, doğrudan bilimsel kanıtın bulunması zordu.

  Araştırma, ABD'de Eunice Kennedy Shriver İnsan Gelişimi ve Ulusal Çocuk Sağlığı Merkeziyle ortaklaşa olarak sigara, alkol ve kafeinin hamile kalma olasılığı üzerindeki etkilerinin araştırıldığı çalışmanın bir parçası olarak yürütüldü.

  Sonuçları "Fertility and Sterility" dergisinde yayınlanan araştırmanın, hamile kalmayı planlayan 18 ila 40 yaşlarındaki sağlıklı 274 kadınla yapıldığı belirtildi.

  Yaş, obezite, alkol ve sigara kullanımının hamile kalma olasılığını etkilediği bilinirken, uzmanlar stresin hamileliğe etkisiyle ilgili açık bir bulguya rastlamamışlardı.

  Araştırmacılar, rahatlamanın çocuk sahibi olmak isteyen çiftlere yardımcı olabileceğini, konuyla ilgili daha çok araştırma yapılması gerektiğini belirttiler.

  Söz konusu araştırmada kadınların salyasında, stres hormonu olarak bilinen, heyecan, korku ve sinirlilik anlarında ortaya çıkan adrenalin ve kronik strese bağlı kortizol hormonunun seviyeleri ölçüldü.

  Adrenalin seviyesi yumurtlama döneminde en yüksek olan kadınların hamile kalma olasılığının, seviyenin en düşük olduğu kadınlara göre yüzde 12 daha düşük olduğu, ancak kortizol hormonunun duruma bir etkisinin olmadığı ortaya çıktı.


  -YOGA-


  Bulguların bebek istenilen dönemde çiftlerin olabildiğince rahat olmaları gerektiği tezini destekler nitelikte olduğunu açıklayan Oxford Üniversitesinden Dr. Cecilia Pyper, çalışmalarının sağlıklı bayanlarda hamile kalmayı etkileyen nedenlerin daha iyi anlaşılmasını amaçladığını söyledi.

  Cecilia Pyper konuyla ilgili olarak, "Bu, stresin biyolojik ölçümünün, hamile kalma olasılığıyla ilişkisini ortaya çıkarmak amacıyla yapılan ilk araştırma. Bazı vakalarda rahatlama teknikleri, danışmanlık hizmetleri hatta yoga ve meditasyon gibi rahatlatıcı yöntemler bile yardımcı olabilir" dedi.


  alıntıdır......
   
 2. 13 Ağustos 2010
  Konu Sahibi : melek06
 3. cevizlikek

  cevizlikek Aktif Üye Üye

  Katılım:
  25 Haziran 2010
  Mesajlar:
  355
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  41
  neden tecavüze uğrayıp hamile kalan kadınlar var peki ya da neden onca maddi zorluğa onca strese dayaga rağmen hamile kalabiliyorlar ki..herkes stres diyor bazen ben de diyorum ama Allah verince veriyor zamanı beklemek tevekkül etmek şart ..
   
 4. 13 Ağustos 2010
  Konu Sahibi : melek06
 5. baby2435

  baby2435 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  11 Ekim 2009
  Mesajlar:
  1.094
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  106
  herşey allahtan allah ol dedi mi herşey olur eğer bizler hamile kalamıyorsak bu da allahtan demek ki bizim daha zamanımız var :dance: önce şükredip allaha dua edelim ki eli ayağı düzgün hayırlı evlatlar versin....
   
 6. 13 Ağustos 2010
  Konu Sahibi : melek06
 7. melek06

  melek06 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  10 Haziran 2008
  Mesajlar:
  767
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  bence burda kasdedilen anlık stresler değil,sürekli stres halinde olmak.Okumuyormuyuz hamile kalma fikrini aklımdan çıkardığım an hamile kaldım diye.bizler bu ay ne olacak hamilemiyim değilmiyim diye hergün kendimize sorup istemeden kendimizi strese sokuyoruz.tabikide herşey allahtan.ama hamile kalamamada stresde önemli bir faktör bence...
   
  Son düzenleme: 13 Ağustos 2010
 8. 14 Ağustos 2010
  Konu Sahibi : melek06
 9. nina

  nina Guest

  .......
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 22 Ağustos 2010