Aşırı titizlik kişide kaygı bozukluğuna yol açıyor

Konusu 'Psikoloji - Ruh Sağlığı ve Hastalıkları' forumundadır ve ferday tarafından 11 Aralık 2007 başlatılmıştır.

  11 Aralık 2007
  Konu Sahibi : ferday
 1. ferday

  ferday Aktif Üye Üye

  Katılım:
  17 Ekim 2007
  Mesajlar:
  497
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  86
  Başkalarını üzmemek, onların sevgi ve ilgisini kazanmak için sürekli ihtiyaçlarını erteleyen kişiler, bir süre sonra aşırı yüklenmenin getirdiği psikolojik sorunlarla yüz yüze gelebiliyor.
  Mükemmeliyetçilik ve insan ilişkilerinde fazla duyarlılık bu konuda aşırılığa yol açarken kaygı bozukluğuna da sebep olmaktadır. Kişinin insan ilişkilerinde sınırlarını aşırı zorlaması ve fedakârlık konusundaki bazı duygu ve düşünce şekilleri, psikolojik problemlerden biri olan kaygı bozukluğunun nedenleri arasındadır.

  Başka kişileri üzmemek veya onların sevgi ve ilgisini kazanmak için sürekli ihtiyaçlarını erteleyen kişiler, bir süre sonra aşırı yüklenmenin getirdiği psikolojik veya organik sorunlar yaşarlar.

  Sürekli fedakârca davranması gerektiğini düşünen kişi, bunun olumsuz sonuçlara yol açmaması için kendinden beklenen fedakârlığın gerçekten önemli ve gerekli olup olmadığını iyi düşünmelidir. Zira yaptığı fedakârlık başkalarının sorumluluklarını yerine getirememesine ya da ertelemesine sebep olabilir.

  Bazı kişilerde aşırı fedakârlığa yol açan düşünce şekli "kesinlikle başkasını üzmemeliyim, kalp kırmamalıyım"dır. Hassasiyet sahibi olmak güzeldir. Fakat aşırı hassasiyet olumsuz sonuçlar doğurur. Yanlış anlaşılma endişesi de kişinin aşırı fedakârlık yapmasına yol açar. Bununla beraber sınırları iyi bilip gerektiğinde "hayır" diyebilmek aşırı fedakârlığın olumsuz sonuçlarını azaltır.

  Aşırı fedakâr kişiler çoğu zaman farkında olmadan başkalarının sorumluluklarını yerine getirmesine de engel olurlar. Duyarlı bir kişi sınırlarını bilirse aşırı fedakâr davranmak yerine başkalarına sorumluluğunu hatırlatarak yapılması gerekenin ihmal edilmesini önlemiş olur. İş bölümü, ekip çalışması hem yapılması gereken vazifenin, işin yerine gelmesini sağlar hem de bazı kişilerin aşırı fedakârlıkta bulunarak zarar görmesini de önler.

  Bazı insanlar sürekli fedakârlık yapar ve kendileri de fedakârlık beklerler. Beklentileri karşılanmayınca insanlara kırgınlıkları aşırı strese yol açar. Önemli olanın kendi davranışlarımız olduğunu, başkalarının durumlarını bizim bilemeyeceğimizi düşünmek bu kırgınlıkları azaltır.

  Kendisi durumunu ifade etmeden anlaşılmayı bekleyen bazı kişilerde bu durum ve aşırı zorlanma öfke patlamalarına, sinir krizlerine yol açmaktadır. Çok sakin görünüp de zaman zaman aşırı tepkili davranan kişilerin çoğu, duygu ve ihtiyaçlarını zamanında ifade etmeyen kişilerdir.

  Kişi hem kendisinin hem de başkalarının hata yapabileceğini, önemli olanın kendisini geliştirmesi ve hatalardan ders alması olduğunu düşünürse başkalarının hatalarından da daha az etkilenecektir.
   
 2. 28 Aralık 2008
  Konu Sahibi : ferday
 3. gxuxnexsximm

  gxuxnexsximm UMRUMDA DEĞİL... Üye

  Katılım:
  10 Şubat 2008
  Mesajlar:
  285
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  86
  tam benı anlatıyor bu huyumu hıc sevmıyorum gercektende karsımızdakı mutlu olsun dıye hep bız mutsuz ve kalbı kırılan oluyoruz.......
   
  Naz571 bunu beğendi.
 4. 29 Aralık 2008
  Konu Sahibi : ferday
 5. lilyum2

  lilyum2 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  2 Aralık 2008
  Mesajlar:
  52
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  peki sevgili arkadaşım; sormak isterim sana..bu hayat bizim değilmi??
  Herkes kendi payına düşeni yaşamıyormu??
  Neden kendimiz için olan dururken..başkaları için olanı yaşayalım??
  Gerçi hepimize (genelde biz kadınlara),daha küçücükken böylesi öğretiliyor,biliyorum..Ama bu doğru değil.Bunu düzeltmek de bizim elimizde.
  Hiçbirşey kendimizden ve sağlığımızdan daha değerli değildir.
  Sevgiyle kalın...
   
 6. 10 Ocak 2009
  Konu Sahibi : ferday
 7. hanimkizim

  hanimkizim Aktif Üye Üye

  Katılım:
  2 Ocak 2009
  Mesajlar:
  27
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  76
  yani evladın varsa her konuda fedakar olman gerekiyor...buna mecbur kalıyosun..kendi istek ve hayallerini hep öteliyosun...çünkü sorumlu olduğun bir evladın oluyor ve o herzaman herşeyden önde geliyor
   
  Naz571 bunu beğendi.
 8. 29 Ocak 2009
  Konu Sahibi : ferday
 9. DoraGizem

  DoraGizem DORApaşanınANNESİ Üye

  Katılım:
  24 Ocak 2009
  Mesajlar:
  5.971
  Beğenildi:
  32
  Ödül Puanları:
  148
  [​IMG]
   
 10. 29 Ocak 2009
  Konu Sahibi : ferday
 11. Lyre

  Lyre TuğçEgehan Pro Üye

  Katılım:
  9 Kasım 2008
  Mesajlar:
  9.041
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  146
  çok doğru valla süprizzzzz
   
 12. 29 Ocak 2009
  Konu Sahibi : ferday
 13. EU2

  EU2 Guest

  evet aynı şey bendede var.aileme karşı fazlasıyla fedakarım herkeste söyler bunu.böyle oluncada en ufak birşeylerine kızıyorum ama yine birşey demiyorum.arada patladığım oluyor ama hepsi birikip o an çıkınca daha kötü oluyor şiddeti..
  insan önce kendini düşünücek ama işte elinde olmuyor..
   
  Naz571 bunu beğendi.