Aşırı Zayıflık

Konusu 'Tüp Bebek Yöntemi ile Çocuk Sahibi Olmak.' forumundadır ve Bahceci tarafından 9 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  9 Ağustos 2010
  Konu Sahibi : Bahceci
 1. Bahceci

  Bahceci Yeni Üye Üye

  Katılım:
  2 Mart 2010
  Mesajlar:
  7.574
  Beğenildi:
  14
  Ödül Puanları:
  0
  Obezitenin diğer ucunda da aşırı zayıflık durmakta ve bu durum da istenmeyen sonuçlar doğurmaktadır. Adet düzensizliği, yumurtlama bozukluğu gibi sorunlar aşırı zayıflıktan kaynaklanarak, infertiliteye sebep olabilir. Vücutta yağ oranı, kadınlarda normalde % 20–29 arasındadır. Beslenme bozukluğu sonucu aşırı zayıf olan kadınlarda adet düzensizliğine sık rastlanır, düzensiz kanamalar, yumurtlama bozukluğu ile birlikte seyreder. Benzer durumdaki atletler, yüzücüler gibi ağır spor yapanlarda da infertilite sık görülür. Sağlıklı beslenme sonucunda oranları ve kiloları düzeldiğinde bu kişilerin de gebe kalma şanslarının artar.
  Vücudun, normal ağırlığının 10–15 kilo altında olmasına zayıflık, 15- 20 kilonun altında olmasına ciddi zayıflık denir. Genelde zayıflığın nedeni kalıtımsalsa da hormonal düzensizlik de önemli yer tutar. Tiroid hormonlarının aşırı salgılanması (hipertiroidi) metabolizmayı hızlandırarak besinlerin daha hızlı yakılmasına neden olur. Sonuçta kilo alınamaz ve yumurtlama fonksiyonları üzerine olumsuz etki yaratır.
  Aşırı derecede zayıflık cildin kırışmasına ve daha çabuk yaşlanmasına neden olur. Yeterli beslenilmediği için bağırsaklardan kana geçen besin maddeleri organlar için de yeterli olmaz. Vücut gerekli vitaminleri ve mineralleri karşılamadığında sinir sisteminde bozukluklar ve yorgunluk ortaya çıkar. Kansızlık yetersiz beslenmenin sonucu gelişebilir. Sanıldığının aksine sadece kilolularda değil zayıf kişilerde de sigara veya alkol tüketimi de varsa kalp-damar hastalıklarına yakalanma riski yükselir. Bağışıklık sisteminin zayıflaması sonucunda hastalıklara karşı direnç düşer.
  Bu sorunu çözebilmek için öncelikle zayıflığın nedenini ortaya koymak gerekir. Eğer zayıflık hormonal bozukluktan kaynaklanıyorsa tedavide hormonal sistemin düzene sokulması yeterli olacaktır. Parazit gibi enfeksiyöz bir neden saptanırsa ağızdan alınan ilaçlarla tedavi edilir. Ancak eğer yanlış beslenmeden kaynaklanıyorsa beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesi gerekir. Zayıf kişiler için sofra düzeni, yemeğin ısısı, içeriği çok önemlidir. Kişinin günlük enerjisi saptandıktan sonra ek enerji eklenerek bir tedavi uygulanılır. Bu yüzden ilk önce beslenme alışkanlığı saptanır. Öğünler artırılır ve üç ara üç ana öğün olarak düzenlenir. Ara öğünlerin içeriği besin değeri yüksek yiyeceklerden oluşmalıdır. Enerji daha çok karbonhidratların çoğaltılmasıyla sağlanmalıdır. Yağlarda yapılan artış bulantıya sebep olmaktadır. Proteini daha yüksek vermek mümkün olmakla beraber bazı aminoasitlerin serotonini arttırmalarıyla iştahsızlık oluşturabilir. Bu yüzden proteini daha fazla arttırmak olumsuz etki yapar. Diyetin vitamin ve mineral içeriği zengin olmalıdır. Özellikle B grubu vitaminler yoğun verilmelidir. Bu gruptaki vitaminler iştah artışı sağlarlar. Diyetin en önemli özelliklerinden biriside hacim yönünden az besin kalitesi yönünden zengin besinlerden oluşturulmasıdır.


  ÖNERİLERİM

  1 Psikolojik destek
  2 Beslenme alışkanlıklarının kontrolü
  3 Metabolik sorunların kontrolü
  4 Direnç egzersizleri
  5 Sosyal aktivite
  6 Uyku düzeninin kontrolü
   
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.