Aşure ayındayız kızlar.

Konusu 'Hiçbir başlığa uymayan yazılar !' forumundadır ve lunet tarafından 8 Ocak 2009 başlatılmıştır.

  8 Ocak 2009
  Konu Sahibi : lunet
 1. lunet

  lunet Aktif Üye Üye

  Katılım:
  26 Aralık 2008
  Mesajlar:
  426
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  a.sa.s aşure ayına girdik arkadaşlar.hadi gösterin bakalım hünerlerinizi.kim daha güzel aşure yapıyo.ben beceremiyorum yaaaa.bi türlü tutturamıyorum.hadi bayanlar yazın bakalım.bu ayda oruç tutmak çok sevap arkadaşlar.sevgilerimle.....a.sa.s
   
 2. 8 Ocak 2009
  Konu Sahibi : lunet
 3. *KurabiYe*

  *KurabiYe* Yeni Üye Üye

  Katılım:
  10 Nisan 2007
  Mesajlar:
  2.619
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  0
  Bu ay aşure ayı değil muharrem ayı diye geçer
  Ufak bir düzeltme yapıyım..
  Muharrem orucundan sonrada aşure yapılır ama aşure ayı değildir..
   
 4. 8 Ocak 2009
  Konu Sahibi : lunet
 5. Selenais

  Selenais Kelepceliyim ben sana Üye

  Katılım:
  24 Kasım 2006
  Mesajlar:
  1.299
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  148
  niye sevap bu ay oruc tutmak? ben tam olarak bilmiyorum bu ayin anlamini?
  Neden asure yapiliyor?
   
 6. 8 Ocak 2009
  Konu Sahibi : lunet
 7. lunet

  lunet Aktif Üye Üye

  Katılım:
  26 Aralık 2008
  Mesajlar:
  426
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  muharrem ayının islam tarihinde önemli bir yeri vardır.öyleki peygamber efendimiz s.a.v. muharrem,işehrullah yani allahın ayı olarak nitelendirmiştir.muharrem ayı aynı zamanda eşhürül-hurum,dandır.yani savaşılması yasaklanmış aylardandır.kıymeti büyük aylardandır.peygamber efendimiz s.a.v. bir hadislerinde;ramazan ayından sonra tutulan oruçların en hayırlısı ,allahımızın ayı olan muharremde tutulan oruçtur.muharrem ayı önemli olayların gerçekleştiği bir aydır.hz.adem ,in cennetten yeryüzüne indirilmesi,hz.nuh a.s,ın tufandan kurtarılması,hz.musa a.s. ve ona iman edenlerin firavun,un zulmünden kurtarılmaları hep bu ayda vuku bulmuştur.bunların yanında peygamber efendimizin torunu,4.cü halife hz.ali,nin oğlu hz.hüseyin,in o dönemde yaşanan siyasi kargaşa ve çatışmalar sonucunda 10 muharrem 61,de kerbela,da öldürülmesi olayının yaşanması nedeniyle islam tarihinde önemli bir yere sahip bulunuyor.bu yönüyle biz müslümanlar için hüzün ayıdır.hüseyin ibn ali ve beraberindeki 72 müslüman da hicri 61.de muharrem ayının 10.cu gününde halife yezid,in emriyle günlerce aç ve susuz bırakıldıktan sonra öldürüldükleri için o güne aşure günü denilmiştir.........
   
 8. 8 Ocak 2009
  Konu Sahibi : lunet
 9. EU3

  EU3 Guest

  cok isterdim asure yapabileyim maalesef bilmiyorum:KK43::KK43:
   
 10. 8 Ocak 2009
  Konu Sahibi : lunet
 11. D e r i n s u

  D e r i n s u Elinebelinedilinesahipol. Üye

  Katılım:
  15 Nisan 2008
  Mesajlar:
  308
  Beğenildi:
  5
  Ödül Puanları:
  86
  Arkadaslar bilgilendirme amacli bir alinti..

  MUHARREM AYI MATEM ORUCU VE AŞURE

  Muharrem ayı Hicri takvimin birinci ayıdır. Onuncu günün de ismi, Aşure’dir. Tarihi kaynaklara göre milattan çok önce Arap, İsrail ve Fars milletleri tarafından, Muharrem ayının Aş;ure günü, kutsal kabul edilen ortak bir değerdir. Bugünün değerini ve kutsallığını, tarihler şöyle anlatıyor:

  Adem atanın tövbesinin kabul edildiği gün.

  Nuh Peygamber'in gemisinin karayı bulduğu gün.

  İbrahim Peygamber'in Nemrut,un ateşinden kurtulduğu gün.

  Musa Peygamber'in kavmini Firavun'un şerrinden kurtardığı gün.

  Yunus Peygamber'in balığın karnından kurtulduğu gün.

  Eyüp Peygamber'in dertlerine şifa bulduğu gün.

  Saymakla bitiremeyeceğimiz bütün peygamberlerin refaha, kurtuluşa ve başarıya ulaştıkları gündür. Onun içindir ki Nuh Peygamber dahil ondan sonra gelen bütün peygamberler, Hz. Muhammed ve Hz. Ali de 10 Muharrem Aşure günü şükür ve senalarını ifade ederek, oruç tutmuşlar. Nuh Peygamber'in kurtuluş çorbasını pişirip fakir fukaraya yedirmişler, Hayır ihsan yapmışlar. Bütün tarihler o güne kadar olan, Muharrem ayının kutsallığı ve özelliğini böyle anlatırlar.

  MATEM

  Matem Farsça,dan gelen bir kelimedir. Türkçe'de anlamı: Çok sevilen değerli bir varlığı veya yakını kaybedildiğinde bu insanın günlük yaşamını etkiler; insanlar kederlenir, üzülür ağlar ve uzun bir zaman üstünden atamaz, eğlenemez, gülemez, neşelenmek istemez, hep günlerini üzüntü ile geçirdiği zaman dilimine Yas veya matem tutmak, demektir.Hz. Muhammed,in ölümünden 48 sene sonra, bütün peygamberlerin kutsal kabul ettikleri, oruç tuttukları Hicri 10 Muharrem 61 Cuma günü Miladi 10 Ekim 680 tarihinde, Kerbela denen Fırat Nehri,nin kenarında, kurda kuşa sebil olan Fırat suyunu, Hz. Muhammed,in torunlarına, Ehl-i Beyt,ten de tek kalan Hz. Hüseyin,ine ve onun mahsun yavrularına vermediler. Dünya da bugüne kadar bir eşi benzeri olmayan, insanlık aleminin yüz karası, görülmemiş susuz bir zulüm ve katliam işlendi.

  Muharrem ayı denince? Aleviler için yas veya matem ay ıakla gelir. Bugüne kadar inancında, felsefesinde, itikatında, sevgisinde, Hz. Muhammed’e ve onun Ehl-i Beyt'ine canı gönülden Aşk-ı Muhabbetiyle bağlı olan Aleviler, onların sevgisi ile sevinmişler, kederi ile kederlenmişler, acılarına ağlamışlar, gördükleri zulüme de yas tutmuşlar. Zulüm edenleri de lanetle anmışlar.

  Hz. Muhammed’e ve Ehl-i Beyt’ine inanıp iman edenler, onlara yapılan bu zulmün acısını hiçbir zaman unutmazlar. Hele Muharrem ayı gelince o zulmün kendilerine yapılmış gibi acısını hissederler. İşte o 12 gün, oruçlu halleriyle. Düğünlere, eğlenceli yerlere gitmezler, düğün nişan yapmazlar, fazla sulu yiyeceklerden güçleri oranında sakınırlar, yaşadıkları ortama göre, imkanları ve olanakları el veriyorsa traş olmazlar, iştahlarının çektiği güzel ve etli yemekleri yemezler.

  Alevilikte oruç tutarken sahura kalkmak yoktur. Durumu özetleyecek olursak: Nasıl ki yakınlarınızdan birini kaybettiğiniz zaman, onun acısı ile bir zaman kederli, üzüntülü günler yaşıyorsanız. İşte 12 gün oruç boyunca da aynen öyle yaşanır.

  Aşure
  Matem Orucu bitiminde Aşure pişirilir. Aşure, tatlı bir çorba olup, birlikte yenilir veya evlere dağıtılır. Aşure çorbasında et bulunmaz. Buğday, fındık, ceviz veya meyvelerden oluşan 12 değişik üründen yapılır (tarif). Aşure Günü, Sünnilerin Ramazan Orucu bitiminde kutladığı Şeker Bayramı gibi bir bayram kutlaması değildir. Aleviler; Kerbela’da İmam Hüseyin’in oğlu Zeynel Abidin’in sağ kurtulduğu için mutludurlar, bu nedenle çorba tatlı olur.
  Muharrem ayında Aleviler bir araya gelerek birlikte mersiyeler, şiirler, deyişler, Alevi önderlerinin kahramanlık öykülerini okurlar, anlatırlar, söylerler.

  ORUCA NİYET ETMEK
  Bism-i Şah…Allah Allah… Er Hak-Muhammed-Ali aşkına, İmam Hüseyin Efendimizin susuzluk orucu niyetine Kerbela’da şehid olanların temiz ruhlarına, Fatıma Anamızın şefaatına, Oniki İmamlar aşkına oruç tutmaya niyet eyledim. Ulu Dergah kabul eylesin...

  AŞURE LOKMASI İÇİN DUA
  Bism-i Şah…Allah Allah…
  Barekallah. Şehidler Şahı İmam Hüseyin Efendimizin ve Kerbela şehidlerinin yüce ruhlarının şad olması için barekallah. Cümle erenlerin ruhu için barekallah. Yurdumuzun, Ulusumuzun, Cumhuriyetimizin esenlikte olması için barekallah. Ordularımızın güçlü olması için barekallah. Ahirete göçenlerimiz ve bugün yaşayanlarımız için barekallah. Gökten hayırlı rahmet, yerden hayırlı bereket vermesi için barekallah. Muhammed Mustafa, Aliyyel Mürteza, İmam Hasan, İmam Hüseyin, Kerbela Şehidleri ve Hünkâr Hacı Bektaş Veli hakkı için el-Fatiha ve salevat. Gerçeğe hü…

  AŞURE YENDİKTEN SONRA OKUNACAK DUA
  Bism-i Şah …Allah Allah…
  Allah, Muhammed, Ali, Oniki İmam Efendilerimizin ruhu revanları, şâd ve handan ola. Münkir ve münafıklar mat ola, müminler şâd ola. Lokmalarımız dertlere deva ola.
  Matem-i Hasan ve Hüseyin ola. Cümlemize haklı hayırlı kısmetler verilmesi için …
  Nur-u Nebi, Kerem-i Ali, Pirimiz Hünkâr Hacı Bektaş Veli demine hü.
   
 12. 8 Ocak 2009
  Konu Sahibi : lunet
 13. y3s3min

  y3s3min Hayal Dünyası... Üye

  Katılım:
  23 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  1.398
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  biri yapsada yesek yahusenağlama
   
 14. 9 Ocak 2009
  Konu Sahibi : lunet
 15. lahanabebek

  lahanabebek oğluşumu çok özledim :( Üye

  Katılım:
  27 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  3.050
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  lunet, derinsu
  arkadaşlar paylaşımınız için sağolun evet muharrem ayı, aşure ayı vede matem ayıdır
  tekrar teşekkürler emeğiniz için
   
 16. 11 Ocak 2009
  Konu Sahibi : lunet
 17. D e r i n s u

  D e r i n s u Elinebelinedilinesahipol. Üye

  Katılım:
  15 Nisan 2008
  Mesajlar:
  308
  Beğenildi:
  5
  Ödül Puanları:
  86
  Dün yasadigim sehrin cem evine,arkadasimla beraber gittik.Kurbanlar kesildi.Dualarimizi yapip,asüremizi ve lokmamizi yedik.Yaradan yapılan tüm niyazları kabul etsin.
   
 18. 12 Ocak 2009
  Konu Sahibi : lunet
 19. hot chocolate

  hot chocolate kuzucuk Üye

  Katılım:
  19 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  694
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  106
  Allah herkesin aşuresini duasını,orucunu kabul etsin..