Atatürk Döneminde Din Dersi

Konusu 'Mustafa Kemal Atatürk' forumundadır ve jovi tarafından 7 Eylül 2006 başlatılmıştır.

  7 Eylül 2006
  Konu Sahibi : jovi
 1. jovi

  jovi Guest

  Muallim Abdülbaki
  CUMHURİYET ÇOCUĞUNUN
  DİN DERSLERİ
  Atatürk Dönemi Ders Kitabı


  DİN DERSLERİ
  MÜFREDAT PROGRAMI

  Beşinci Sınıf

  [Haftada 1 ders]


  Dünya işlerini, milletin idaresi için konulan kanunlar tayin eder. Beşeri muameleler, bu kanunlara tabidir. Bu muamelelerin din ile alakası yoktur. Beşeri işlerde akıl ile ilim hâkimdir. İslam dini dünyaya ait işlerde aklın ve ilmin hâkimiyetini kabul eder.

  İslam dininde Allah ile kul arasında vasıta yoktur. Her Müslüman Allah'ına bizzat ibadet eder. İslamda din reisleri yoktur, çünkü dine göre bütün Müslümanlar eşittir. Allah indinde hiçbir Müslümanın faziletten başka bir sebeple diğerlerinden fazla bir mevkii yoktur.

  Türklerden ve Araplardan başka İslam dinine mensup olan milletler de vardır: İranlılar, Afganlılar, Cavalılar, Hintlilerin Çinlilerin bir kısmı, Afrika halkının çoğu Müslümandır. Müslüman milletler arasında maddeten ve manen en çok ileri olan, Türk milletidir. İslamlık, yalnız Araplara mahsus olmadığından, her millet, Allah'ına kendi diliyle hitap eder, şükür ve dualarını kendi diliyle eda ederse, daha kalbi ve samimi olacağı için etkisi daha çok olur.

  [Uygun zamanlarda öğrencilere "Kur'anı Kerim"den seçilmiş ayetler okutturulacaktır.]
  1

  İSLAM DİNİNDE AKIL HER ŞEYDEN ÜSTÜNDÜR


  İslam dini aklı her şeyden üstün tutmuştur. Hatta Peygamberimiz, "Din akıldır; aklı olmayanın dini de yoktur" demiştir.

  Şu halde Müslümanlıkta akla uygun olmayan hiçbir şey yoktur. Öyle Hıristiyanlardaki gibi Allah mıdır, insan mıdır belli olmayan bir peygamberin, akla sığmayan tuhaf hikâyelerin, altın kanatlı, bin bir dilli meleklerin Müslümanlıkta yeri yoktur. Müslümanlıkta peygamber, senin benim gibi bir insandan başka bir şey değildir. Kutsal kitabımız olan Kur'an, Peygamber'in kalbine doğmuş Allah sözleridir.

  Herkes yalnız kendi yaptığı işten sorumludur.

  Allah gökyüzünde değildir ve göklerde öyle kat kat altınlı, mücevherli saraylar yoktur. Bize fennin dediği her şey doğrudur. Fenne, akla uymayan şeyler, dinde yeri olmayan yalanlardır.

  Allah'ın oturduğu yeri, evi yoktur. O, her yerdedir. Her kuvvet o, her kudret onun kudreti, onun kuvvetidir. O, bizimle beraberdir.

  Allah'a ulaşmak, ona halimizi anlatmak için evliyalara muhtaç değiliz. Peygamberimiz bize Allah'ı böyle anlatmıştır.

  Bir adam, âlemleri yaratan kudrete, yani Allah'a ve onun Peygamberine fikren inanıverdi mi, hemen Müslüman olmuş sayılır. Ondan ötesi kolaydır. Mesela böyle bir adam namaz kılmasa, oruç tutmasa, "Müslümanlıkta namaz oruç yoktur" demedikçe dinden çıkmaz. Görüyorsunuz ya, akla ne uygun bir yol!..
   
 2. 9 Eylül 2006
  Konu Sahibi : jovi
 3. zeliha42

  zeliha42 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  3 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  166
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  bu yazdıklarının kaynağı nedir?
   
 4. 9 Eylül 2006
  Konu Sahibi : jovi
 5. jovi

  jovi Guest

  Muallim Abdülbaki
  CUMHURİYET ÇOCUĞUNUN
  DİN DERSLERİ
  Atatürk Dönemi Ders Kitabı


  DİN DERSLERİ
  MÜFREDAT PROGRAMI


  arkadaşım kaynağı yazının başında zaten belirtmişim.eğer özelden msn verirsen biraz daha aydınlatabilirim bu konu da seni!