Atatürke 72 Yıl Önce Yazılmış Mektup

Konusu 'Mustafa Kemal Atatürk' forumundadır ve Barcman tarafından 2 Kasım 2008 başlatılmıştır.

  2 Kasım 2008
  Konu Sahibi : Barcman
 1. Barcman

  Barcman PR UZMANI Pro Üye

  Katılım:
  1 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  10.580
  Beğenildi:
  19
  Ödül Puanları:
  198
  Atatürk'e 72 Yıllık Mektup...


  Atatürk'e 72 yıl önce bir şehit oğlunun yazdığı mektup ortaya çıktı. İlkokul mezunu olan Şehit oğlunun mektubundaki dil hayranlık uyandırıken, içerik duygusallaştırıyor.

  TBMM'ye bağlı Dolmabahçe Sarayı'nın deposundan, Atatürk'e 1936 yılında bir şehidin oğlu tarafından yazılan mektup çıktı.

  Çanakkale savaşında babasını kaybeden ve ailesine bakabilmek için iş isteyen gencin mektubundan çok duygulanan Atatürk de, bu gence Beyazıt'taki Talebe Yurdu'nda iş buldu.

  Milli Saraylar Daire Başkanlığı bugün "Atatürk ve Milli Saraylar" adlı bir sergi açacak. Dolmabahçe Sarayı'nın giriş katında açılacak olan sergide, 43 adet belge ve Atatürk'ün saraylarda çekilmiş 14 fotoğrafı yer alacak. Bunlar arasında Atatürk'ün yaverine hediye ettiği bir fotoğrafı da bulunuyor. Sergide, Atatürk'ün Dolmabahçe Sarayı'nda kalan şahsi eşyaları, manevi kızı Nebile Erdebil'in şahsi eşyaları ile Atatürk'ten iş isteyen bir gencin mektubu da bulunuyor. Sergi, 16 Kasım tarihine kadar her gün 09:30-17:00 arasında ücretsiz olarak gezilebilecek.

  Sergide yer alacak bir mektup ise Atatürk'ten iş isteğini içeriyor. Bu konuyla ilgilenip Beşiktaş Kaymakamlığı'ndan durumun araştırılmasını ve gence iş bulunmasını isteyen Atatürk'ün, daha sonra da Beyazıt'taki Talebe yurdunda genci işe yerleştirdiği anlaşılıyor. Çanakkale savaşında babasını kaybeden '' Hüseyin oğlu Ali'' adlı Sinop'lu vatandaşın, Atatürk'e yazdığı ''Reisi Cumhurumuz, sevgili Atatürkümüzün yüce önüne'' diye başlayan ve 72 yıl sonra gün ışığına çıkan mektubu şöyle:

  O MEKTUP
  ''Ben yurt ödevini Selimiye topçu kıtasında yapmış ve babasını, Çanakkale savaşının yüksek istişarelerinizde, yurdu tarihe geçen bir kahramanlıkla korurken, şehit veren bir Türk evladıyım. Çelikten kollarım ve sarsılmaz bir metanetim var. Şehit babamın bana bıraktığı üç küçük kardeşimle, zavallı anamın ve iki de yetimin ve iki de malul halamın iştiraki ile sekiz kişilik bir ailenin, hem koruyucusu hem de ekmek getiricisiyim. Bu zavallı ailenin benden başka hiç kimseleri yok. Çok düşkün ve sefiliz. Onları beslemek için yurdun her yerinde herhangi bir işle, çalıştırılmaklığım için başvurmadığım yer kalmadı.


  İlkokulu bitirmiş, çok sağlam ve gürbüz bir Türk yiğidi olan ben fabrikalar doldurup, eşsiz yaptığınız bu cumhurluk toprağında her hangi bir tavassuttan mahrum olmaktan başka hiçbir kabahatim olmadığı halde, ben kendim ve hem de şehit babamın bana bıraktığı anam ve yavrularını açlıktan inletiyorum. Milli Saraylar Müdürüne dört ay önce bir dilekçe verip korunmamı yalvarmıştım. Belki de kayboldu. Bütün ulusu kurtaran varlığınıza bu ikinci dilekçem ve gözyaşlarımla sığınır, çok sevdiğinizi iyi bildiğim şehit yavrularından biri olan bana acımanızla bir iş verilmesi için yüksek buyruklarınızı yalvarırım.


  Sevgili önderimiz…


  Boyabat Benlibelen köyünden, Çoraklı


  oğullarından, Beşiktaş Akaretler, 3 numaralı,


  Hakkının kahvesinde sakin Hüseyin oğlu Ali…
  [​IMG]
  [​IMG]
   
 2. 2 Kasım 2008
  Konu Sahibi : Barcman
 3. HanimKelesimiGetir

  HanimKelesimiGetir TEK DİL TEK VATAN Pro Üye

  Katılım:
  20 Mart 2008
  Mesajlar:
  83.171
  Beğenildi:
  33.740
  Ödül Puanları:
  563
  Son derece güzel bir üslupla yazılmış bir mektup.
  Atamız mutlaka bu kişiye iş imkanı sağlamıştır,kendisine uzatılan eli boş bırakmamıştır.
   
 4. 2 Kasım 2008
  Konu Sahibi : Barcman
 5. seda_17

  seda_17 Guest

  hoş bir mektup ...
  düzgün yazılmış..
   
 6. 3 Kasım 2008
  Konu Sahibi : Barcman
 7. Lereenim

  Lereenim Onur Üyesi Pro Üye

  Katılım:
  17 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  4.223
  Beğenildi:
  166
  Ödül Puanları:
  353
  Durumunun zorluğunu ne kadar güzel ifade etmiş .Atamızında bu anlatım karşısında duyarsız kaldığınıda hiç sanmıyorum .Paylaşım güzeldi Barçmanım teşekkürler..
   
 8. 5 Kasım 2008
  Konu Sahibi : Barcman
 9. EU1

  EU1 Guest

  tüylerim diken diken oldu ellrine sağlık paylaşım için arkadaşım
   
 10. 5 Kasım 2008
  Konu Sahibi : Barcman
 11. XSXimal

  XSXimal Üzeni yolla... Salla... Üye

  Katılım:
  26 Haziran 2007
  Mesajlar:
  2.146
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  106
  72 yıl öncesine ait bir mektup olarak gerçekten çok düzgün bir dille yazılmış.
  Bu zamana kadar neden ortaya çıkmadı acaba:uhm:
  72 yıl geçse bile bu mektup okuyanları nasılda duygulandırıyor.:a015:
  Paylaşımının için teşekkürler ablacım...
  a.s.