Atatürk'e Fahri Profesörlük Ünvanı Verilişi

Konusu 'Mustafa Kemal Atatürk' forumundadır ve Barcman tarafından 20 Ocak 2009 başlatılmıştır.

  20 Ocak 2009
  Konu Sahibi : Barcman
 1. Barcman

  Barcman PR UZMANI Pro Üye

  Katılım:
  1 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  10.580
  Beğenildi:
  19
  Ödül Puanları:
  198
  ATATÜRK`ÜN FAHRİ EDEBİYAT PROFÖSÖRLÜĞÜ
  Atatürk,İstanbul Ünüvestesinin fahri profösörüydü.Bu paye kendisine,o zamanki adı “İstanbul Darüllfünunu Medresesi” olan bugünkü Edebiyat Fakültesi’nce 19 Eylül 1992 tarihinde verilmiştir.Teklif, Yahya Kemal`den gelişmiş ve kara ittifakı alınmıştır. Kararın sonucu Mustafa Kemal paşaya aşağıdaki şu yazı ile bildirilmiştir:

  Türkiye Büyük Millet Meclisi Reisi ve Başkumandan Muşir Gazi Mustafa Kemal Paşa Hazretlerine "İstanbul Darülfünunu Edebiyat Medresesi meclisi müderrislerinin 19 Eylül'de akdettiğicelsede zat-ı münci-i kumandanilerini fahri müderrisliğe müttefikan intihap etmekle kesb-i fahreyler.

  İstanbul Darülfünunu Edebiyat Medresesi Risayeti
  Necip ASIM  Mustafa Kemal Paşa, Bu jeste 13 Ekim 1922 tarihinde aşağıdaki telgrafla cevap vermiştir.
  "Türk harsının mihrakı olan fakülteniz fahri müderrisliğine intihabımdan dolayı meclisinize teşekkür ederim. Eminim ki milli istiklalimiziilim sahasında fakülteniz ikmal edecektir. Bu şerefli tekâmülünhusulünü deruhde eden heyetiniz arasında bulunmak bence bais-i iftihardır.

  Türkiye Büyük Millet Meclisi Reisi Başkumandan
  Gazi Mustafa Kemal


  Diploma Mustafa Kemal Paşa'ya Necip Asım, İzmirli Hakkı ve Şemseddin (Günaltay) beyler tarafından verilmiştir.

  Diplomada şunlar yazılıdır:
  "İstanbul Darülfünunu Edebiyat Mederesesi meclisi müderrisîni 19 Eylül 1338 tarihinde akdettiği içtimada Milli Mücadelenin büyük kahramanı ve yeni Türk Devleti'nin müessisi olan Başkumandan Gazi Mustafa Kemal Paşa Hazretlerine Türk Milletinin ve Türk harsının istiklâlini müeyyit ve islam kavimlerinin halâsına müteveccih olan tarihi mesaisini takdir ve tebcil ettiğinin bir delili olmak üzere Edebiyat Medresesi fahrî müderrisliği unvanını tevcihe karar vermiştir.

  Şaban 1341
  Alıntı