Atatürk'ün el Yazısı

Konusu 'Mustafa Kemal Atatürk' forumundadır ve Barcman tarafından 6 Kasım 2008 başlatılmıştır.

  6 Kasım 2008
  Konu Sahibi : Barcman
 1. Barcman

  Barcman PR UZMANI Pro Üye

  Katılım:
  1 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  10.580
  Beğenildi:
  19
  Ödül Puanları:
  198
  İşte Atatürk'ün e-yazısıAtatürk fontu projesi çığır açacak...
  1.png
  Atatürk'ün kendi el yazısı ile kaleme aldığı Medeni Bilgiler kitabındaki örnek sayfadan hareket eden Hacettepe Üniversitesi üyesi, grafik tasarımcı Namık Kemal Sarıkavak, 'Atatürk fontu' projesi için çalışıyor..


  Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün özgün el yazısı, grafik tasarım alanında ilginç bir hurufat-yazı karakteri ya da popüler deyişle 'font' projesine de önderlik etti. Atatürk'e ait Medeni Bilgiler adlı eserde yer alan özgün el yazısından hareketle oluşturulan proje doğrultusunda, kendisinin yazı karakterleri üzerinden ilk kez 'sayısal' veya yine popüler deyişle 'dijital' bir font şablonu oluşturulmaya çalışıldı. Henüz prototip aşamasında, deneme amaçlı olarak ortaya konulan projeyi tanıtan önemli bir makale, ilginç görsel ve grafik malzemeleriyle birlikte, aylık ve süreli olarak basılan Grafik Tasarım dergisinin piyasaya çıkan 19. sayısında yayımlandı.
  1.png
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 11 Kasım 2014
 2. 6 Kasım 2008
  Konu Sahibi : Barcman
 3. Barcman

  Barcman PR UZMANI Pro Üye

  Katılım:
  1 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  10.580
  Beğenildi:
  19
  Ödül Puanları:
  198
  AMAÇ GEÇMİŞE ŞÜKRAN


  Editörlüğünü Ömer Durmaz'ın yaptığı dergideki 'Atatürk fontu' konulu makale, projede de başı çeken Hacettepe Üniversitesi öğretim üyesi Namık Kemal Sarıkavak'ın imzasını taşıyor. Projenin temelinde, henüz basılmamış "Sayısal Tipografi 3; Sayısal Font Tasarım Programları ve Sayısal Font Tasarıları" isimli akademik kitap çalışması bulunuyor. Bu anlamda Atatürk'ün 'font'u da, font tasarımının esin kaynaklarını gösterirken, geçmişin değerli önder, öncü ve ustalarını anarak, onlara şükran duygularının sunulması manasında hayata geçirilmiş. Sarıkavak, bu ayki kapak tasarımını Derya Öztürk'ün hazırladığı dergideki yazısında projeyle ilgili şu noktaları vurguluyor: "...(Medeni Bilgiler'in) söz konusu sayfasında bulunan karakterlerden yola çıkılarak hazırlanan bu font çalışması, diğer yanda genel anlamda elyazısı hakkında bilindiği düşünülen ve/ya da sanılan düşünceleri sarsacak sonuçları da sunuyor. El yazılarının 'biricik'liğinin kaynaklarını göstermesi; düşünülen ya da sanılan ile gerçek arasındaki ilintileri ya da aykırılıkları göstermesi açısından önemli bir deney olmuş görünüyor."  Sabah
   
 4. 6 Kasım 2008
  Konu Sahibi : Barcman
 5. kuzum

  kuzum Bu konida hassasum Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  8.591
  Beğenildi:
  252
  Ödül Puanları:
  163
  Barçman çok küçük ama resimler belli olmuyorki.:sm_confused:
   
 6. 6 Kasım 2008
  Konu Sahibi : Barcman
 7. Barcman

  Barcman PR UZMANI Pro Üye

  Katılım:
  1 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  10.580
  Beğenildi:
  19
  Ödül Puanları:
  198
  ikinci yazıda okunabiliyor kuzum ben hasta gözümle bile okuyabiliyorum gerçekten atamızın harika bir el yazısı varmış:asigim: