Atatürk'ün İdeal Cumhuriyet Köyü planı.

Konusu 'Mustafa Kemal Atatürk' forumundadır ve Barcman tarafından 28 Eylül 2010 başlatılmıştır.

  28 Eylül 2010
  Konu Sahibi : Barcman
 1. Barcman

  Barcman PR UZMANI Pro Üye

  Katılım:
  1 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  10.580
  Beğenildi:
  19
  Ödül Puanları:
  198
  Ekrem Pehlivan Atatürk’ün “ideal cumhuriyet köyü” düşü: “Türkiye Cumhuriyeti’nin Birinci Sanayi Planı 1933” de, Atatürk’ün Cumhurbaşkanı , İsmet İnönü’nün Başbakan olduğu dönemde, “İdeal Cumhuriyet Köyü” adlı bir proje oluşturulmuştur. Bir anıt etrafında büyüyen projede değirmen, hamam, fabrika, hayvan mezarlığı, koruluk, tarım alanları, köy gübreliği, konuk odası, çocuk bahçesi, okul, öğretmen evi, panayır yeri, köy gazinosu (radyolu), vb… pek çok kurum yer alıyordu. (A. İnan’dan akt. C. Arcayürek, Cumhuriyet. 08.10.2001).

  Dr. Suphi Nuri İleri’nin ifadesiyle “… ne liberal ve ne de komünist olan kamalizmin en tabii ve makul ekonomik rejimi kooperatifçiliktir. İşte bugünkü kamalizmin noksanı, işte yarın ki kamalizmin biricik ideali.” ( İleri, 1935, s. 360). Atatürk’ün bu idealini uygulamaya aktarmak için 1933’de “Birinci Sanayi Planına” “ İdeal Cumhuriyet Köyü” diye bir proje Plana eklenmiştir.


  Öyle bir proje ki!
  Atatürk'ün ideal cumhuriyet köyü planı İçinde hayvan mezarlığı asri mezarlık öğretmen evi okuma odası gençler kulübü sosyal kurumlar fabrikalar köy gazinosu damızlık ahırları olan bir köy düşünün. hayvanlar için bile mezarlık olması gerektiğini düşünen duyarlı bir dehadan olağan üstü önemde bir proje.


  1937 yılında tasarlanmış Mustafa Kemal Atatürk tarafından. Kalkınmanın ve zenginliğin tüm topluma dengeli bir biçimde dağıtılması hedefinin en önemli belgesi olan bu proje ülkemizdeki bölgesel eşitsizliği kaldırabilecek herkese iş sağlayabilecek önemli bir projedir.


  Gelişme için gereken bu tür hedefler kurucunun ölümünden soonra hasır altı edilmiş halk özellikle köyler sefalete fakirliğe mahkum edilmiş. Onlar için ciddi hiç bir proje gerçekleştirilmemiş.  Bu güne kadar bu tür projelerle köylere ve yurdun her yerine ulaşılsa neler olurdu kimbilir?


  ALINTIDIR